27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Łódź: Otwarcie biograficznej wystawy "Stanisława Leszczyńska"

Ocena: 0
1193

Ta wystawa i spotkanie ze Stanisławą Leszczyńską, będzie w nas budować wiarę w człowieka – powiedział kard. Grzegorz Ryś.

Fot. ipn.gov.pl

Z inicjatywy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi na rynku łódzkiej Manufaktury otwarto dziś wystawę biograficzną zatytułowaną „Stanisława Leszczyńska”.

Jak tłumaczy dr Aleksandra Rybińska-Bielecka, ekspozycja opowiada historię położnej z Auschwitz, która pracując dzień i w nocy przyjmowała na świat dzieci i starała się je ocalić za wszelką cenę.

Wszystkie dzieci urodziły się żywe. Ich celem było żyć

– dodała autorka wystawy.

Na pięciu postumentach umieszczono 15 tablic przedstawiających zdjęcia i dokumenty m.in. pochodzące z archiwum rodzinnego, udostępnione przez Marię Stachurską; Państwowego Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu; Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi; Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz będące w domenie publicznej.

Metropolita łódzki, dziękując za przygotowanie wystawy, przypomniał przybyłym na wydarzenie, że dosłownie kilkaset metrów od tego miejsca urodziła się Stanisława Leszczyńska.

Jej dom się nie zachował, ale zachował się kościół, w którym była ochrzczona, w którym potem zawarła sakrament małżeństwa i w którym dzisiaj jest pochowana. Cieszę się, że otwieramy tę wystawę nie w miejscu sakralnym, ale w miejscu, gdzie spotykają się wszyscy – ludzie wierzący i niewierzący, bo postać pani Stanisławy niesie przesłanie skierowane do wszystkich, nie tylko do osób wierzących

– zauważył kard. Ryś.

Duchowny próbował odpowiedzieć na pytanie o przesłanie, jakie daje dziś światu postać Sługi Bożej.

Możesz być wcieleniem człowieczeństwa w nieludzkim świecie. Możesz dać ludziom argumenty do wiary w człowieczeństwo. Dlatego ta wystawa musi stać właśnie tu, a nie tylko w kościołach, bo wszyscy potrzebujemy wiary w człowieczeństwo

– wyjaśnił metropolita łódzki.

Autorką wystawy jest dr Aleksandra Rybińska-Bielecka. Recenzję przygotowali: ks. prof. Waldemar Gliński, Maria Stachurska. Koncepcją graficzną serii zajęła się Paulina Żak.

Wystawa będzie prezentowana do 24 marca 2024 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 27 kwietnia

Sobota, IV Tydzień wielkanocny
Jeżeli trwacie w nauce mojej,
jesteście prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 7-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter