29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wręczono nagrody Benemerenti 2014

Ocena: 0
6996
Stowarzyszenie "Wiosna", wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki (WSOWL) oraz 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy to tegoroczni laureaci nagród Benemerenti, przyznawanych przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego.
20140111 22:07
kos / Warszawa (KAI), mz
fot. PAP/Tomasz Gzell

Gala, podczas której ogłoszono laureatów, odbyła się w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej na warszawskim Bemowie. Uroczystość połączona jest z koncertem kolęd w wykonaniu zespołu „Why not” i artystów Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.

Pierwszym laureatem Benemerenti 2014 została Wyższa Szkoła Oficerska Wojska Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W towarzyszącej wręczeniu statuetki laudacji biskup polowy WP Józef Guzdek podkreślił, że Szkoła działa jako „spadkobierczyni tradycji oręża polskiego i uniwersalnych wartości szkolnictwa narodowego”.

"Misją uczelni jest kształcenie na najwyższym światowym poziomie oficerów Wojska Polskiego i obywateli świadomych swojej narodowej tożsamości" – napisał w laudacji bp Guzdek. Laudację odczytał Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia S.A., jednego ubiegłorocznych laureatów nagrody.

W imieniu kadry naukowej i pracowników WSOWL nagrodę odebrał płk prof. Mariusz Wiatr, rektor uczelni. – Benemerenti to wielki zaszczyt, wielkie wyróżnienie dla naszej uczelni. Staramy się robić to co do nas należy i nie oczekujemy z tego powodu, żadnych specjalnych podziękowań, niemniej jesteśmy zobowiązani i miło nam, że dostrzeżono nasze wysiłki – powiedział dziękując za wyróżnienie. Dodał, że grono wcześniejszych laureatów Benemerenti zobowiązuje do dalszych wysiłków na rzecz rozwoju szkolnictwa wojskowego.

Medale Milito pro Christo otrzymało czterech pracowników uczelni oraz student podchorąży z najlepszymi wynikami na roku.

Drugą statuetkę Benemerenti otrzymał 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Bydgoszczy. W odczytanej przez nadinspektora Krzysztofa Gajewskiego laudacji biskup polowy zauważył, że lekarzy i pracowników szpitala cechuje ofiarność i profesjonalizm, a na ich pracę składa się wysiłek i ciężka praca, która „pomaga przywrócić chorym nadzieję i zdrowie” oraz „przynoszą ulgę w cierpieniu”.

– Modernizacja klinik i oddziałów, zastosowanie najnowocześniejszych technik diagnostycznych oraz procedur leczenia uczyniły z tej placówki wzorcową, wielospecjalistyczna lecznicę – podkreślił bp Guzdek.

Nagrodę Benemerenti odebrał płk dr n. med. Krzysztof Kasprzak, komendant szpitala. – Z ogromnym wzruszeniem stajemy przed państwem uhonorowani tak wielkim wyróżnieniem i piękną statuetką. Z niemniejszym wzruszeniem i dumą przekażę tę nagrodę i te słowa całej załodze naszego szpitala – powiedział. Wyraził radość, że wysiłki lekarzy, pielęgniarek i personelu szpitala zostały docenione. Zapewnił, że tak jak do tej pory, szpital będzie świadczył i pomagał potrzebującym opieki żołnierzom.

Bp Guzdek odznaczył medalem Milito pro Christo pięciu lekarzy i pracowników placówki.

Trzecim tegorocznym laureatem nagrody biskupa polowego zostało Stowarzyszenie „Wiosna”, twórcy akcji „Szlachetna Paczka”. – Ich niewielka z początku akcja, przerodziła się w wielki, ogólnopolski projekt, który połączył ponad 250 tys. potrzebujących, 150 tys. darczyńców i 10 tysięcy wolontariuszy, gotowych nieść pomoc tam, gdzie nie dociera nikt inny. Idea tej pomocy tworzy piękny pomost między tymi, którzy obdarowują a tymi, którzy są obdarowani – podkreślił bp Guzdek w laudacji odczytanej przez gen. dyw. Anatola Wojtana, zastępcę szefa Sztabu Generalnego WP.

Nagrodę odebrał ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia „Wiosna”. Biskup polowy i zastępca szef Sztabu Generalnego odznaczyli ks. Stryczka oraz czterech jego współpracowników medalem Milito pro Christo.

– Księże biskupie, nie wiem czy ta nagroda jest po starej znajomości krakowskiej, czy z powodu nowych osiągnięć – żartował ks. Stryczek. Szef Stowarzyszenia Wiosna podkreślił, że "szlachetność" oznacza czasem oddanie swego życia za druga osobę, dodał, że środowisko wojskowych to dobre miejsce, żeby mówić o tym rodzaju szlachetności. – Od momentu, w którym poznaliśmy ten ideał, "paczka" zaczęła działać. Przekonaliśmy się, że nasza pomoc tylko wtedy przynosi efekty, tylko wtedy działa, gdy jest połączona z braniem odpowiedzialności za tego, któremu pomagamy – podkreślił. Zauważył, że fenomenem Stowarzyszenia "Wiosna" jest to, że dzięki armii wolontariuszy połączyli się w działaniu młodzi, starsi, biedni, bogaci, mieszkańcy centrum kraju i tych z obrzeży. Dodał, że nad rozwojem Szlachetnej Paczki pracowała "armia wolontariuszy", którzy weszli na drogę szlachetności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter