27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań: uroczysta gala z okazji 40-lecia "W drodze"

Ocena: 0
3157
Wydawany przez poznańskich dominikanów miesięcznik „W drodze”, poświęcony życiu chrześcijańskiemu, świętował w sobotę swoje 40. urodziny.
20130929 15:51
bt / Poznań (KAI)
 
W czasie uroczystej gali, która odbyła się wczoraj wieczorem w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, wręczono jego założycielowi, o. Marcinowi Babrajowi, przyznany przez prezydenta RP Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Poprzedziła ją Msza św. dziękczynna sprawowana w kościele oo. dominikanów.

Pierwszy numer miesięcznika „W drodze” ukazał się we wrześniu 1973 r. i był nawiązaniem do przedwojennych dominikańskich tradycji wydawniczych. Od samego początku jego redakcja mieściła się w Poznaniu. O. Marcin Babraj był redaktorem naczelnym „W drodze” przez pierwsze 25 lat istnienia. Po nim stanowisko to objął o. Paweł Kozacki, a od 2010 r. funkcję tę pełni o. Roman Bielecki.

– Ojcze Marcinie, ten wieczór jest dzięki ojcu. Jesteśmy tutaj dlatego, że to ojciec 40 lat temu wymyślił i stworzył to pismo – mówił podczas wczorajszej gali o. Bielecki, zapraszając o. Babraja na scenę. Z okazji jubileuszu 40-lecia miesięcznika „W drodze” prezydent RP Bronisław Komorowski nadał bowiem o. Marcinowi Babrajowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, najwyższe odznaczenie państwowe po orderze Orła Białego. Odznaczenie to wręczył w imieniu prezydenta wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Jak napisano w uzasadnieniu, dominikanin został nim uhonorowany za „wybitne osiągnięcia w kształtowaniu i propagowaniu wartości moralnych oraz za zasługi dla polskiej kultury”.

O. Marcin Babraj urodził się w 1933 r. w Berezne na Wołyniu. Po studiach polonistycznych na Uniwersytecie Poznańskim podjął pracę w „Przewodniku Katolickim”. W 1962 r. wstąpił do zakonu dominikanów, gdzie w 1968 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1973 r. założył miesięcznik „W drodze”, a jego popularność zainspirowała o. Babraja do stworzenia oficyny wydawniczej o tej samej nazwie, która od lat 80. zajmuje się wydawaniem publikacji książkowych pod auspicjami dominikanów. Obok działalności wydawniczej animował spotkania profesorów poznańskich uczelni tworząc jednocześnie szerokie zaplecze i wsparcie dla miesięcznika. Za swoją pracę był wielokrotnie szykanowany i represjonowany przez władze komunistyczne.

– Dziękuję Panu Bogu za to wszystko czego doświadczyłem, za to wielkie dobro ze strony tylu ludzi. Chcę im wszystkim za to podziękować – mówił o. Babraj odbierając odznaczenie.

Z kolei władze miasta Poznania przyznały redakcji i wydawnictwu „W drodze” tzw. Złotą Pieczęć, którą wręczył prezydent miasta Ryszard Grobelny. Nagradzane nią instytucje i osoby mające wpływ na kształt miasta oraz pozostawiające trwały ślad w jego historii. Natomiast Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta, wręczył Srebrną Pieczęć o. Marcinowi Babrajowi w dowód wdzięczności poznaniaków.

Poprzedni redaktor naczelny pisma, o. Paweł Kozacki, podkreślił, że dominikanie tworząc miesięcznik korzystali z tradycji poznańskiej pracy: solidnej, rzetelnej, uczciwej i długodystansowej, jednocześnie łącząc to, co lokalne, poznańskie, z tym, co dominikańskie i co jest posłaniem na cały świat.

Sami dominikanie postanowili natomiast uhonorować świeckich zaangażowanych w tworzenie pisma. O. Krzysztof Popławski, prowincjał polskiej prowincji dominikanów, podkreślił podczas gali, że miesięcznika „W drodze” nie byłoby bez ludzi świeckich, w szczególny sposób dziękując Janowi Grzegorczykowi, wieloletniemu redaktorowi miesięcznika oraz Katarzynie Kolskiej, od 2008 r. zastępcy redaktora naczelnego.

W trakcie gali rocznicowej zaprezentowano również film dokumentalny przygotowany na 40-lecie miesięcznika. Będzie on także dołączony do numeru październikowego pisma, poświęconemu tematowi „Polubić Kościół” oraz zawierającego teksty jubileuszowe.

Jak przyznał w rozmowie z KAI o. Roman Bielecki, fenomen miesięcznika „W drodze” polega na tym, że jednocześnie jest on skierowany do osób wierzących, potrzebujących ugruntowania w wierze, ale także do osób poszukujących wiary. – Stanowi to pewną trudność w jego tworzeniu. Jednak pytanie dlaczego jesteśmy w Kościele jest tym, które także sami sobie stawiamy i tak też uczciwie traktujemy czytelnika – przyznał o. Bielecki.

Pismo, jak podkreślą jego twórcy, ma charakter „klasyczny”, m.in. poprzez utrzymywanie stałego formatu pisma oraz posiadanie cenzora wyznaczonego przez arcybiskupa poznańskiego.

Przez lata z pismem współpracowali tacy autorzy jak Andrzej Kijowski, Anna Kamieńska, ks. Janusz Pasierb, Gustaw Herling-Grudziński, ks. Józef Tischner, Roman Brandstaetter, Kazimiera Iłłakowiczówna. Dla wielu z nich było to jedyne miejsce, gdzie w czasach komunistycznej cenzury, mogli publikować swoje teksty.

Z miesięcznikiem związany jest także wybitny polski teolog i publicysta dominikanin o. Jacek Salij, który od ponad 30 lat prowadzi tu rubrykę „Szukającym drogi”.

Dotychczas ukazały się 482 numery pisma. Średnia jego sprzedaż w wersji papierowej obecnie osiąga poziom 6,6 tys. egzemplarzy i stale rośnie. Miesięcznik utrzymuje się sam, bez dotacji ministerialnych, co, jak podkreślają dominikanie, jest fenomenem.

Przyznają też, iż są dumni z dwóch wersji elektronicznych miesięcznika, które wprowadzono na rynek. „W drodze” jest bowiem pierwszym ogólnopolskim miesięcznikiem dostępnym w Kindle Store, największej na świecie internetowej księgarni amazon.com, zresztą jednym z czterech polskich tytułów dostępnych na tym portalu. Dostępny jest on także w wydaniach elektronicznych pobieranych na komputery i tablety, co w sumie daje w tej chwili 850 pobrań miesięcznie.

„W drodze” skierowane jest do czytelników w wieku w wieku 25-50 lat, a szczególnie do osób, które po opuszczeniu duszpasterstw akademickich nie znajdują dla siebie miejsca formacji. Porusza ono problemy i dylematy dnia codziennego nie ograniczając się jedynie do autorów katolickich. Do debaty zapraszane są bowiem postaci z różnych środowisk, dzięki czemu miesięcznik stanowi miejsce wymiany myśli i daje czytelnikom jak najpełniejszy obraz rzeczywistości.

Obecnie dla „W drodze” piszą m.in. bp Grzegorz Ryś, o. Leon Knabit, o. Ksawery Knotz czy ks. Andrzej Draguła. Felietony przygotowują natomiast Tessa Capponi-Borawska, o. Jan Góra, Marek Magierowski i ks. Grzegorz Strzelczyk.

W okresie PRL ważną rolą miesięcznika było również zamieszczanie tekstów „zza żelaznej kurtyny” o tematyce teologicznej i filozoficznej. Na łamach „W drodze” ukazywały się tłumaczenia takich wybitnych intelektualistów, jak Thomas Merton, Yves Congar, Erich Fromm, Martin Buber, Jacques Maritain, Jean-Marie Lustiger czy Aleksander Sołżenicyn.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter