20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Filipiny: koniec konfliktu na Mindanao?

Ocena: 0
2962
Rząd filipiński zawarł 27 marca porozumienie pokojowe z rebeliantami z Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF).
20140328 15:19
rk (KAI/UCANews) / Manila, mz
fot. PAP/EPA/DENNIS M. SABANGAN
 
Pięciostronicowy dokument podpisany w pałacu prezydenckim Malaca?ang w Manili ma zakończyć trwający około czterdziestu lat krwawy konflikt na wyspie Mindanao, który pochłonął życie ponad 100 tys. ludzi.

Negocjatorzy określają porozumienie, do którego doprowadziły kontynuowane przez 17 lat rozmowy pokojowe, jako „partnerstwo oparte na wspólnych dążeniach, mające na celu uzdrowienie ran spowodowanych konfliktem, umożliwienie znaczącej autonomii obszaru Bangsamoro, i krzewienie pokoju na islamskim Mindanao”.

– Już nigdy więcej wojny. Nigdy więcej dzieci szukających bezpiecznego schronienia. Nigdy więcej ewakuacji. Nigdy więcej biedy. Dość. Jesteśmy tym zmęczeni – podkreślała w czasie ceremonii podpisania porozumienia Teresita Quintos Deles, przedstawicielka kancelarii prezydenta, doradczyni w rozmowach pokojowych.

Ebrahim Al-Hadż Murad, przywódca MILF, zapewnił, że ugrupowanie nie przypisuje sobie wyłącznej zasługi w doprowadzeniu do tego porozumienia pokojowego, oraz docenia „odważne wysiłki i ofiary niezliczonej ilości ludzi na rzecz pokoju i samostanowienia”. Zapewnił, że rolą MILF jest obecnie nadzór nad przebiegiem procesu przekształcenia regionu Bangsamoro w autonomiczne ciało polityczne z własnym, niezależnym rządem.

Ważną rolę w mediacjach na rzecz pokoju odegrał także rząd Malezji.

Z kolei Kościół katolicki, który wielokrotnie mediował w sprawie pokoju na Mindanao i wzywał do zakończenia walk, zaapelował w oddzielnym oświadczeniu, by objąć opieką także te grupy, które sprzeciwiają się pokojowi. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Filipin, abp Socrates Villegas poprosił stronę rządową, by kontynuowała dialog i szerokie konsultacje z innymi społecznościami wyspy. Duchowny zachęcił także do udzielenia obszarowi dotkniętemu dotąd krwawym konfliktem niezbędnego gospodarczego wsparcia.

Porozumienie pokojowe zyskało uznanie w oczach przedstawicieli ONZ.

Na liczącej około 20 mln mieszkańców wyspie Mindanao żyje 4-9 mln muzułmanów. Od 1977 r. o uniezależnienie się od Filipin i o utworzenie własnego państwa walczyli na tej wyspie partyzanci Islamskiego Frontu Narodowego Moro (wyodrębnił się z niego Islamski Front Wyzwolenia Moro - MILF) i rebelianci z ugrupowania Abu Sajaf. Wielokrotnie porywali oni księży i świeckich katolików oraz napadali na kościoły.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter