20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kijów: "Dzień Godności" na Majdanie rozpoczął się od ekumenicznej modlitwy

Ocena: 0
2225
Do dziesiątek tysięcy demonstrantów, którzy domagają się zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską i występują przeciwko pogłębianiu współpracy z Rosją, swoje przesłania skierowali przedstawiciele sześciu Kościołów chrześcijańskich Ukrainy.
2013-12-15 17:44
tom (KAI/RISU) / Kijów
fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE


Byli wśród nich przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego patriarchatu kijowskiego (UKP PK), patriarchatu moskiewskiego (UKP PM), Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), Kościoła rzymskokatolickiego oraz Związku Chrześcijan Ewangelickich. Wszyscy zapewnili o solidarności swego Kościoła, który reprezentowali z protestującymi oraz podkreślali potrzebę zachowania pokojowego charakteru protestów.

Arcybiskup Symferopolu i Krymu UKP PK Klemens, który jako pierwszy zabrał głos przekazał błogosławieństwo zwierzchnika Kościoła patriarchy Filareta. Zapewnił, że patriarcha Filaret stale modli się za naród i Ukrainę. Modli się do Boga, aby minęło widmo katastrofy. Aby fale, które starają się zatopić statek, a który nazywa się Ukraina, przeminęły, aby łaska Boża była z nami wszystkimi – powiedział arcybiskup. Podziękował przedstawicielom "Euromajdanu" za wsparcie, jakiego udzielili jego eparchii (archidiecezji). – Kiedy eparchię spotkało nieszczęście, gdy napastnicy podpalili drewniany kościół w Eupatorii na Krymie wy pomogliście i ożyła. Proszę Boga, aby On błogosławił wam za waszą życzliwość – powiedział abp Klemens.

Greckokatolicki biskup Paryża Borys Gudziak przekazał uczestnikom "Euromajdanu" pozdrowienia od całego Synodu Biskupów UKGK. Trwające od wielu dni protesty na Majdanie Niepodległości bp Borys porównał do pielgrzymki. – Cały świat patrzy na was, spogląda jak idziemy z pokojową pielgrzymką, ze śpiewem i modlitwą na ustach. Ta pielgrzymka nie będzie prosta i krótka, a przed nami już dziś Pan stawia pytania - czy jesteśmy skłonni nazywać rzeczy po imieniu, czy gotowi jesteście iść za prawdą? Dziś jesteśmy razem. A kiedy będziemy w domu, w miejscu pracy, musimy nieść ducha pokoju i solidarności oraz wielkiej odpowiedzialności, wymagajmy tego od siebie tak, jak domagamy się tego od innych – powiedział bp Borys Gudziak.

Przedstawiciel Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP) biskup wyszogrodzki i podolski Włodzimierz zapewnił, że wierni i duchowieństwo jego Kościoła są po stronie protestujących i każdego dnia modlą się za nich do Boga.

Z wezwaniem do modlitwy skierowanym do wszystkich katolików i ludzi dobrej woli zwrócił się, rzymskokatolicki arcybiskup kijowsko-żytomierski Piotr Malczuk. Powiedział, że zgodnie z nauką Kościoła katolickiego naród ma prawo odważnie przezwyciężając strach wystąpić przeciwko prześladowaniom i bronić sprawiedliwej sprawy. – Dziś, w trzecią niedzielę Adwentu, wzywamy każdą wspólnotę parafialną aby modliła się za pokój i sprawiedliwość, a także niesprawiedliwie uwięzionych, a jutro 16 grudnia zachęcamy wszystkich do postu, jako naszego osobistego wyrzeczenia, które ma symbolizować solidarność z wszystkimi ludźmi, którym nie jest obojętny los naszego kraju – powiedział arcybiskup.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter