19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Marx: Bartoszewski był człowiekiem wiary, nadziei i miłości

Ocena: 0
2819
– Biskupi niemieccy tracą cudownego, i niezwykle dynamicznego partnera rozmów – oświadczył po śmierci Władysława Bartoszewskiego kard. Reinhard Marx. 2015-04-26 10:07
ts (KAI) / Bonn, sg
fot. PAP/Maciej Kulczyński


Władysław Bartoszewski był człowiekiem wiary, nadziei i miłości – uważa kard. Reinhard Marx. Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich przypominał, że kilkakrotnie spotkał się osobiście z profesorem, po raz ostatni rozmawiali dłużej 1 września 2014 roku, przy okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Prof. Bartoszewski, wybitny historyk, działacz katolicki i polityk zmarł wieczorem 24 kwietnia.

– Mimo iż przeżył Auschwitz, a potem Powstanie Warszawskie, nie stał się przesiąkniętym nienawiścią wrogiem wszystkich Niemców – podkreślił kard. Marx i zwrócił uwagę, że we wszystkich przeciwnościach, nawet w najgorszych chwilach życia Bartoszewski „pozostał wierny swojej wierze katolickiej – był człowiekiem wiary, nadziei i miłości”.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu przypomniał, że prof. Bartoszewski jest jednym z twórców polskiej demokracji i do ostatnich chwil życia, już jako 93-latek, nadal był doradcą premiera ds. międzynarodowych. Za swoją działalność, zwłaszcza za niezmordowane starania o pojednanie pomiędzy Niemcami i Polakami, ale także o zjednoczoną i żyjącą w wolności Europę, o której duchowych korzeniach zawsze pamiętał, uhonorowano wieloma odznaczeniami międzynarodowymi.

Wśród jego szczególnych zainteresowań Zmarłego kard. Marx wymienił nowe stosunki między Kościołami Niemiec i Polski. – Jego duch będzie nam towarzyszył, kiedy za kilka dni, z okazji 70. rocznicy wyzwolenia hitlerowskiego obozu zagłady spotkamy się w Dachau z liczną grupą Polaków, którzy przybędą tu ze swoimi biskupami i księżmi – podkreślił kard. Marx. Stwierdził z ubolewaniem, że wraz ze śmiercią prof. Bartoszewskiego tracimy nie tylko wielkiego budowniczego i świadka pojednania. – Biskupi niemieccy tracą cudownego, i niezwykle dynamicznego partnera rozmów, któremu zawdzięczają wiele inicjatyw, które kształtują nasze wzajemne stosunki – oświadczył kard. Marx.

Z powodu śmierci „wieloletniego przyjaciela i partnera, byłego ministra spraw zagranicznych RP, ubolewa także Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK). Jego przewodniczący, Alois Glück podkreślił, że Władysław Bartoszewski był jedną z wybitnych osobistości współczesnych nam czasów. – Z wdzięcznością i wielkim szacunkiem chylimy głowy przed tym pionierem porozumienia między narodami oraz pojednania niemiecko-polskiego – stwierdził Glück.

Przewodniczący ZdK przypomniał, że Władysław Bartoszewski nieustraszenie, mocą swojej wiary i z narażeniem życia występował przeciwko pogardzającym człowiekiem dyktaturom niemieckiego nazizmu oraz komunizmu, spieszył też z pomocą ludziom uciskanym przez te reżimy. Od dziesiątków lat działał na rzecz pojednania niemiecko-polskiego. Katolicy skupieni w Centralnym Komitecie Katolików Niemieckich zawdzięczają mu wiele cennych spotkań i impulsów w ramach „Katholikentagów” – zjazdów katolików, a nade wszystko: „Bartoszewski pozostanie dla nas przykładem działań na rzecz sprawiedliwości, pokoju i porozumienia między narodami”.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter