29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

10 mln z UE na renowację katedry gnieźnieńskiej

Ocena: 0
806

Prace konserwatorskie i renowacyjne w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie będą kontynuowane. Archidiecezja gnieźnieńska otrzymała właśnie ponad 10 mln 600 tys. zł dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

fot. Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Archidiecezja gnieźnieńska była wnioskodawcą konkursu w ramach VIII Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Działanie: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, ogłoszonego w ubiegłym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym tego roku odbyła się druga ocena merytoryczna zakwalifikowanych wniosków, którą projekt z Gniezna przeszedł pozytywnie. Przyznana dotacja pokryje 85 procent całkowitego kosztu jego realizacji.

– Zgłoszony przez nas projekt opiewa na kwotę przekraczającą 12 mln 570 tys. zł. Otrzymane dofinansowanie w znacznym stopniu pokryje koszt planowanych prac. Resztę wyłoży archidiecezja gnieźnieńska ze środków własnych – informuje ks. Jarosław Bogacz, diecezjalny konserwator zabytków. 

Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Przede wszystkim na dalszą renowację katedralnego wnętrza. W celach szczegółowych wskazano m.in. konserwację i renowację ścian i filarów ambitu oraz naw bocznych – północnej i południowej oraz pełną konserwację i renowację pięciu kaplic znajdujących się w obejściu wraz z ich wyposażeniem.

W ramach projektu planowany jest także zakup gablot do ekspozycji starodruków oraz stanowisk multimedialnych i audioprzewodników dla turystów, którzy od tegorocznego sezonu będą mogli zwiedzać muzeum i zabytki Wzgórza Lecha także z przewodnikiem elektronicznym. Przy poszczególnych zabytkach pojawią się także tabliczki opisowe w alfabecie Braille’a oraz tyflografiki.

Prace renowacyjne w katedrze gnieźnieńskiej podejmowane były od czasu zakończenia II wojny światowej. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku wnętrze bazyliki regotyzowano, nadając mu pierwotny, surowy wygląd. Kolejne prace o tak dużym natężeniu podjęto w jubileuszowym roku 2000. Od tego czasu prowadzone były nieprzerwanie zarówno we wnętrzu, jak i na zewnątrz. Z pomocą unijnych dotacji dawny blask zyskały niektóre katedralne kaplice, prowadzące do nich portale, sklepienia naw bocznych oraz największy w Polsce i Europie zespół artystycznie kutych krat, z których najstarsze pochodzą z XV wieku. Przeprowadzono także rewaloryzację całego Wzgórza Lecha wraz z renowacją i konserwacją znajdujących się na nim kanonii. 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter