29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Taktyka wyborcza

Ocena: 0
2765
Katastrofa samolotu w Alpach, sprawa śledztwa smoleńskiego, kampania wyborcza oraz zmiana ustawy o mowie nienawiści to tematy, których dotyczyła 28 marca dyskusja w Salonie Dziennikarskim. Gośćmi Jacka Karnowskiego byli: Teresa Bochwic (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Piotr Skwieciński i Łukasz Warzecha („wSieci” i wPolityce.pl) oraz ks. Henryk Zieliński („Idziemy”).

Katastrofa w Alpach


Piotr Skwieciński

Gotowi na wszystko

W momencie katastrofy w pobliże samolotu Germanwings został wysłany francuski myśliwiec wojskowy mirage. Po co? Oficjalna wersja brzmi: Żeby pomóc. Ale w jaki sposób myśliwiec może pomóc? To oczywiste, że został tam wysłany po to, żeby w razie czego – w razie gdyby się okazało, że samolot został opanowany przez terrorystów, którzy chcą maszynę rozbić gdzieś w Paryżu, Lyonie czy innym mieście – po prostu go zestrzelić. To jest taki tragiczny szczegół pokazujący, w jakich czasach żyjemy po zamachach na World Trade Center. W tej chwili nawet najbardziej demokratyczne rządy, kierujące się prawami człowieka, muszą być przygotowane na podejmowanie tak tragicznych decyzji, dotyczących własnych obywateli.


Temat Smoleńska powraca


Łukasz Warzecha

Błąd taktyczny

Wnioski prokuratury według mnie niczego nie rozstrzygają. W sprawie smoleńskiej pozostaję, jak już wielokrotnie deklarowałem, agnostykiem. Chociażby dlatego, że przy tak poważnej katastrofie absolutnie niezbędną rzeczą jest szczegółowe zbadanie wraku. Złożenie z niego – tak jak się to robi przy wielu katastrofach – pierwotnej konstrukcji samolotu.

Natomiast wniosek prokuratury, który uważam za w miarę dobrze uzasadniony, to kwestia organizacji pracy w 36. pułku, która nie wyglądała – mówiąc oględnie – tak jak powinna. O tym dużo pisała swego czasu „Rzeczpospolita”. I myślę, że te wnioski akurat są w dużej mierze słuszne. Choć tu jest też widoczna pewna schizofrenia prawicy, bo z jednej strony się wskazuje na złą organizację lotu, a z drugiej na jakieś inne przyczyny.

Wreszcie ostatnia sprawa, czyli kontekst polityczny tej sytuacji. Powiem bardzo brutalnie: jak patrzyłem na konferencję Antoniego Macierewicza, to oczyma wyobraźni widziałem dołujące słupki Dudy. To jest bardzo prosta zależność. Jeśli Duda walczy o elektorat, który nie jest twardym elektoratem PiS – a już musi to robić, bo ma przed sobą drugą turę w perspektywie – to każda minuta Antoniego Macierewicza na wizji oznacza ileś tam setnych procent mniej głosów. Rozumiem, że konieczna była odpowiedź na to, co prokuratura przedstawiła, ale gdyby strategia PiS była dobrze dopracowana, absolutnie nie powinien tego robić Antoni Macierewicz. I do końca kampanii powinien być całkowicie schowany. Nie oceniam teraz merytorycznie tego, co Macierewicz mówił, ale to jest polityk, który ma niezwykle drażniący dla mnóstwa ludzi wizerunek. I on absolutnie w czasie tej kampanii nie powinien występować.


Wieści z kampaniih

Teresa Bochwic

Szczelność systemu

Ciągle słyszę komentarze: Po co Andrzej Duda jeździ po Polsce i spotyka się z ludźmi w małych miasteczkach, przecież powinien prowadzić kampanię w telewizji! I wtedy za każdym razem myślę o zupełnie niebywałej szczelności systemu. Ani Duda, ani żaden inny kandydat nie zostanie nigdzie wpuszczony, jeżeli to nie będzie na rękę mainstreamowi politycznemu. Nie łudźmy się. Sprawa Durczoka pokazała, że to nie dziennikarze rządzą w mediach, tylko jednak polityczni dysponenci. Stale to obserwuję. Telewizyjne wejścia Dudy są góra piętnastosekundowe. A jeżeli zdarzy się dłuższa kwestia, to zawsze jest wyrwana z kontekstu. Poza tym, gdy pokazuje się innych kandydatów, to oni mówią własnym głosem. A w przypadku Dudy – często pokazuje się jego twarz, ale komentarz idzie z offu. Kandydat PiS rzadko mówi własnym głosem w mainstreamowych mediach. Jest to naprawdę szczelne.


Ks. Henryk Zieliński

„Korzyści” z euro

Na wprowadzeniu euro zyskują najsilniejsze gospodarki. Na przykład Niemcy. Euro stało się kapitalnym narzędziem do ekspansji niemieckiego przemysłu na całą Europę. Bo jeżeli samochód marki Volkswagen zaczął kosztować prawie tyle samo co fiat, to wtedy nawet Włosi zaczęli kupować volkswageny.

Po drugie, wprowadzając euro, tracimy instrument polityki gospodarczej w razie jakiegoś kryzysu.

Trzecia sprawa: kraj wchodzący do strefy euro przekazuje do banku centralnego swoje rezerwy. Polska ma teraz ok. 90 mld dolarów, które może wykorzystać w razie jakiegoś zagrożenia, np. gdyby trzeba było kupić nowe samoloty albo szczepionki. W przypadku wejścia do struktur nie mamy już tego instrumentu.

Poza tym obawiam się, że nasze produkty przestają być w tym momencie konkurencyjne. Tak jak włoskie, hiszpańskie czy greckie przestały być konkurencyjne wobec niemieckich. Bo mit jest taki, że niemieckie są lepsze.

Co wolno mówić?



***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 17 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Kielce, Radio Plus Opole, Radio Plus Radom, Internetowe Radio Polonia, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.




Idziemy nr 14 (497), 5 kwietnia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter