19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Afera korupcyjna w Gwatemali

Ocena: 0
1388
Metropolita Santiago de Guatemala abp Óscar Julio Vian Morales wezwał prezydenta kraju, Otto Pereza Molinę do ustąpienia z urzędu w związku ze stawianymi mu zarzutami o udziale w aferze korupcyjnej.
2015-08-27 15:50
kg, ts (KAI/ZENIT/teinteresa) / Miasto Gwatemala, mz
fot. PAP/EPA/ESTEBAN BIBA
 
W wypowiedzi dla stołecznego dziennika „Prensa Libre” wyraził przekonanie, że w obecnej sytuacji rezygnacja z pełnienia stanowiska i oddanie się do dyspozycji wymiaru sprawiedliwości byłoby dla prezydenta najlepszym rozwiązaniem. – W ten sposób mógłby udowodnić, że naprawdę jest niewinny – wyjaśnił arcybiskup stolicy.

– Ten rząd, tak samo jak inne, twierdził, że kocha Gwatemalę, ale w rzeczywistości okradał biednych – oświadczył hierarcha. Zapewnił, że „większość katolików” opowiada się za ustąpieniem prezydenta i wezwał duchowieństwo do poparcia protestów obywatelskich.

Arcybiskup odniósł się również do zatrzymania byłej wiceprezydent Roxany Baldetti – jednego z domniemanych „mózgów” afery - i określił to działanie jako „niewiarygodne”. Ona sama ustąpiła ze stanowiska 9 maja, w 2 tygodnie po nagłym zniknięciu, gdy Sąd Najwyższy Gwatemali postanowił cofnąć jej immunitet, aby mogła być przesłuchana w tej sprawie.

W niektórych spośród ponad 66 tys. przesłuchań przed powołaną przez ONZ Międzynarodową Komisją przeciw Bezkarności w Gwatemali pojawiały się wzmianki o „Pani” lub „Numerze 2”, co łączono z R. Baldetti. 24 sierpnia przedstawiono jej akt oskarżenia.

Zdaniem prokuratury, szef państwa stoi za siecią korupcyjną o nazwie „La Línea”, która za wielomilionowe łapówki zwalniała importerów z cła. 25 sierpnia Sąd Najwyższy otworzył drogę do dochodzenia przeciwko prezydentowi, o którego immunitecie musi zadecydować parlament.

Cała sprawa, a także kilka drobniejszych z nią związanych, sprawiła, że opozycja zażądała odłożenia na później wyborów prezydenckich, zapowiedzianych na 6 września, uważając, że obecnie nie ma warunków do
ich uczciwego przeprowadzenia.

Podstawą do zarzutów pod adresem prezydenta są nagrania jego rozmowy z szefem krajowej Agencji Podatkowej (SAT) Carlosem Mu?ozem. Dotychczas w aferze „La Línea” zatrzymano 21 osób, a były sekretarz R. Baldetti – Juan Carlos Monzón jest poszukiwany od kwietnia. Wtedy to znikł podczas podróży do Korei Południowej, towarzysząc pani wiceprezydent, która miała tam otrzymać doktorat „honoris causa”.

Przeciw korupcji panującej w Gwatemali wystąpiły ostatnio również inne istniejące tam Kościoły i wspólnoty religijne. 21 sierpnia ulicami stolicy przeszła „pielgrzymka oburzenia”, żądając położenia kresu temu zjawisku i przeprowadzenia w kraju reformy wyborczej. Marszowi, zwołanemu przez Chrześcijańską Radę Ekumeniczną, udzielił błogosławieństwa abp Óscar Vian Morales, wzywając jego uczestników do wyruszenia z wiarą i prosząc Boga o lepszą przyszłość dla kraju, bez biedy i nędzy.

W pochodzie szli m.in. członkowie Konferencji Zakonników Gwatemali, wspomnianej Rady Ekumenicznej, wyznawcy buddyzmu tybetańskiego, członkowie Islamskiego Ośrodka Kulturalnego i wspólnoty indiańskiej.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter