29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Wielki umysł i prawe serce

Ocena: 0
3087
Wybitny polski biblista, dobrze znany czytelnikom „Idziemy” ks. prof. Waldemar Chrostowski otrzymał „Nobla z teologii”.
Nagroda Watykańskiej Fundacji Józefa Ratzingera – papieża Benedykta XVI – przyznawana od 2011 r. za wybitne osiągnięcia w studiach z zakresu teologii, słusznie nazywana jest „Noblem z teologii”. Ksiądz prof. Chrostowski jest pierwszym Polakiem wyróżnionym tą nagrodą. Uroczystość odbyła się 22 listopada w Sali Klementyńskiej w Watykanie. Nagrodę wręczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Müller.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski w pełni zasłużył na to zaszczytne wyróżnienie. W jego osobie nagrodę tę otrzymuje także środowisko polskich biblistów i teologów, których wkład w światowy dorobek naukowy jest znaczący. To wielka radość dla wszystkich, którzy w zaciszu bibliotek i pracowni badawczych bez żadnego rozgłosu i sensacji prowadzą trudne i pełne poświęcenia badania naukowe w zakresie nauk egzegetycznych i teologicznych.

Urodzony 1 lutego 1951 r. w Chrostowie, w powiecie ostrołęckim, już jako kilkuletni chłopiec dostrzegał majestat słów Prologu Ewangelii św. Jana, czytanych w języku łacińskim pod koniec każdej Mszy Świętej. W szkole podstawowej z wielką pasją i zainteresowaniem przeczytał tekst Nowego Testamentu, który otworzył przed nim nieznany i pełen tajemnic świat Słowa Bożego. W przestrzeń tego świata mógł wejść głębiej poprzez realizację powołania kapłańskiego. W 1976 r. przyjął świecenia kapłańskie w Warszawie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. W latach 1978-1983 odbył studia specjalistyczne z nauk biblijnych w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W ramach studiów przez dwa semestry w roku akademickim 1979/1980 przebywał w Jerozolimie i kształcił się na Uniwersytecie Hebrajskim. W 1981 r. uzyskał licencjat z nauk biblijnych w Rzymie na podstawie pracy „Wisdom 14,7-8 as the Conclusion of the Condemnation of the Worship and the False Divinization of Human Works” napisanej pod kierunkiem o. prof. Eduarda Des Places SJ. W 1982 r. na podstawie lectio publica uzyskał stopień candidatus ad doctoratum in re biblica. W 1986 r. uzyskał stopień doktora teologii na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie na podstawie pracy „Prorok wobec dziejów. Interpretacje dziejów Izraela w Ez 16,20 i 23 oraz ich reinterpretacja w Septuagincie i w Targumie” napisanej pod kierunkiem bp. prof. Henryka Muszyńskiego. W 1996 r. habilitował się na podstawie dorobku naukowego i rozprawy habilitacyjnej „Ogród Eden – zapoznane świadectwo asyryjskiej diaspory”. Od 2003 r. jest profesorem zwyczajnym nauk teologicznych.

– W sposób szczególny pragnę pogratulować księdzu prof. Waldemarowi Chrostowskiemu z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest to także mój uniwersytet, gdyż otrzymałem na nim doktorat honoris causa w 2007 r. W imieniu Ojca Świętego Franciszka składam księdzu profesorowi najlepsze gratulacje i życzę Bożego błogosławieństwa oraz dalszych sukcesów naukowych.

kard. Gerhard Müller podczas uroczystości

Pracę dydaktyczną rozpoczął w 1987 r. w Akademii Teologii Katolickiej (od 1999 Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i temu miejscu pozostaje wierny do dziś. W 1994 r. został kierownikiem Zakładu Dialogu Katolicko-Judaistycznego, od 1996 r. stanął na czele Katedry Egzegezy Starego Testamentu, a od 2005 r. kieruje Sekcją Biblistyki na Wydziale Teologicznym UKSW. W latach 1999-2002 pełnił funkcję prorektora UKSW. W 2009 r. utworzył na Wydziale Teologicznym UKSW nowy kierunek – Turystyka Krajów Biblijnych. W latach 2001-2010 był także wykładowcą i kierownikiem Katedry Biblistyki na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykładał na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie (lata 1998-1994), w Spertus Institute of Jewish Studies w Chicago (1994), na Uniwersytecie Warszawskim (1996-1999), w Instytucie Nauk Religijnych im. św. Tomasza z Akwinu w Kijowie (2003) oraz w Wyższym Instytucie Nauk Religijnych w Rydze (2012/2013). Od 2006 r. jest członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego im. bł. ks. Romana Archutowskiego, a od 2007 r. wszedł do gremium Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk i do Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Jest promotorem blisko 100 prac magisterskich oraz 15 rozpraw doktorskich. Jako recenzent uczestniczył w 31 przewodach habilitacyjnych i w 15 postępowaniach o nadanie tytułu naukowego profesora, łącząc swą kompetencję z życzliwością i radością awansu dla innych naukowców.

Dorobek naukowy ks. prof. Chrostowskiego jest imponujący – ponad 2200 publikacji naukowych i popularno-naukowych w Polsce i za granicą. Świadczy to o wielkim potencjale twórczym i doskonałym wykorzystaniu czasu na pracę naukową. O swoich pasjach, zainteresowaniach i trudach na swojej drodze kapłańskiej i naukowej laureat Nagrody Ratzingera opowiedział w dwóch wywiadach: „Bóg, Biblia, Mesjasz”, Warszawa 2012 oraz „Kościół, Żydzi, Polska”, Warszawa 2012. Wśród jego ważniejszych prac naukowych można wymienić: „Ogród Eden – zapoznane świadectwo asyryjskiej diaspory”, Warszawa 1996; „Asyryjska diaspora Izraelitów i inne studia”, Warszawa 2003; „Babilońskie deportacje mieszkańców Jerozolimy i Judy oraz inne studia”, Warszawa 2009; „Trzecia Świątynia w Jerozolimie i inne studia”, Warszawa 2012. Głównymi obszarami jego zainteresowań naukowych są: natura i znaczenie diaspory izraelskiej w Asyrii (VIII-VI w. przed Chr.); znaczenie badań nad Septuagintą i targumami; relacje pomiędzy Kościołem i Synagogą w pierwszych wiekach; dialog chrześcijańsko-żydowski w perspektywie historycznej i współczesnych relacji polsko-żydowskich. Podejmowana w jego pracach problematyka naukowa stanowi ważny wkład dla badań o zasięgu światowym. Świadczy o tym fakt, że ks. profesor jest inicjatorem i redaktorem naukowym wielu prestiżowych serii wydawniczych, m.in.: „Prymasowska Seria Biblijna”, „Rozprawy i Studia Biblijne”, „Kościół a Żydzi i Judaizm” czy „Biblioteka Dialogu”.

Wiele serca ks. Profesor wkłada w dialog międzyreligijny, zwłaszcza katolicko-żydowski. W latach 1996-2006 był on członkiem Komitetu Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. W latach 1990-1997 był współzałożycielem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 1990-2000 był on także członkiem Międzynarodowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W latach 1996-2012 sprawował funkcję konsultora Rady Konferencji Episkopatu Polski do spraw Dialogu Religijnego. W prowadzonym dialogu wykazuje postawę, która prawdę i zachowanie autentycznej tożsamości stawia na pierwszym miejscu.

Wręczenie watykańskiej nagrody dla ks. prof. Waldemara Chrostowskiego jest źródłem wielkiej radości dla polskich biblistów, wśród których cieszy się on wielkim autorytetem i przyjaźnią. W latach 1998-2003 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Sekcji Biblistów Polskich, zaś w latach 2003-2013 był wybierany na przewodniczącego Stowarzyszenia Biblistów Polskich. W 2004 r. zapoczątkował wydawanie rocznika „Zeszyty Naukowe Stowarzyszenia Biblistów Polskich”, które stanowią cenne źródło do poznania środowiska polskich biblistów oraz do publikacji ich najnowszych osiągnięć naukowych. W 2008 roku ks. Chrostowski został delegowany jako ekspert na XII Zwyczajny Synod Biskupów „Słowo Boże w życiu i misji Kościoła”. Jako biblista organizuje on i jest przewodnikiem wielu pielgrzymek i podróży studyjnych do Ziemi Świętej, Jordanii, Egiptu, Syrii, Libanu, Turcji i Grecji. Służy zawsze radą i dzieli się doświadczeniem. Zbiera i publikuje informacje o wszystkich osiągnięciach polskiej biblistyki. Wielokrotnie publikuje biogramy zmarłych biblistów, podkreślając ich wielki wkład do krajowej i światowej biblistyki. Jego serce pulsuje rytmem polskiej biblistyki, ożywiając ją i dynamizując na wielu obszarach.

Są trzy aspekty, trzy poziomy mojej działalności: naukowo-badawcza, dydaktyczna i popularyzatorska. Te trzy aspekty zawsze zajmowały wiele miejsca w moim życiu, bo starałem się z jednej strony uprawiać teologię akademicką, naukową, uniwersytecką, a z drugiej również mieć dorobek dydaktyczny, zarówno w postaci magistrów, jak też piętnastu osób, które pod moim kierunkiem uzyskały stopień doktora. I wreszcie zostaje działalność popularyzatorska. Sądzę, że to wszystko złożyło się na to, że gdy już przyszła wiadomość o przyznaniu tej nagrody, to przyjąłem ją z wielką radością i satysfakcją. Traktuję ją jako wielkie zobowiązanie, by tę działalność jeszcze bardziej, w miarę możliwości, zintensyfikować.

ks. prof. Waldemar Chrostowski dla Radia Watykańskiego

W dowód wdzięczności w 2011 r. z okazji 60. rocznicy jego urodzin Stowarzyszenie Biblistów Polskich wydało 3-tomowe dzieło zbiorowe pod redakcją dr Barbary Strzałkowskiej „Więcej szczęścia jest w dawaniu aniżeli w braniu”. Tytuł ten odzwierciedla postawę życiową ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, obdarowującego i wzbogacającego swoimi talentami wszystkie środowiska, z którymi ma kontakt. Wyrazem docenienia go przez te środowiska są liczne odznaczenia, nagrody i godności. W 1994 r. otrzymał on Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej a w 2002 r. – pamiątkowy Pierścień „Golgota Wschodu”. W 2003 r. został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a w 2004 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta. Od 2008 r. piastuje godność Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości, a w 2012 r. został członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Gratulujemy Księdzu Profesorowi zaszczytnej nagrody. Życzymy, aby w dalszym ciągu wzbogacał naszą Ojczyznę i światową naukę swoją mądrością, prawością i dobrocią serca.

Ks. dr hab. Mirosław Wróbel
Autor jest profesorem KUL, kierownikiem Katedry Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej Instytutu Nauk Biblijnych KUL
Idziemy nr 48 (480), 30 listopada 2014 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter