28 kwietnia
niedziela
Piotra, Walerii, Witalisa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pierwsze kroki Jezusa

Ocena: 0
9072
Wprawne oko może także wypatrzyć ciekawą informację o piętnastowiecznych instrumentach. W ażurowej, rzeźbionej dekoracji centralnego przedstawienia, u góry, twórca dzieła ukrył osiem niewielkich figurek muzykujących aniołów. Muzykolożka Paulina Ceremużyńska zidentyfikowała wszystkie te instrumenty. Patrząc od lewej, możemy zobaczyć: dzwonki ręczne, dudy, cytrę, bębenek, gitternę, lutnię, psalterium i portatyw. Z pewnością interesujące było posłuchanie na żywo tych instrumentów, ale w opinii muzykologów mogłoby to nie być najmilsze dla ucha.

Kiedy omówione skrzydła zostaną zamknięte, można zobaczyć przedstawienia malarskie na ośmiu kwaterach. Wielu badaczy nie znajdowało w nich konsekwencji chronologicznej i całość długo pozostawała zagadką. Należy je po prostu oglądać w sekwencji pionowej. Patrząc od lewej strony, widzimy kolejno sceny: Prezentacja Maryi w świątyni – Zaślubiny Maryi z Józefem/Jezus uczący się chodzić przy sustentaculum – Dwunastoletni Jezus nauczający w świątyni/Obrzezanie – Rzeź niewiniątek/Zesłanie Ducha Świętego – Maryja Służebnica w świątyni
i modlitwa różańcowa.

Pozornie niezwiązane ze sobą sytuacje przy dokładniejszym oglądzie prezentują się jako strefa ziemska i niebiańska. Rozgrywające się w dolnym pasie sceny profanum nawiązują tematycznie do górnych scen, już sacrum, rozgrywających się w asyście ukrytych w arkadach malarskich sklepień aniołów. Zaślubiny ziemskie i ofiarowanie Maryi Bogu, Jezus uczący się chodzić na ziemi i Jezus z podwyższenia nauczający starszych, przelanie krwi na ziemi i przelanie krwi Boskiej powyżej, zesłanie Ducha Świętego i Maryja Służebnica Świątyni Pańskiej. Ukazanie zatem Jezusa przy chodziku jest fragmentem większej opowieści. Najpierw On sam uczy się chodzić w asyście aniołów pod czujnym okiem Matki, później – wciąż jako młodzieniec – będzie uczył w świątyni starszych, jak mają „chodzić”, poruszać się w Piśmie.

W ostatniej scenie widzimy czcicieli różańca, klęczące postacie z różańcami w dłoniach. Warto wspomnieć, że pierwsze bractwo różańcowe na Śląsku powstało już 12 stycznia 1481 r. przy wrocławskim kościele św. Wojciecha, a jego założycielem był Jan z Chemnitz, kaznodzieja i lektor z klasztoru dominikanów we Freiburgu.

Kiedy wszystkie skrzydła poliptyku zostaną zamknięte, oczom widzów ukazują się cztery malarskie przedstawienia: Modlitwa Jezusa w Ogrójcu, Pojmanie, Ukrzyżowanie i Złożenie Jezusa do
grobu.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na rzeźbiarskie popiersia umieszczone w predelli poniżej głównego przedstawienia, widoczne w każdej fazie otwierania nastawy. Można wyróżnić: św. Dorotę, św. Jana Chrzciciela, św. Augustyna, niezidentyfikowaną świętą, św. Wawrzyńca i św. Grzegorza Wielkiego.

Rozwiązanie zagadki

Przyglądając się wszystkim odsłonom tajemnic Poliptyku Zwiastowania z Jednorożcem, można odnieść wrażenie, że pokazuje on szczególne miejsce Matki Bożej w Kościele. Naszym oczom ukazuje się przemyślany traktat o udziale Najświętszej Maryi Panny w dziele Zbawienia. Począwszy od Jej zgody na Wcielenie, przez wypowiedziane przez nią fiat w scenie Zwiastowania, jesteśmy świadkami Jej drogi do bycia Współodkupicielką.

Wymowa całego dzieła wiąże się ściśle z udzielonym Jej przez Boga przywilejem Niepokalanego Poczęcia. Należy pamiętać, że choć dogmat o niepokalanym poczęciu NMP został ogłoszony w 1854 roku, to kult tego przywileju datuje się od V–VI wieku, a szczególną popularność zyskał on właśnie w XV wieku.

Zwiedzających nieustannie frapują detale tego imponującego dzieła pochodzącego z piętnastowiecznego Śląska. Warto wybrać się do galerii szczególnie teraz, w okresie Bożego Narodzenia, aby w tej szczególnej atmosferze z bliska obejrzeć dokładnie legendarnego jednorożca, Dzieciątko przy chodziku, imponujące złote tło – i samemu odczytać znaczenie tajemniczych przedstawień.

***
Retabulum, czyli nastawa ołtarzowa – dekoracja ołtarza powyżej mensy ołtarzowej

Poliptyk – nastawa ołtarzowa z ruchomymi skrzydłami, ze względu na liczbę skrzydeł można wyróżnić: dyptyk (dwa skrzydła), tryptyk (szafa główna i dwa skrzydła), kwadryptyk (cztery skrzydła), pentaptyk (szafa główna i cztery skrzydła)

Predella – podstawa nastawy ołtarzowej w postaci skrzyni, może być malowana lub rzeźbiona

Marianna Otmianowska
fot. R. Stasiuk/Muzeum Narodowe w Warszawie

Idziemy nr 51/52 (483), 21/28 grudnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter