28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Zdrajca czy obrońca?

Ocena: 0
1581
Niejasne są kulisy powstania dokumentalnego dreszczowca szpiegowskiego „Citizenfour”. Film jest relacją z tajnych działań Edwarda Snowdena, który postanowił zdemaskować metody inwigilacji obywateli przez władze USA.
Przebywający nadal w Rosji bohater filmu starannie zaplanował całą operację. Od początku wciągnął w swoje działania reżyser Laurę Poitras, słynącą z filmów oskarżających amerykańskie służby i armię.

Snowden dyskretnie zaprosił ją wraz z dziennikarzami śledczymi lewicowego brytyjskiego „Guardiana” do Hongkongu, gdzie w pokoju hotelowym przekazywał im dane o inwigilacji Amerykanów i obywateli innych państw. Dowiadujemy się więc, w jaki sposób rozmowy telefoniczne i e-maile ludzi z wielu krajów były rejestrowane przez amerykańskie służby. Autorka nagrywała te rozmowy, a dziennikarze na bieżąco przekazywali teksty do „Guardiana” i „Washington Post”, co wywołało w świecie wielką aferę. Snowden został oskarżony przez władze USA o zdradę i szpiegostwo. W pewnym momencie agent pojawia się na ekranie i sam z kolei oskarża instytucje amerykańskie. W miarę upływu czasu Snowden zdaje sobie jednak sprawę z tego, że Amerykanie zaczynają go ścigać.

Dlaczego chińskie władze tolerowały pobyt Amerykanina w Hongkongu, który tworzy z kontynentalnymi Chinami relację „jedno państwo, dwa systemy”? Władze chińskie mogłyby łatwo zatrzymać Snowdena, a jednak tego nie zrobiły. To pozwoliło mu na ucieczkę do Rosji, gdzie wylądował w ramionach Putina.

Autorka „Citizenfour” nie zastanawia się nad tym, nie interesuje jej również problem, czy Snowdena nie łączyły wcześniej jakieś relacje z rosyjskimi służbami. Z pasją atakuje natomiast służby amerykańskie. Czy w imię obrony przed terroryzmem instytucje państwowe mogą łamać prawo tajemnicy korespondencji i masowo ingerować w życie prywatne obywateli? Gdzie przebiegają dziś granice wolności człowieka? Twórcy filmu sugerują, że w imię nadrzędnych racji Snowden miał prawo dopuścić się zdrady tajemnic państwowych. Jednak wielu ludzi poczucie bezpieczeństwa ceni sobie wyżej od praw człowieka, aprobując np. skazanie terrorysty na karę śmierci, jak ostatnio w Bostonie. Autorzy filmu opowiadają się za prawami człowieka, nie próbując dociekać niejasnych do dziś kulis działalności Snowdena.


„Citizenfour”, USA, Niemcy, Wielka Brytania, 2014. Reżyseria – Laura Poitras. Premiera na 12. Docs Against Gravity, Festiwalu Filmów Dokumentalnych, Warszawa, 8-17 maja. Premiera w kinach – 15 maja

Mirosław Winiarczyk
fot.
Docs Against Gravity
Idziemy nr 22 (505), 31 maja 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter