26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Chrystus na ekranie

Ocena: 0
5903
Przed Niedzielą Palmową wszedł na ekrany film „Syn Boży”, skrócona wersja fragmentów serialu telewizyjnego „Biblia”.
Przed tygodniem przy okazji monumentalnego obrazu „Noe. Wybrany przez Boga” pisałem w „Idziemy” o tradycji filmów „biblijnych” w historii kina. Z wielu mniej lub bardziej udanych ekranizacji Ewangelii na przestrzeni wielu lat ważne okazały się epicki utwór „Jezus z Nazaretu” w reżyserii Franco Zefirellego oraz słynna „Pasja” Mela Gibsona.

Autorzy „Syna Bożego” nawiązują do poprzednich ekranizacji Nowego Testamentu, najważniejsze są jednak odniesienia do „Pasji”. Dzieciństwo i młodość Jezusa poznajemy w filmie wyrywkowo, tylko w retrospekcjach. Podobnie pokazane jest nauczanie Jezusa, czynione przez Niego cuda czy spotkania z apostołami i z ludem. Pierwsza część filmu ma więc charakter ilustracyjny.
Utwór nabiera dramatyzmu, kiedy akcja zbliża się do Niedzieli Palmowej, i potem, kiedy widzimy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Najwięcej uwagi autorzy filmu poświęcili dramatycznym rozmowom Jezusa z Kajfaszem, reprezentującym ówczesny lud żydowski, oraz z Piłatem, namiestnikiem Cezara. Z tych scen wyłaniają się rzeczywiste powody pojmania, procesu i skazania Jezusa na śmierć. Mocno podkreślono zgodny z Ewangelią fakt, że Jezus, chociaż wychowany w tradycji ówczesnego judaizmu, w swojej nauce pokazywał nowe wówczas wartości – miłość i miłosierdzie.

Droga na Golgotę została ukazana niezwykle dramatycznie, autorzy dają nam odczuć okrucieństwo i cierpienie Jezusa. Niektórych odbiorców może razić, że „Syn Boży”, szczególnie w części pierwszej, zrealizowany został w formule popularnego hollywoodzkiego widowiska filmowego, w języku angielskim, a nie – jak w „Pasji” – w starożytnym aramejskim. Jednak może właśnie dzięki uniwersalności formy tego filmu przesłanie Nowego Testamentu będzie miało szanse dotrzeć do większej liczby widzów. Dzisiejszy świat bardzo się skurczył od strony medialnej i kulturowej. Dlatego propagowanie kultury chrześcijańskiej powinno być dostosowane do języka naszych czasów w ramach wierności tradycji i zdrowego rozsądku. Dotyczy to także sprawy tak ważnej i delikatnej jak filmy oparte na Biblii.
„Syn Boży”, USA, 2014. Reżyseria – Christopher Spencer. Wykonawcy: Diogo Morgado, Greg Hicks, Roma Downey, Adrian Schiller i inni. Dystrybucja – Monolith Films.

Mirosław Winiarczyk
fot. Monolith Films/Casey Crafford
Idziemy nr 15 (447), 13 kwietnia 2014 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter