29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: inauguracja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata

Ocena: 0
1117
Księgi Kazań Świętokrzyskich i Złotego kodeksu gnieźnieńskiego, rękopis Kroniki Galla Anonima, autograf "Pana Tadeusza" i siedem innych skarbów naszej kultury otrzymało dziś certyfikaty wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. 2014-10-17 15:12
tk / Warszawa (KAI), sg


Uroczystość, która zainaugurowała polską Listę tego programu, odbędzie się w piątek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

– Ta inauguracja to ważne wydarzenie dla polskiej kultury i dla polskiej historii, polskiej pamięci historycznej – powiedziała podczas uroczystości minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Zwróciła uwagę, że dokumenty, które znalazły się na liście to "kamienie milowe polskiej historii".

Pierwszą edycję polskiej Listy tworzy 11 bezcennych zabytków. Przechowywane są one w zbiorach 9 instytucji z Warszawy, Krakowa, Gniezna, Poznania i Wrocławia. Dziękując archiwistom za ich opiekę nad dokumentami min. Omilanowska podkreśliła, że "pamięć zawiera się nie tylko w rzeczach pięknych". – Pamięć zawiera się też w rzeczach ważnych – powiedziała minister.

Na polskiej Liście programu UNESCO znalazły się: Konstytucja 3 maja 1791, Złoty kodeks gnieźnieński z XI w., Kronika Galla Anonima z XII w., Dokument lokacyjny miasta Krakowa z 5 czerwca 1257 r., Banderia Prutenorum autorstwa Jana Długosza z 1448 r., Kazania świętokrzyskie z XIII w., Opis żup bocheńskich i wielickich z 1518 r., Białoruski Tristan z XVI-XVII w., autograf "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza (1832-1834), Akta Organizacji Narodowej Powstania Styczniowego (1863-1864) oraz Memoriał Ignacego Jana Paderewskiego do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona z 17 stycznia 1917 roku.

Głównym celem Programu Pamięć Świata, który powstał z inicjatywy UNESCO w 1992 r., jest zwrócenie uwagi rządów i opinii publicznej na znaczenie oraz konieczność ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego, a także podejmowanie działań na rzecz jego popularyzacji i szerokiego udostępniania.

Na zainaugurowanej w 1997 r. Liście międzynarodowej obecnie znajduje się ponad 300 pozycji. Dwanaście z nich reprezentuje polskie dziedzictwo dokumentacyjne. Wśród nich są: dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich", utwory Fryderyka Chopina, tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980, Archiwum Biura Odbudowy Stolicy. Lista międzynarodowa jest uzupełniana co dwa lata.

W ramach Programu Pamięć Świata tworzone są również listy regionalne i krajowe. W wyniku prac polskiego Komitetu, w skład którego wchodzą przedstawiciele największych polskich bibliotek, archiwów, środowiska naukowego i Polskiego Komitetu do spraw UNESCO, powstała pierwsza edycja Polskiej Listy Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.

Wpisywane na nią obiekty i kolekcje powinny przedstawiać szczególną wartość dla kultury lub historii polskiej (z uwzględnieniem jej różnorodności, przemian i zmiennego zasięgu terytorialnego) lub innych kultur, jeśli znajdują się w zbiorach polskich instytucji.

Uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata odbędzie się w piątek, 17 października o godz. 12.00 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 48/50.

Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydent Polskiej Bronisław Komorowski.

Oryginały dokumentów wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata będzie można zobaczyć na specjalnych ekspozycjach w Warszawie, Krakowie, Gnieźnie, Poznaniu i Wrocławiu.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter