24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Królewskie Targi

Ocena: 0
3813
Targi Wydawców Katolickich urosły do rangi największego święta kultury chrześcijańskiej w Polsce. Coraz lepiej trafiają w potrzeby odwiedzających i zaskakują nowymi ofertami.
W tym roku osiągnęły rekordową liczbę wystawców: ofertę zaprezentowało ponad 160 wydawców z Polski i z zagranicy. Honorowym gościem Targów była Książnica i Wydawnictwo Watykańskie – Libreria Editrice Vaticana.

Choć w tym roku Targi obchodziły swój jubileusz – odbyły się po raz dwudziesty – organizatorzy podkreślali, że skupiają się na obchodach najważniejszego wydarzenia w Kościele – bliskiej już kanonizacji Jana Pawła II.

– Kładziemy nacisk na przygotowanie do kanonizacji, by nie była ona jednorazową radością, ale by przesłanie Jana Pawła II zamieszkało w nas – powiedział ks. Roman Szpakowski, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, podczas otwarcia Targów w Zamku Królewskim. W tym miejscu Targi odbywają się od pięciu lat i wchodzą powoli na zamkowe podwoje.

Integrują i wychowują

Tegorocznym Targom towarzyszyła wystawa „Jan Paweł II w drodze do Domu Ojca i do Chwały” przygotowana przez tygodnik „Idziemy”. – Wystawa powstała w związku ze zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II – mówi ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” i autor zdjęć. – Jej założeniem jest nie tylko zaproszenie uczestników Targów Wydawców Katolickich do pewnej retrospekcji, ale również pobudzenie tęsknoty za tym, co ma się stać 27 kwietnia, za przeżywaniem kanonizacji.

Wystawę zdjęć można wypożyczać nieodpłatnie do parafii.

Dawno już Targi wyrosły ponad ofertę stoisk z książkami. Z roku na rok zaskakują odwiedzających nowymi atrakcjami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku akcja „Rodzinnego czytania książek”. Ojcowie wraz z synami czytali „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a pomysł miał za zadanie promocję czytania wśród mężczyzn.

Po raz pierwszy Targom towarzyszyła inicjatywa modlitewna „Uwielbienie Warszawy”. W pomysł Ewangelizacyjnego Projektu Artystycznego zaangażowały się wspólnoty z różnych kościołów metropolii warszawskiej. Koncert odbył się w kościele Najświętszego Zbawiciela, modlono się w intencji Warszawy i jej mieszkańców, a grało i śpiewało 30 muzyków.

Targi integrują rodziny, uczą i wychowują. W debacie „Porozmawiajmy o mediach katolickich” dziennikarze zastanawiali się, jakie powinny być dzisiaj katolickie media i czy powinny zajmować się polityką. Jak zauważył Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i redaktor naczelny Radia Wnet, polityka powinna być obecna w mediach katolickich, nie powinny one być jednak areną jałowych sporów. Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego” mówił, że media katolickie powinny zajmować się polityką rozumianą jako dobro wspólne. – Aborcja, eutanazja i inne kwestie moralne stają się kwestiami politycznymi, jeśli partie polityczne biorą je na sztandary – powiedział. Redaktor naczelny „Idziemy” ks. Henryk Zieliński podkreślił, że udział mediów katolickich w debacie jest ich obowiązkiem, co wynika ze wskazań Soboru Watykańskiego II. Należy jednak unikać „kolonizacji” Kościoła, by ludzie Kościoła nie stali się zakładnikami partii.

Feniksy 2014

Głównym wydarzeniem Targów jest gala nagrody Feniks przyznawanej wydawcom i autorom. W tym roku do dziewięciu istniejących kategorii wprowadzono nową – Feniksa muzycznego. Statuetki wręczali w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser SAC i bp Wiesław Mering.

Główną statuetkę otrzymał ks. prof. Tadeusz Ślipko SJ „za imponujący dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny, zwłaszcza w czasach wymagających podtrzymywania kruchego kompromisu między władzami Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie a przedstawicielami PRL-u; opracowanie na nowo koncepcji etyki chrześcijańskiej, nawiązującej do osiągnięć tomizmu, personalizmu i metod racjonalnych; rzetelność, sumienność, skromność oraz życzliwość w relacjach międzyludzkich i w pracy badawczej”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter