29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Nauczyciel z Lublina

Ocena: 0
2684
W styczniu wchodzą na ekrany nowe polskie filmy, przede wszystkim obrazy nie pokazywane w ubiegłym roku na festiwalach i przeglądach.
Sezon rozpoczyna „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, zainspirowanego prawdziwą historią nauczyciela historii z Lublina, który przez kilkanaście lat uczył w liceum mimo utraty wzroku. Produkcję wsparł fundusz filmowy miasta Lublin, od kilku lat promujący w filmach dokumentalnych i fabularnych to historyczne i akademickie miasto. Zobaczymy więc migawki z historycznych ulic i placów Lublina.

Autorzy „Carte blanche” wykorzystali fakt, że historia lubelskiego nauczyciela została opisana w kilku publikacjach prasowych. Utwór wyróżnia się ponadto tym, że nie odczuwamy klimatu niechęci do bohaterów i Polski, jaki dziś dominuje w większości polskich filmów. Poważny temat został potraktowany w sposób wzbudzający sympatię do nauczyciela i jego otoczenia. Mamy tu nawet lżejsze momenty komediowe.

Grany przez Andrzeja Chyrę lubiany przez młodzież nauczyciel historii dowiaduje się, że cierpi na nieuleczalną chorobę oczu. Przez długi czas nie przyjmuje tego jednak do wiadomości. Ukrywa narastającą utratę wzroku, pragnąc doprowadzić swoich wychowanków do matury i nadal uprawiać swój zawód. W filmie znajdujemy schematy, typowe dla obrazów o tematyce „szkolnej”, które powstawały jeszcze w PRL. Schematy te zostały tu jednak w pewien sposób zweryfikowane i dostosowane do czasów współczesnych. Klimat filmu miejscami przypomina książki Edmunda Niziurskiego. Wydarzenia obserwujemy tu jednak przez pryzmat doznań nauczyciela.

Kacper ma dobry kontakt z uczniami, potrafi nawet dociągnąć do matury zbuntowaną uczennicę, prowokującą dyrektorkę ubiorem i fryzurami. W końcu okazuje się, że dyrektorka i inni koledzy nauczyciele nie są tacy źli, a zbuntowana Klara zmienia postępowanie. Kacper pod wpływem przyjaciela Wiktora, rozmów z lekarzem profesorem i nauczycielką Ewą, z którą łączy go sympatia, zdaje sobie w końcu sprawę, że nie może dalej ukrywać choroby i żyć w kłamstwie. Film wyraża więc pozytywne przesłanie moralne. Mogą paść zarzuty o pewną czułostkowość i naiwność ukazanego dramatu. Zastrzeżenia te należy jednak umieścić w kontekście faktu, że „Carte blanche” oparto na autentycznych zdarzeniach.


„Carte Blanche”, Polska, 2015. Reżyseria – Jacek Lusiński. Wykonawcy: Andrzej Chyra, Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel, Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak i inni. Dystrybucja – Kino Świat

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat
Idziemy nr 4 (487), 25 stycznia 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter