25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gniezno: XVIII-wieczny dziennik z podróży dla współczesnych

Ocena: 0
1082
W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej odbyła się 20 kwietnia prezentacja współczesnego wydania XVIII-wiecznego dziennika z podróży do Rzymu bożogrobca Jacobi Lanhausa.
20150420 20:00
bgk / Gniezno (KAI), mz
 
Wydawnictwo, obok niewątpliwej wartości historycznej i poznawczej, zawiera też wiele ciekawostek językowych.

Jacobi Lanhaus był Czechem, niemniej biegle władał językiem polskim. W latach 1768-1769 odbył podróż do Rzymu, którą skrupulatnie opisał w dwóch niepozornych zeszytach. Zeszyty te przechowywane są w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Na ich kartach znaleźć można nie tylko szczegółowy opis odwiedzanych miejsc i celebracji, w których duchowny uczestniczył, ale także barwną charakterystykę obyczajowości i życia codziennego ludzi XVIII wieku.

Nad odczytaniem i właściwym zrozumieniem osiemnastowiecznego przekazu pracowało przez rok dwóch naukowców – prof. Bogdan Rok z Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. Marian Chachaj z Uniwersytetu im. Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Żmudna, ale zarazem fascynująca praca zaowocowała książką, którą w nakładzie zaledwie 300 egzemplarzy wydała Księgarnia Akademicka w Krakowie. Tom zainaugurował serię wydawniczą „Peregrinationes Sarmatarum”, w której ramach ukażą się inne historyczne dzienniki z podróży.

O pracy nad książką jej wydawcy opowiadali podczas prezentacji, która odbyła się w poniedziałek w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Obu profesorom i wszystkim zaangażowanym w przygotowanie publikacji dziękował Prymas Polski abp Wojciech Polak. Jak mówił, kolejny cenny skarb gnieźnieńskiego Archiwum Archidiecezjalnego zyskał piękną oprawę i trafi do szerszego grona odbiorców.

O tym, jak karkołomnym zadaniem było odczytanie rękopisu bożogrobca-podróżnika mógł naocznie przekonać się każdy. W czasie prezentacji wystawiono bowiem oryginały jego dzienników. W drugiej części spotkania odbyło się również sympozjum „Staropolskie podróżowanie”.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter