16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót Alicji

Ocena: 0
1246

Pisałem kilkakrotnie w „Idziemy”, że wytwórnia Disneya broni się przed konkurencją, realizując nowe wersje klasycznych przebojów.

Wchodząca na ekrany „Alicja po drugiej stronie lustra”, luźna ekranizacja drugiej części słynnej powieści Lewisa Carrolla, jest tego dobitnym przykładem. Nad filmem pracowała ta sama ekipa, która zrealizowała „Alicję w krainie czarów” Tima Burtona w 2010 r., mamy tu jednak jeszcze więcej efektów grafiki komputerowej. W gruncie rzeczy film ten można uznać za połączenie kina aktorskiego i animowanego, z przewagą tego ostatniego. Klasyczna, animowana „Alicja w krainie czarów” Walta Disneya z 1951 r., zrealizowana metodą tradycyjną, wygląda przy nowych ekranizacjach jak uroczy zabytek.

Autorzy „Alicji po drugiej stronie lustra” potraktowali literacki oryginał jako punkt wyjścia do szalonych wizji plastycznych, dodając nowe postacie i akcent feministyczny. Alicja, już jako dorosła dama i kapitan statku, po powrocie z długiej podróży morskiej musi zmierzyć się z głupkowatym lordem, właścicielem morskiej spółki, który chce jej odebrać statek. Bohaterka przypadkiem przechodzi przez czarodziejskie lustro i trafia ponownie do krainy zaludnionej przez znajome zwierzęta, w tym Królika, Kota i Mysz. Alicja poświęca się ratowaniu coraz bardzie szalonego Kapelusznika, który pragnie odnaleźć i ocalić swą rodzinę. W tym celu oboje odbywają podróż w czasie, zmagając się ze złą Czerwoną Królową i konfrontując ją z jej Białą Siostrą.

Miłośnicy książek Carrolla i filmów Disneya mogą być jednak przytłoczeni natłokiem efektów wizualnych, co powoduje pewną nieprzejrzystość nadmiernie dynamicznej akcji tego utworu, w tym ciągnącego się długo zakończenia. Jak na film z założenia familijny nie można tego uznać za zaletę. Film wyświetlany jest w dwóch wersjach: oryginalnej z napisami i dubbingowanej.

„Alicja po drugiej stronie lustra” („Alice Through the Looking Glass”), USA, 2016. Reżyseria: James Bobin. Wykonawcy: Mia Wasikowska, Johnny Deep, Anne Hathaway, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen i inni. Dystrybucja: Walt Disney Company Polska

Mirosław Winiarczyk
Idziemy nr 23 (557), 5 czerwca 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter