28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Dlaczego zginął Borys Niemcow?

Ocena: 0
3729
O sytuacji wewnętrznej w Rosji, a także prorosyjskich postawach w naszym kraju rozmawiali 28 lutego goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3. Jednym z tematów była także afera podsłuchowa.
Poranną audycję Tygodnika Idziemy, Radia Warszawa i portalu wPolityce.pl prowadził redaktor naczelny "wSieci" Jacek Karnowski. W studiu zasiedli dyrektor Biełsat TV Agnieszka Romaszewska, Maciej Świrski z Reduty Dobrego Imienia, publicysta "wSieci" i wPolityce.pl Piotr Zaremba oraz redaktor naczelny "Idziemy" ks. Henryk Zieliński.


Zabójstwo Borysa Niemcowa

Na wszelki wypadek?

Agnieszka Romaszewska

Początkujący dyktator, jakim jest Władimir Putin, miewa irracjonalne strachy. Józef Stalin też nie był przekonany, że Nikołaj Bucharin pozbawi go kiedyś władzy. Ale uważał, że trzeba go uwięzić na wszelki wypadek. Mój znajomy ukraiński profesor uważa, że dziś na Kremlu trwa walka różnych frakcji. Borys Niemcow stanowił niebezpieczeństwo, ponieważ był radykalnie antywojenny i miał posłuch u sporej części oligarchów. Gdyby cokolwiek wokół Putina się zachwiało i choć przez chwilę Niemcow uzyskałby odpowiednie wpływy, na pewno podjąłby decyzję o zakończeniu wojny. Być może to wystarczyło, by się go pozbyć. Nie wiadomo, czy prezydent Rosji naprawdę jest szalony, jak twierdził zresztą sam Niemcow. Nie wiem, czy Putin chce podbić Europę, ale w tym momencie potrzebuje wojny i propagandy, nie może się już zatrzymać.

Zuchwały Putin

ks. Henryk Zieliński

Myślę, że zabójstwo Borysa Niemcowa było sygnałem do zwarcia szeregów i likwidowania opozycji przed trudnymi wyzwaniami, jakie czekają Rosję – wojennymi czy gospodarczymi. Władimir Putin zdaje sobie chyba sprawę z tego, że dla jego kraju, jeśli ma imperialne plany, to jest teraz albo nigdy. Za rok Rosja będzie dużo słabsza. Sankcje i spadek cen ropy odbijają się na kondycji rosyjskiej gospodarki. Już w tej chwili rząd chce poprosić parlament o zgodę na skonsumowanie w tym roku większości środków zgromadzonych w Funduszu Rezerw. Dominacja Rosji w regionie została osłabiona.

Putina rozzuchwalił nieszczęsny szczyt pokojowy w Mińsku. Okazało się, że Francuzi i Niemcy mogą zgodnie zagrać z nim w koncercie przeciwko Amerykanom i ich obecności w Europie. To kwestia jakiejś umowy, którą Niemcy zawarli z Rosją w obecności François Hollande’a jako przyzwoitki. Ostatnio w "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki zwrócił uwagę, że rozmowa Angeli Merkel i Putina w cztery oczy zostałaby odebrana bardzo negatywnie w kontekście wydarzeń 1939 r.


Prorosyjskie postawy nad Wisłą

Komu bliżej do Rosji

Piotr Zaremba

Opcja prorosyjska jest w tej chwili bardzo silna. Przykładowo, SLD i PSL otwarcie sprzeciwiają się wysyłaniu doradców wojskowych na Ukrainę. Pożywką do tego jest przekonanie, że skoro Zachód opuścił Ukrainę, to powinniśmy kombinować na własną rękę. Ale to jest ślepy zaułek, podobnie jak druga skrajność, by ślepo podążać za Zachodem. Trzecia droga jest najtrudniejszą, ale jedyną możliwą: "rozpychajmy się" w ramach Zachodu, nie porzucajmy go do końca, ale nie łudźmy się, że prowadzona przezeń polityka jest dla nas korzystna.


Rola służb w aferze taśmowej

Istota afery

Maciej Świrski

"Gazeta Wyborcza" oskarżyła byłego ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza o prowadzenie akcji podsłuchowej wobec szefów CBA, ABW, SKW i BOR. Moim zdaniem cała ta sprawa jest przykrywką tego, czym w zamierzeniu rozmaitych grup interesu mamy się nie zajmować. Czym była afera podsłuchowa, zwłaszcza casus Sienkiewicza? To był spisek antykonstytucyjny. On i Marek Belka umawiali się, w jaki sposób przedłużyć władzę bez względu na wynik wyborów, z wykorzystaniem publicznych zasobów NBP. Konstytucja została naruszona, co więcej, spisek został wykonany. Ustawę, którą omawiano, ostatecznie wdrożono. Podsłuchiwanie kogoś przez szefa MSW jest sprawą wtórną.


Trwa kampania prezydencka

Młodzież a Żołnierze Wyklęci


***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 17 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Kielce, Radio Plus Opole, Radio Plus Radom, Internetowe Radio Polonia, Katolickie Radio Ciechanów, Katolickie Radio Płock, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


Idziemy nr 10 (493), 8 marca 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter