8 maja
środa
Stanislawa, Lizy, Wiktora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W kościołach stacyjnych

Ocena: 0
2347
W Środę Popielcową zainaugurowany został w Warszawie wielkopostny program kościołów stacyjnych.
Na pierwszą stację wspólny dla obu diecezji program wyznaczył kościół Najświętszego Zbawiciela, który przeżył w tym dniu prawdziwe oblężenie wiernych.

– Odprawiliśmy jedenaście Mszy Świętych i na każdej były tłumy – mówił z radością ks. prałat Tadeusz Sowa, proboszcz parafii i zarazem moderator kurii warszawskiej. Przez cały dzień księża czekali w konfesjonałach na wiernych, którzy licznie korzystali z tej dobrej okazji do spowiedzi. Odprawiona została Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i Koronka do Bożego Miłosierdzia. Nie brakowało chętnych do adoracji Najświętszego Sakramentu. Kulminacją była wieczorna Msza Święta o godzinie 20.00 – tak będzie codziennie w każdym kościele stacyjnym – której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Wokół ołtarza stanęło wielu księży pracujących na terenie parafii, w tym także autor piszący do naszego tygodnika ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski. Szczególnymi gośćmi były panie Jolanta Mycielska i Wanda Gawrońska-Frassati (siostrzenica bł. Piergiorgio Frassatiego), którym metropolita warszawski – podobnie jak nieobecnej z powodu choroby Hannie Suchockiej – dziękował za inicjatywę kościołów stacyjnych. Podkreślił też warszawskość inicjatywy, która łączy obie stołeczne diecezje.

W kolejnych dniach stacje wyznaczone były w kościołach Bogurodzicy Maryi, Matki Bożej Loretańskiej, św. Stanisława Kostki i – w niedzielę – w katedrze św. Floriana. Tam wieczornej Mszy Świętej przewodniczył abp Henryk Hoser SAC. Arcybiskup przypomniał wywodzącą się z rzymskiej tradycji historię kościołów stacyjnych, która zapoczątkowana została za czasów papieża Grzegorza Wielkiego. Kościoły były budowane w miejscach męczeństwa chrześcijan i to był motyw wyznaczenia kościołów stacyjnych.
– W wędrówce stacyjnej czcimy zarówno męczenników, jak i świadków wiary. Chrześcijanie zbierali się, by ze swymi pasterzami sprawować Najświętszą Ofiarę, przeżywać nie tylko spotkanie ze Słowem Bożym, ale również Paschalne Misterium Męki i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który nam posyła swojego Ducha Świętego.

Arcybiskup Hoser przypomniał, że także patron katedry warszawsko-praskiej poniósł męczeńską śmierć, sama zaś katedra zasługuje na miano świadka wiary. Zaznaczył też, że w tym kościele rozpoczął się bardzo wcześnie kult Jezusa Miłosiernego i Miłosierdzia Bożego według objawień św. Siostry Faustyny.

Przed rozesłaniem abp Hoser przedstawił wiernym Jolantę Mycielską, inicjatorkę kościołów stacyjnych w Warszawie. Nabożeństwo zakończyło odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

RAMOWY PROGRAM DNIA STACYJNEGO

Otwarcie kościoła w godz. 6-21. Msze Święte według porządku w parafii, całodzienna spowiedź.
  • wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja (do godz. 15)
  • godz. 12 – Anioł Pański i Różaniec (tajemnice bolesne)
  • godz. 15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (Droga Krzyżowa)
  • godz. 19 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym
  • godz. 20 – Msza Święta
  • godz. 21 – Apel Jasnogórski

Jacek Kalinowski, bsk
fot. Wojciech Łączyński, Jacek Kalinowski
Idziemy nr 9 (492), 1 marca 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 8 maja

Środa, VI Tydzień wielkanocny
Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika,
Głównego Patrona Polski
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter