29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: dzień otwarty w Domu Arcybiskupów

Ocena: 0
2371
Już po raz czwarty Dom Arcybiskupów Warszawskich, w którym przez wiele lat mieszkał Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, jest w sobotę i niedzielę 30-31 maja otwarty dla zwiedzających.
2015-05-30 11:54
lk, iś / Warszawa (KAI), sg
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

W ciągu poprzednich edycji tej inicjatywy siedzibę metropolity warszawskiego odwiedziło kilka tysięcy osób.

Jak co roku, w maju do zwiedzania Domu Arcybiskupów Warszawskich (dawnego Pałacu Borchów) przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie zaproszeni są wszyscy chętni, zwłaszcza pasjonaci historii i pięknej architektury. Celem dnia otwartego jest nie tylko pokazanie mieszkańcom stolicy komnat pałacu i zebranych w nim dzieł sztuki, ale także przybliżenie jak największej liczbie osób postaci Prymasa Wyszyńskiego, który mieszkał przy ul. Miodowej od chwili powrotu z internowania przez władze komunistyczne do śmierci.

Przewodnicy oprowadzają po zabytku między godz. 10.00 a 15.30. Trasa zwiedzania wiedzie przez pomieszczenia oficjalne, jak Sala Tronowa z portretami kolejnych gospodarzy pałacu czy sala konferencyjna sławna obradami Episkopatu pod przewodnictwem Prymasa, ale także przez prywatną kaplicę, gdzie kard. Wyszyński modlił się codziennie rano i odprawiał Mszę świętą. Goście mogą zobaczyć także gabinet Prymasa, gdzie miała miejsce słynna scena pierwszego spotkania gospodarza z młodym ks. Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II.

Zwiedzający mogą też wejść do przepięknego ogrodu prymasowskiego, w którym stoi rokokowy pawilon ogrodowy. Ta jedyna w swoim rodzaju budowla przetrwała wszystkie nawałnice XIX i XX wieku, które niszcząc miasto, zostawiły to dzieło architektury nietkniętym.

Pałac Arcybiskupów Warszawskich został zbudowany w XVIII wieku w miejscu wcześniejszego dworu z XVII wieku, obecnie w stylu barokowo-klasycystycznym. W 1843 r. gmach pałacu został przekazany na siedzibę arcybiskupa warszawskiego i funkcję tę pełni do dziś. Zniszczony w czasie II wojny światowej, szczególnie ucierpiał w czasie powstania warszawskiego. Odbudowany został w latach 1949-1954 według projektu Stanisława Marzyńskiego.

Pałac był rezydencją Prymasów Polski do 2007 r. W Pałacu rezydowali wszyscy metropolici warszawscy XIX i pierwszej połowy XX w., m.in. św. Zygmunt Szczęsny Feliński i kard. Aleksander Kakowski. Kard. Wyszyński rezydował tu w latach 1956-1981, w latach 1981-2007 kard. Józef Glemp. Od 2007 r. pałac jest siedzibą kard. Kazimierza Nycza. W latach 1979, 1983, 1987 i 1999 gościł w nim św. Jan Paweł II.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter