29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dybuk na polskim weselu?

Ocena: 0
2744

Choć film „Demon” nie dostał żadnej nagrody na festiwalu w Gdyni, zaczyna być silnie promowany na międzynarodowych festiwalach. W ostatnich dniach został nagrodzony na festiwalach w Ameryce i Izraelu.

Powodem takiej promocji jest zapewne fakt, że „Demon”, podobnie jak dwa poprzednie obrazy zmarłego samobójczą śmiercią Marcina Wrony, przesiąknięty jest atmosferą zła i nihilizmu. Do tego trzeba dodać antykatolicką i antypolską wymowę tego utworu. Reżyser nie ukrywał w wywiadach, że chciał tu zawrzeć komentarz do tzw. debaty na temat relacji polsko-żydowskich. W istocie jednak owa debata polega dziś na produkowaniu i intensywnym międzynarodowym promowaniu książek i filmów oskarżających Polaków o zbrodnie na Żydach. „Demon” doskonale wpisuje się w tę narrację.

Do prowincjonalnego miasteczka przyjeżdża młody Anglik w celu poślubienia pięknej Polki. Ojciec panny młodej daruje nowożeńcom stary dom, gdzie po ślubie rozpoczyna się wesele, zamieniające się stopniowo w horror. Reżyser, w ślad za głośnym filmem Smarzowskiego „Wesele” (stale wznawianym w telewizji), ukazuje istną karykaturę polskiego wesela, w którym biorą udział żałośni pijacy i prymitywy. W takiej wizji wesela (karykatura Wyspiańskiego w ślad za Smarzowskim) pojawia się nagle Dybuk z klasycznej sztuki żydowskiej. Pan młody wpada bowiem w szał i zaczyna odkopywać w ogrodzie kości żydowskiej dziewczyny, w domyśle zamordowanej przed laty przez Polaków, którzy później zajęli żydowski dom. Duch owej dziewczyny jako Dybuk wchodzi w ciało pana młodego i zaczyna nękać pijanych gości weselnych jako wyrzut sumienia. W wymiarze symbolicznym „Demon” jest wielkim oskarżeniem Polaków o masowe zbrodnie.

Nie jest to jedyny film tego rodzaju. W kolejce czekają następne, w tym polsko-niemiecka koprodukcja „Letnie przesilenie” i debiut reżyserski „Klezmer”. Natomiast film „Sprawiedliwy” Michała Szczerbica o ratowaniu dziewczynki żydowskiej przez polskie małżeństwo (pisałem o nim w „Idziemy” w relacji z festiwalu „Młodzi i Film”) nie został dopuszczony do konkursu w Gdyni. Co więcej, polski dystrybutor odwołał zapowiedzianą na listopad premierę filmu, nie podając nowego terminu. W tej sytuacji trudno zrozumieć, dlaczego w tygodniku „W Sieci” ukazały się wywiad z Wroną i pozytywna recenzja „Demona”.

„Demon”, Polska, 2015. Reżyseria – Marcin Wrona. Wykonawcy: Itay Tiran, Agnieszka Żulewska, Andrzej Grabowski, Tomasz Schuchardt i inni. Dystrybucja – Kino Świat

Mirosław Winiarczyk
fot. Kino Świat

Idziemy nr 42 (525), 18 października 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter