2 maja
czwartek
Zygmunta, Atanazego, Anatola
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Trzy dekady "Dekalogu" Kieślowskiego

Ocena: 0
1247

Wirtualny przewodnik dostępny jest na stronie: mapadekalogu.pl. Witryna umożliwia poznawanie tych lokalizacji stolicy, w których Kieślowski nakręcił sceny z telewizyjnego cyklu. Responsywny, dwujęzyczny serwis - dostępny w wersji polskiej i angielskiej - zawiera fotografie Piotra Jaxy, fragmenty filmów, informacje o reżyserze, idei, która przyświecała mu podczas kręcenia „Dekalogu”, oraz dylematach filozoficznych i moralnych zawartych w 10 przykazaniach.

Natomiast „Dekalog” na kinowym ekranie będzie można oglądać codziennie od 9 do 13 grudnia 2019 r. w FINA Wałbrzyska 3/5. Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, widzowie zobaczą dwa odcinki cyklu, jeden o godzinie 17:30, a drugi o 20:00 . Po każdej projekcji zaplanowano dyskusję z udziałem wybitnych teologów, psychologów, filozofów, kulturoznawców i ludzi kina. Pieczę nad całością przeglądu sprawuje Natalia Koryncka-Gruz. Organizatorzy spotkań pragną upamiętnić autora "Dekalogu" i zainspirować nowe odczytanie tego ważnego elementu polskiej kultury, jakim niewątpliwie jest cyl o 10 przykazaniach. Wśród gości zaproszonych do dyskusji są m.in.: Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Zanussi czy Maja Komorowska.

Krzysztof Kieślowski (1941-1996) był reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Wczesną twórczość filmowca utożsamiano z kinem moralnego niepokoju. Filmy: „Personel”, „Blizna”, „Amator”, „Przypadek” to paradokumentalny ukazujące rzeczywistość ówczesnej Polski. W dalszej twórczości Kieślowski podejmował m.in. tematy metafizyczne, moralne i egzystencjalne tworząc filmy psychologiczne m.in. telewizyjny cykl filmowy „Dekalog”, „Podwójne życie Weroniki”, trylogia „Trzy kolory”.

Reżyser zdobył liczne nagrody na festiwalach międzynarodowych: Grand Prix w Mannheim (1975), Złoty Medal w Moskwie (1979), Złotego Hugona w Chicago (1980), Europejską Nagrodę Filmową „Felix” (1988), Złotego Lwa w Wenecji (1993) i Główną Nagrodę „Air Canada” w Vancouver. Dwukrotnie otrzymał Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Został też wielokrotnie uhonorowany nagrodą FIPRESCI (1979, 1988, 1989, 1991). Za swoje zasługi dla kinematografii został odznaczony Orderem Sztuki i Literatury (1993).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter