13 maja
poniedziałek
Serwacego, Roberta, Glorii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdzie są terroryści?

Ocena: 0
1922
Wchodzi na nasze ekrany szpiegowski dreszczowiec „Bardzo poszukiwany człowiek”, oparty na bestsellerowej powieści sławnego angielskiego pisarza Johna le Carré.
Utwory tego autora, byłego funkcjonariusza brytyjskich tajnych służb, cieszą się od lat 60. XX wieku dużym powodzeniem i były wielokrotnie przenoszone na ekrany. Siłą powieści le Carré nie była nigdy brawurowa sensacyjna akcja w stylu Jamesa Bonda, lecz głęboka psychologiczna penetracja szpiegowskich pojedynków. Widać to wyraźnie w najgłośniejszych ekranizacjach jego prozy – „Wydział Rosja” i „Szpieg”. Pisarz opisywał rozterki swoich bohaterów, często zmagających się z podwójną lojalnością w okresie zimnej wojny, z głębokim zrozumieniem. W gruncie rzeczy był zawsze krytyczny wobec brytyjskich służb, oskarżając je o niedostatek patriotyzmu i wiary w wartości Zachodu. Podobnie dzieje się w „Bardzo poszukiwanym człowieku”, ekranizacji ostatniej powieści sędziwego już pisarza.

Akcja filmu rozgrywa się w Hamburgu kilka lat po zamachu 11 września na Nowy Jork. Szef niemieckiej komórki antyterrorystycznej prowadzi śledztwo w sprawie islamskich terrorystów, którzy działają pod przykrywką instytucji naukowych i charytatywnych. Inteligentny funkcjonariusz próbuje rozszyfrować równoległe działania niejakiego doktora Abdullaha i młodego uciekiniera z Czeczenii. Przeszkadzają mu w tym Amerykanie z CIA i niemiecka policja kryminalna, którym zależy tylko na szybkim ujęciu podejrzanych, a nie na spenetrowaniu całej siatki terrorystycznej. Wymowa filmu okazuje się antyamerykańska, co dzisiaj wydaje się na czasie, biorąc pod uwagę prezydenturę Obamy. W pewnym momencie zaczynamy nawet współczuć islamistom, którzy wydają się uwikłani we własne zależności i dyscyplinę religijną. Paradoks filmu polega też na tym, że w tym antyamerykańskim przedsięwzięciu biorą udział gwiazdy amerykańskiego kina, z niedawno zmarłym Philipem Seymourem Hoffmanem, w znakomicie zagranej roli głównej.


„Bardzo poszukiwany człowiek” („A Most Wanted Man”), Wielka Brytania/USA/Niemcy, 2014. Reżyseria – Anton Corbijn. Wykonawcy: Philip Seymour Hoffman, Rachel McAdams, Grigorij Dobrygin, Willem Dafoe, Robin Wright, Nina Hoss i inni. Dystrybucja – Forum Film Poland.

Mirosław Winiarczyk
fot. Forum Film Poland
Idziemy nr 31 (463), 3 sierpnia 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 maja

Poniedziałek, VII Tydzień wielkanocny
Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej
Jeśli razem z Chrystusem powstaliście z martwych, szukajcie tego, co w górze,
gdzie przebywa Chrystus, zasiadający po prawicy Boga.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 29-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja
+ Nowenna do Ducha Świętego



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter