19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Bohaterowie trudnych lat

Ocena: 0
1053

Generałom Andersowi, Maczkowi i Sosabowskiemu oraz polskim siłom zbrojnym na Zachodzie poświęcony jest w znacznej części czerwcowy numer „Biuletynu IPN”.

Są też materiały dotyczące Solidarności Walczącej, która powstała podczas stanu wojennego w 1982 r.

Historyk dr Sławomir Kalbarczyk w artykule „Z domu niewoli do Iranu” prostuje funkcjonujące mity i nieporozumienia wokół wyjścia armii gen. Andersa z ZSRS. Opisuje mało znane szczegóły z jej historii, nie pomijając np. faktu, że władze sowieckie zredukowały racje żywnościowe dla polskich żołnierzy, nie zapewniły im też odpowiedniego sprzętu wojskowego, a od samych żołnierzy, wycieńczonych pobytami w łagrach i więzieniach, wymagały pełnej gotowości bojowej. Osobny wątek autor poświęcił różnym spojrzeniom na te same problemy generałów Andersa i Sikorskiego.

Kolejne teksty to: „Armia Polska na Bliskim i Środkowym Wschodzie” (dr Teodor Gąsiorowski), „Najskuteczniejszy polski dowódca w II wojnie światowej gen. S. Maczek” (dr Jerzy Kirszak) i „Sosab” – o gen. Stanisławie Sosabowskim, który włożył ogromny wysiłek w powstanie i wyszkolenie pierwszej elitarnej jednostki powietrznodesantowej i nią dowodził (Daniel Koreś). O 6. Brygadzie Piechoty pisze Bartosz Janczak, a o Pomocniczej Służbie Kobiet – Anna Marcinkiewicz-Kaczmarczyk. Ten ostatni tekst poświęcony jest bohaterskim Polkom, często dziś zapomnianym, które podczas II wojny światowej służyły jako sanitariuszki, łączniczki, a nawet obsługiwały pojazdy wojskowe.

Kolejny autor, ks. Jarosław Wąsowicz SDB, przypomina sylwetki salezjanów służących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Większość z nich przeszła przez łagry i więzienia sowieckie. O harcerzach na tułaczych szlakach pisze Tomasz Sikorski, a o losach polskich dzieci ewakuowanych z ZSRS, w większości sierot, które znalazły się w Pahiatua w Nowej Zelandii – Paulina Gołębiewska.

W drugiej części numeru zamieszczono materiały dotyczące Solidarności Walczącej. To m.in. rozmowy z Arturem Adamskim, ostatnim redaktorem naczelnym „Solidarności Dolnośląskiej”, i Hanną Łukowską-Karniej, łączniczką Kornela Morawieckiego, o początkach tej organizacji. Paweł Błażewicz wspomina pracę w tajnej drukarni założonej przez jego ojca Bohdana we Wrocławiu. O niekonwencjonalnych metodach działania Solidarności Walczącej pisze Małgorzata Sokołowska. Są też materiały dotyczące protestu robotniczego w Radomiu w 1976 r. oraz krwawej soboty w Nowoczerkasku, gdzie pół wieku temu robotnicy zbuntowali się przeciwko władzy sowieckiej, a ich protest został stłumiony.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter