19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Więcej zapału misyjnego

Ocena: 0
3150
– Pojednanie i pokój mogą szerzyć się poprzez świadectwo naszego życia – o obchodzonej 1 marca Niedzieli "Ad Gentes" mówi przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur
Z bp. Jerzym Mazurem, przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, rozmawia Irena Świerdzewska


"Z misjonarzami głośmy pojednanie" – jak tłumaczyć hasło tegorocznego Dnia Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, który przypada w drugą niedzielę Wielkiego Postu?


Nawiązuje ono do hasła roku duszpasterskiego w Polsce: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Kościół w Polsce wzywa do pojednania zwaśnionych, ale hasło to nawiązuje także do sytuacji w Afryce, w Azji, na Bliskim Wschodzie, na terenie Ameryki Łacińskiej, gdzie dżihadyści atakują chrześcijan. Bardzo mocno podkreślamy, żeby łaskę pojednania wypraszać wspólnie. I dlatego prosimy wszystkich, abyśmy jednali się z Bogiem, bo pojednanie z ludźmi jest konsekwencją życia z Bogiem. Człowiek pojednany z Bogiem nie ma trudności, aby pojednać się nawet ze swoim wrogiem.


W jakim stopniu my, którzy nie wyjeżdżamy na misje, jesteśmy odpowiedzialni za dzieło misyjne?


Naszym zadaniem jest wspieranie pracy misjonarzy, a w ten sposób realizujemy też nasze powołanie do ewangelizacji. Pojednanie i pokój mogą szerzyć się poprzez świadectwo naszego życia. Święty Jan Paweł II powiedział do chorych: „Jesteście silni i mocni jak Jezus na krzyżu”. Przykładem modlitwy i ofiarowania cierpień za misje jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus, która choć nigdy nie wyjechała na misje, została ogłoszona ich patronką. Z kolei bł. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała: jeśli chcemy zmienić świat, musimy zacząć zmiany od siebie. Pokoju i pojednania potrzeba w naszych sercach, wśród najbliższych w rodzinie. Jeszcze inną formą wsparcia misji jest przekazywanie rzetelnych informacji o sytuacji chrześcijan w krajach Afryki, na Bliskim Wschodzie, a także na Ukrainie.


Misyjna praca wymaga też pomocy finansowej. Jak można wesprzeć misje?


Misjonarze głoszący Ewangelię pochylają się nad biedą człowieka. Budują kaplice, ale też szkoły i ośrodki zdrowia. Akcja zbiórki dla misjonarzy na Dzieło Pomocy Ad Gentes odbywa się co roku w drugą niedzielę Wielkiego Postu. Realizujemy kilka projektów dzięki ludziom dobrej woli, którzy wysyłają SMS o treści „Misje” na numer 72032. Chciałbym wyrazić podziękowania w imieniu własnym, całej Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, dyrektora Dzieła Pomocy Ad Gentes oraz wszystkich misjonarzy i misjonarek za wszelką pomoc, którą okazujecie – duchową i materialną. Na naszej stronie www.misje.pl można zobaczyć wszystkie projekty, które są obecnie realizowane.


Czy w ten sposób spłacamy dług wdzięczności za wiarę?

Myśmy otrzymali dar wiary ponad tysiąc lat temu. Pierwsi misjonarze na ziemiach polskich – św. Wojciech, pięciu braci polskich męczenników, św. Brunon z Kwerfurtu – za wiarę oddali życie. Wiara jest łaską i powinniśmy się nią dzielić, tego uczył nas św. Jan Paweł II. Kiedy ten dar przekazujemy innym, wtedy wiara umacnia się w nas.


Jak wygląda zaangażowanie Polski w dzieło misyjne na świecie?

W 97 krajach świata, które podlegają Kongregacji Ewangelizacji Narodów, pracuje 2065 polskich misjonarzy i misjonarek, w tym ponad 50 świeckich. Do tego dodajmy ponad 1000 kapłanów i sióstr zakonnych pracujących za wschodnimi granicami. Wspomagani są przez wolontariuszy, przyjeżdżających na krótszy czas. W misje Ad gentes wpisują się też kapłani i siostry zakonne pracujący w Europie Zachodniej. Mamy również wśród misjonarzy ponad 40 rodzin z neokatechumenatu. Misjonarzy przybywa. W Centrum Formacji Misyjnej przygotowuje się do wyjazdu na misje 30 misjonarzy i misjonarek. Kandydaci ze zgromadzeń typowo misyjnych przygotowują się w swoich wspólnotach. W związku z 1050. rocznicą chrztu Polski i IV Krajowym Kongresem Misyjnym, który odbędzie się w czerwcu, przygotowujemy się do złożenia specjalnego daru dziękczynnego: przygotowania w 2016 r. do pracy na misjach 105 misjonarzy i misjonarek.


Jaki jest cel tego kongresu?

Organizatorami kongresu są Komisja Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne. Chcemy upamiętnić ważne dokumenty misyjne Kościoła. W tym roku przypada 50. rocznica uchwalenia dekretu o misyjnej działalności Kościoła Ad gentes, 40. rocznica adhortacji apostolskiej Pawła VI Evangelii nuntiandi, 25. rocznica encykliki Jana Pawła II Redemptoris Missio. Patronem tego kongresu jest św. Jan Paweł II, bo jemu zawdzięczamy przypomnienie misyjnej natury Kościoła i ukazanie nam misyjnego zapału. „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” – już samo hasło kongresu wyznacza jego cele. Jak powiedział papież Paweł VI, brak zapału jest największą przeszkodą w ewangelizacji. Mamy też nadzieję, że uda nam się bardziej zintegrować środowiska misyjne w Polsce, a przez to ożywić działalność misyjną.


Czy kongres jest skierowany tylko do osób ściśle związanych z pracą misyjną?


Pierwszy dzień kongresu, 12 czerwca – na UKSW – będzie dniem bardziej naukowym. Drugi dzień, 13 czerwca, będzie bardziej pastoralny. Zostaną przygotowane stacje misyjne: dla dzieci – na Torwarze, dla młodzieży – u księży salezjanów na ul. Kawęczyńskiej, dla dorosłych – w kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Trzeci dzień kongresu, 14 czerwca, będzie przeżywany w diecezjach i wszystkich parafiach w Polsce; tam przy zaangażowaniu rad duszpasterskich i wspólnot kościelnych odbędą się dni misyjne. Nowością będzie także zaangażowanie rodzin w działalność misyjną poprzez zachętę do modlitwy za misje.


rozmawiała Irena Świerdzewska
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy
Idziemy nr 9 (492), 1 marca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1, 16. 18-21. 24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter