28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Podróż do Sztokholmu

Ocena: 0
2522

W końcu lata mają miejsce premiery filmów nie tylko rozrywkowych, oglądamy także utwory poważniejsze. Kameralny dramat filmowy „Żona” wydaje się interesujący przede wszystkim ze względu na bardzo aktualny temat, stale obecny w publicystyce.

fot. Graeme Hunter

Dużo się bowiem mówi w mediach o ujawnianych plagiatach prac naukowych i literackich oraz o problemach rzeczywistego autorstwa wielu dzieł.

Twórcy „Żony” ukazują dramatyczne relacje nagrodzonego literackim Noblem amerykańskiego pisarza z oddaną mu małżonką. Para wybiera się w podróż do Sztokholmu na uroczystość wręczenia nagrody. Podczas przygotowań i dramatycznych rozmów dochodzi do ujawnienia prawdy (poznajemy ją także w retrospekcjach) o karierze artystycznej Joego, któremu w trakcie czterdziestu lat małżeństwa pomagała w pracy żona Joan, niegdyś jego uzdolniona literacko studentka. Swój talent poświęciła dla kariery i sławy kochanego z wzajemnością męża.

Ten prosty w konstrukcji film wykracza jednak poza ramy publicystyki, głównie z powodu wielkich kreacji aktorskich Glenn Close i Jonathana Pryce’a w rolach małżonków. Para artystów, grająca niemal jak w sztukach Szekspira, mistrzowsko oddaje psychologiczne odcienie i niuanse wieloletniego małżeńskiego splotu miłości, oddania, pretensji, zdrad i zawodów. Mamy wrażenie, że w gruncie rzeczy to dwie gwiazdy ekranu reżyserowały „Żonę”. Kolejne sceny nadają filmowi dramatyczny rytm, aż do niespodziewanego zakończenia.

W podróży nobliście towarzyszy Nathaniel, namolny dziennikarz, przygotowujący biografię pisarza. Reprezentuje świat bezwzględnych mediów, niedających spokoju artystom- celebrytom. Usiłuje podstępnie wydrzeć małżonkom ich tajemnicę. Na koniec nasuwa się jednak pytanie natury moralnej, związane z etyką mediów: Czy prawda o ukazanym w filmie powikłanym dramacie małżeńskim powinna zostać ujawniona w mediach? Czy cena ujawnienia złożonej prawdy nie będzie zbyt wysoka z czysto ludzkiego punktu widzenia?

 

„Żona” (The Wife), Szwecja/Wielka Brytania/USA, 2017. Reżyseria: Bjorn Runge. Wykonawcy: Glenn Close, Jonathan Pryce, Christian Slater i inni. Dystrybucja: UIP

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, publicysta kulturalny, krytyk filmowy. Pracował w pismach filmowo-telewizyjnych, tygodnikach "Ekran" i "Antena". Współpracował z pismami "Express Wieczorny", "Kurier Polski", "Życie". Obecnie pracuje w dziale kulturalnym tygodnika "Idziemy" i współpracuje z tygodnikiem "Najwyższy Czas".

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter