28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polskie debiuty w Koszalinie

Ocena: 0
2435

Tegoroczny 34. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i film” przebiegał w atmosferze niezobowiązującego spotkania twórców, którzy prezentują tam od lat swoje filmy.

Nagrodzona aktorka Katarzyna Dąbrowska

W programie znalazły się konkursy w kilku kategoriach – pełnometrażowych filmów fabularnych oraz krótkometrażowych obrazów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W repertuarze filmów krótkich zaprezentowano etiudy studenckie oraz pozycje zrealizowane przez innych producentów, m.in. Studio Munka i TVP. Mieliśmy więc do czynienia z prawdziwą mieszanką gatunków, zainteresowań twórczych i stylistyk filmowych.

W konkursie utworów pełnometrażowych wystąpili twórcy mający już pewien dorobek. Wydarzeniem okazał się film „Sprawiedliwy” w reżyserii Michała Szczerbica, wybitnego wieloletniego kierownika produkcji, producenta i scenarzysty. W tym dramatycznym, pięknie sfotografowanym i świetnie zagranym przez cały zespół aktorski utworze autor opowiada historię opartą na dobrych wspomnieniach rodzinnych relacji polsko-żydowskich. Pod koniec lat 50. XX wieku pewne małżeństwo jedzie na wieś w okolicy Sandomierza z przybyłą z Izraela Hanią. Małżonkowie wspominają okres okupacji niemieckiej, kiedy opiekowali się sześcioletnią wtedy dziewczynką, uratowaną później dzięki opiece Pajdka, miejscowego dziwaka – rzeźbiarza świątków. Hania dowiaduje się o dramatycznych wydarzeniach czasu wojny, bohaterstwie swoich opiekunów i Pajdka z rodziną. Odnajduje go w klasztorze, gdzie jest zakonnikiem. Jury nagrodziło aktorkę Katarzynę Dąbrowską za rolę Dziuni, siostry Pajdka. „Sprawiedliwy” wejdzie na ekrany na jesieni i wówczas napiszę o tym filmie szerzej.

Znamienna okazała się tematyka prezentowanych na festiwalu filmów. Dotyczyła głównie relacji dorosłych dzieci z matkami i ojcami, a także problemów moralnych młodego pokolenia. Problematykę dobrze pojętego ojcostwa mogliśmy dostrzec w „Wołaniu” Marcina Dziudziaka, „Ojcu” Artura Urbańskiego i w „Piąte: nie odchodź!” Katarzyny Jungowskiej (pisałem o nim w „Idziemy”). Trudnym relacjom dorosłych dzieci ze starymi matkami poświęcone zostały „Mur” Dariusza Glazera i „Córka” Tomasza Wolskiego. Widać, że ta tematyka nurtuje filmowców młodego pokolenia.

W kategorii krótkometrażowych fabuł najbardziej zainteresowały mnie dwie pozycje. W „Czułości” młoda autorka Emilia Zielonka opowiada historię pary nastolatków, którzy wynajmują pokój w prowincjonalnym hoteliku, aby dziewczyna mogła dokonać aborcji przez zażycie pigułek poronnych. Obserwujemy narastający dramat, przerażenie dziewczyny i w końcu rozejście się pozornie kochającej się młodej pary. W „Poli” Łukasza Kamińskiego widzimy dwóch dobrze ustawionych życiowo mężczyzn i kobietę, żyjących we troje w luźnym związku. Podczas wyprawy do lasu zabrana do towarzystwa prostytutka Kasia doprowadza do rozbicia tego nieautentycznego i niemoralnego związku. Mamy tu więc ciekawe odwrócenie pewnych schematów fabularnych.

Trudno podsumować festiwal w Koszalinie ze względu na wspomnianą rozmaitość zaprezentowanych filmów. Niektóre z nich znajdą się w dystrybucji kinowej, inne będą krążyć po kolejnych polskich i zagranicznych festiwalach, będą także prezentowane w telewizji.

 

Mirosław Winiarczyk
fot. Robert Jaworski
Idziemy nr 27 (510), 5 lipca 2015 r.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter