25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Na ratunek

Ocena: 0
3514
Dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn kilkakrotnie w wywiadach stwierdzał, że w repertuarze kierowanego przez niego teatru brakuje przedstawień dla dzieci.
„Królowa Śniegu”, sceniczna adaptacja słynnej baśni Hansa Christiana Andersena, wypełnia ten brak. Baśnie Andersena weszły do kanonu kultury popularnej XX wieku. Na ich kanwie w wielu krajach powstało mnóstwo filmów animowanych i fabularnych (na czele z obrazami Disneya), seriali telewizyjnych, przedstawień teatralnych i utworów muzycznych.

Teraz akcja „Królowej Śniegu” została przeniesiona na małą scenę Teatru Polskiego. Szczupłość miejsca narzuciła reżyserowi charakter inscenizacji. Główny nacisk położony został na układ scenograficzny i sugestywnie podaną warstwę dialogową, a nie na spektakularne efekty. Ubrani w piękne kostiumy aktorzy wcielają się kolejno w postacie z baśni. Stwarza to wrażenie wspólnej zabawy z dziecięcą widownią usadowioną blisko specjalnie zaprojektowanej okrąglej sceny. Perypetie Gerdy, z trudnościami podążającej śladami chłopca Kaja do zimnej krainy Królowej Śniegu, nabierają tu – zgodnie z intencjami autora baśni – charakteru symbolicznego. Chodzi bowiem o uratowanie chłopca, sprowadzenie go z powrotem do krainy normalnych ludzkich uczuć – przyjaźni i miłości. Baśń Andersena w Teatrze Polskim można polecać rodzicom z dziećmi.


Teatr Polski. Scena Kameralna. Hans Christian Andersen, „Królowa Śniegu”. Scenariusz, reżyseria, scenografia i światła – Tomasz Konina. Kostiumy – Joanna Jaśko-Sroka. Wykonawcy: Paweł Krucz, Marta Kurzak, Joanna Trzepiecińska, Grażyna Barszczewska, Jarosław Gajewski. Premiera – 20 września.

Mirosław Winiarczyk
fot. Krzysztof Bieliński
Idziemy nr 40 (472), 5 października 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter