29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Floriańska 3: Dlaczego Kukiz?

Ocena: 0
2862
Skąd wziął się wyborczy sukces Pawła Kukiza? Jak wpłynie to na szanse Andrzeja Dudy na zwycięstwo w drugiej turze? Odpowiedzi na te pytania szukali 16 maja goście Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3. Audycję prowadził redaktor naczelny tygodnika „wSieci” Jacek Karnowski, a jego gośćmi byli publicyści „wSieci” i portalu wPolityce.pl Maciej Pawlicki i Piotr Zaremba, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński oraz socjolog dr Tomasz Żukowski.


Przed drugą turą wyborów


Skąd sukces Pawła Kukiza?


dr Tomasz Żukowski

Poszli za zmianą

Młodzi ludzie, którzy 5-10 lat temu w znacznej swej części spoglądali w stronę Platformy Obywatelskiej, rozczarowali się. Chociaż w ich myśleniu nadal jest pewnie sporo utopii, to zauważyli oni, że system zaproponowany przez PO nie daje im szans. Badania pokazują, że pokolenie osób w wieku 20-30 lat jest obecnie jedynym, które uważa, że żyje mu się gorzej niż poprzednim. Oni co prawda mają się nieźle, ale ich ambicje i pragnienia są blokowane przez rynek pracy i oddalającą się perspektywę własnego mieszkania... Stąd z ich strony gotowość do poparcia kogoś, kto przynosi zmianę – Pawła Kukiza, który bardziej pasuje do współczesnej kultury masowej niż do zawodowej polityki. W pewnym momencie spora część mediów głównego nurtu zaczęła mu pomagać, zakładając pewnie, że lepiej, by młodzież głosowała na kogoś, kto będzie przejściowym fenomenem, niż na Andrzeja Dudę. Kukiza poparł sam Kuba Wojewódzki, czyli celebryta celebrytów, ten sam, który zwalczał prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wiele innych osób z obozu republikańskiego. Potem próbowano to schłodzić, ale te działania okazały się już nieskuteczne.


Piotr Zaremba

Dokąd prowadzi Kukiz?

Wysokie poparcie dla Pawła Kukiza to dowód, że szklany sufit nad PiS-em nie zniknął. Można było przejąć dużą grupę wyborców PO, ale nie mógł tego zrobić Andrzej Duda. Część tych ludzi wciąż jest na PiS „uodporniona”. Przyczyny są różne, częściowo od PiS-u niezależne. PiS jest partią, a Kukiz użył retoryki skrajnie antypartyjnej. PiS wybrał drogę socjalną, trochę przesadnie, wszedł w rolę klienta związków zawodowych. Tymczasem część tych młodych ludzi ma inną wizję – budowania klasy średniej, niekoniecznie maszerowania ze związkowcami na ulicach. Korwin-Mikke jest dla nich zbyt ekscentryczny i skrajny, a Kukiz z tą miękką, nieokreśloną formułą – dość dobry.

Dobrze, że Kukiz „rozszczelnia” system, że tworzy sytuację, w której PO przegra prawdopodobnie te i następne wybory. Jednak jeśli jego koncepcja JOW-ów zostanie zrealizowana, czy polityka stanie się zdrowsza i mniej patologiczna niż dziś? Moim zdaniem będzie odwrotnie. Nie wiem, czy Kukiz zdaje sobie z tego sprawę i na ile poważnie traktuje swoje główne żądanie.


Maciej Pawlicki

To nie talent show

Ogromna grupa Polaków, mimo coraz trudniejszej sytuacji życiowej, traktowała wybory jako rodzaj talent show, w którym gwiazdy TVN i inni celebryci powiedzą, na kogo głosować. W ciągu ostatniego roku to zderzanie się z rzeczywistością przełożyło się jednak w końcu na decyzje wyborcze. Ku swojemu zaskoczeniu ci ludzie zagłosują w drugiej turze na Andrzeja Dudę. Wcześniej oddali głos na Pawła Kukiza, bo wreszcie mogli zaprotestować przeciwko PO, nie opowiadając się za PiS.


ks. Henryk Zieliński

Elektorat protestu

Podobnie jak Paweł Kukiz, również Andrzej Duda przejął w pierwszej turze część elektoratu PO. Jest o to łatwiej, gdy PiS ma twarze Dudy i Beaty Szydło, a nie Jarosława Kaczyńskiego. Sądzę, że Kukiz zagospodarował grupę tych wyborców, którzy z natury potrzebują radykalnych haseł i prostych rozwiązań – tak prostych, że wręcz niemożliwych do zastosowania w rzeczywistości. Dlatego przejął głosy części ludzi młodych, którzy chcieliby pewnie, żeby wszystko było tak proste, jak na koncercie. Przejął chyba także część wyborców dawnej Samoobrony i Ruchu Palikota, bo to elektorat protestujący. Kukiz może być bardzo trudnym koalicjantem, obojętnie dla której frakcji.

Jeszcze o kampanii wyborczej


Co dalej z SLD i PSL?



"Szczujnia" w TVP



Recepta dla Dudy



***
SALON DZIENNIKARSKI FLORIAŃSKA 3 to wspólna audycja Radia Warszawa, Tygodnika Idziemy i portalu wPolityce.pl. Transmituje lub retransmituje ją już 16 lokalnych stacji radiowych: Katolickie Radio Podlasie w Siedlcach, Radio Nadzieja w Łomży, Radio Głos w Pelplinie, Radio Rodzina we Wrocławiu, Radio Via z Rzeszowa, Katolickie Radio Fiat w Częstochowie, Radio Plus Legnica, Radio Plus Radom, Radio eM Kielce, Radio Doxa FM w Opolu, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Radio RDN Małopolska, Radio RDN Nowy Sącz, Katolickie Radio Zamość, Katolickie Radio Londyn oraz Radio Warszawa.

Audycja startuje w każdą sobotę po godz. 9:00 (Radio Warszawa, 106,2 FM). Można też jej posłuchać na żywo w Internecie.

Poprzednie wydania Salonu dostępne są w archiwum audio. Ich omówienia można znaleźć w zakładce Salon Dziennikarski w lewym menu.


Idziemy nr 21 (504), 20-24 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter