9 maja
czwartek
Bozydara, Grzegorza, Karoliny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W mroku wywiadów

Ocena: 0
1507
Rzeczywiście, polska wersja książki napisanej w końcu lat 80. ubiegłego wieku przez emerytowanego wysokiego oficera CIA może okazać się sensacją. W powodzi zalewających rynek księgarski pozycji o walce wywiadów z okresu zimnej wojny pozycja ta wyróżnia się bowiem dużą liczbą i wysokim poziomem informacji o zmaganiach CIA z KGB. Pozwala nam głębiej spojrzeć na penetrację sowieckich służb – także szerzej pojętego systemu komunistycznego – w USA i na całym Zachodzie w okresie powojennym.

Autor łączy w książce styl fabularyzowanej opowieści z dociekaniami historycznymi. Punktem wyjścia jest tu sprawa funkcjonariusza KGB Nosenki, który w 1962 roku podczas pobytu na sesji ONZ w Genewie przeszedł na stronę CIA. Okazało się jednak, że podczas kilkuletnich zeznań, rozmów i przesłuchań wciągnął CIA w niesamowitą sieć kłamstw, dezinformacji, intryg i pułapek. Musiało to w konsekwencji oznaczać wpadki agentów i niepowodzenia wielu akcji. Autor książki pokazuje tę sprawę jako przykład ciągłości pracy sowieckich służb od czasów Dzierżyńskiego do – chciałoby się powiedzieć – teraz.

Dla polskiego czytelnika najciekawsze są rozdziały poświęcone powojennym akcjom KGB w Polsce, krajach nadbałtyckich, NRD i NRF, w tym rozmiar penetracji antykomunistycznego podziemia. Najbardziej drastycznym i bolesnym przykładem jest sprawa prowadzenia przez KGB – przy współpracy UB – działalności podziemnej organizacji WIN w latach 1948-1952 (po aresztowaniu właściwych przywódców organizacji), do momentu polecenia zakończenia jej przez Stalina. W ramach tej operacji KGB przechwyciła wiele kontaktów z emigracyjnymi organizacjami antykomunistycznymi i służbami zachodnimi.

Pasjonująco napisana książka Bagleya może stanowić ciekawy materiał do rozważań na temat rzeczywistego obrazu tajnych zmagań mocarstw w okresie zimnej wojny. Do dziś bowiem wiele spraw z tamtych czasów pozostaje niewyjaśnionych.


Tennent H. Bagley, „Wojny szpiegów”, Przekład – Zbigniew A. Królicki. Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2014.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 15 (447), 13 kwietnia 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 maja

Czwartek, VI Tydzień wielkanocny
Nie zostawię was sierotami,
powrócę do was i rozraduje się serce wasze.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 16-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter