25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

W całej Polsce przeszły Orszaki Trzech Króli

Ocena: 0
5849
Ulicami blisko 180 miast i wsi przeszły 6 stycznia Orszaki Trzech Króli. Wśród uczestników barwnych, wielotysięcznych korowodów zorganizowanych w Uroczystość Objawienia Pańskiego dominowały rodziny z dziećmi.
20140106 18:13
eb, pab, jah, jj, jm, ks. mf, jg, pk, bgk, rk, rl, im, rm, pra, msz, iś, wt, ks. lz, opr. tk (KAI), mz
fot. PAP/Grzegorz Jakubowski
 
Wszyscy manifestowali przywiązanie do wartości ewangelicznych, śpiewali kolędy i oglądali odgrywane na ulicach scenki opowiadające o narodzeniu Chrystusa i pokłonie trzech Mędrców ze Wschodu.

Wedle Fundacji Orszak Trzech Króli, która koordynuje coroczne marsze, w ubiegłym roku uczestniczyło w nich łącznie ok. 200 tys. osób. W obecnym, jak szacuje Fundacja, mogło być ich nawet dwukrotnie więcej.

Po raz czwarty od czasu przełomu 1989 r. Uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzona była jako dzień wolny od pracy. W 1960 r. władze komunistyczne zadecydowały o roboczym charakterze tego dnia. Dopiero w 2010 r. święto przywrócił Sejm RP.

Około 30 tys. osób uczestniczyło w Orszaku, jaki pod hasłem "Wiele dróg prowadzi do Boga: Dobro, Prawda i Piękno" przeszedł ulicami Warszawy. Na czele orszaku stanęli biskupi warszawscy: kard. Kazimierz Nycz, bp Rafał Markowski oraz bp Józef Górzyński. W organizację największych ulicznych jasełek zaangażowanych było kilkuset wolontariuszy i ponad 700 dzieci z warszawskich szkół.

Trasa tegorocznego Orszaku prowadziła z Placu Zamkowego, który na jeden dzień zmienił się w Nazaret, poprzez Krakowskie Przedmieście, aż na Plac Piłsudskiego symbolizujący Betlejem.

Przemawiając do zgromadzonych tam tłumnie mieszkańców stolicy kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że "do Jezusowego żłóbka przyszli pasterze i królowie. Ludzie ubodzy i zamożni. Prostaczkowie i mędrcy" bowiem, jak tłumaczył "Jezus przyszedł dla wszystkich ludzi. Przyszedł, aby ich zbawić". Metropolita warszawski zaznaczył, że Orszak Trzech Króli jest niezwykłym fenomenem ostatnich sześciu lat. – Iskra wyszła z Warszawy i teraz promieniuje na całą Polskę, a nawet przekracza jej granice. To wielkie świadectwo naszej wiary – podkreślił.

W Poznaniu, około dziesięciu tysięcy osób przeszło z placu Wolności na Stary Rynek w czwartym Orszaku Trzech Króli. W barwnym pochodzie, który prowadzili monarchowie na koniach wraz ze swoimi dworzanami, uczestniczył m.in. abp Stanisław Gądecki.

„Cieszymy się, że to święto, które upamiętnia wejście narodów do chrześcijaństwa i do królestwa założonego przez Chrystusa, jest połączone z hołdem Trzech Króli” – mówił do licznie zgromadzonych rodzin z dziećmi metropolita poznański.

Już po raz czwarty tysiące osób przeszły w orszaku ulicami Gdańska. Korowód poprowadzili monarchowie, symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę.

Monarchowie podążali do stajenki na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Po raz pierwszy towarzyszyły im dzieci niepełnosprawne intelektualnie niosące gwiazdy betlejemskie. – Pragnęliśmy pokazać, że Jezus przychodzi do nas w ludziach potrzebujących, bardzo często odrzuconych przez resztę społeczeństwa – wyjaśniła Joanna Reszkowska, współorganizatorka wydarzenia.

W Wielkiej Zbrojowni trzej monarchowie złożyli wizytę Herodowi, którego odegrał Florian Staniewski, aktor Teatru Wybrzeże. Nieopodal Ratusza Głównego Miasta doszło do spektakularnej walki między aniołami a diabłami. Widowisko z udziałem aktorów poruszających się na szczudłach obserwowały z zapartym tchem całe rodziny.

W Częstochowie Mszy św. przed rozpoczęciem Orszaku przewodniczył w archikatedrze Świętej Rodziny bp Antoni Długosz. „W dzisiejszych czasach wielu ludzi nadal nie zna Jezusa. Jako współcześni apostołowie mamy naszymi słowami i czynami świadczyć o Nim. Trzeba budować królestwo Jezusa w rodzinach, w szkole i miejscu pracy. Każda parafia jest rodziną Pana Jezusa” – powiedział biskup.

Po Mszy św. Orszak wyruszył w kierunku Placu Biegańskiego, gdzie odbyło się krótkie widowisko plenerowe. Ostatnim etapem wydarzenia było przejście w stronę Jasnej Góry, gdzie królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus – "Królowi królów". W archidiecezji częstochowskiej orszaki przeszły także ulicami Zawiercia, Radomska, Żarek Miasta i Wielunia.

W Bielsko-Białej orszak przeszedł już po raz trzeci. Kolorowy korowód, z Gwiazdą betlejemską na czele, Mędrcami w konnej bryczce, Świętą Rodziną i pastuszkami połączył dwie części miasta – Bielsko i Białą. W role Trzech Króli wcielili się w tym roku mężczyźni z Akcji Katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej. Towarzyszyli im: gwiazda, anioły i diabły, dwór w kolorach Azji, Afryki i Europy – czerwonym, zielonym i niebieskim, królewskie flagi, wojowie i strzelcy oraz Dziady Żywieckie.

Około 20 kilometrów dalej, w Czańcu przeszedł także II Gminny Orszak Trzech Króli. Zgromadził on mieszkańców Porąbki, Czańca, Bujakowa i Kobiernic w Beskidzie Żywieckim.

Mieszkańcy Lublina całymi rodzinami zgromadzili się na Placu Zamkowym, by stamtąd wraz z Mędrcami ze Wschodu, przejść do archikatedry, gdzie oczekiwała ich Święta Rodzina. Orszak zakończył się w katedrze uroczystą Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. "Razem z Mędrcami pytamy, gdzie jest nowo narodzony Król Żydowski? Jest to pytanie o drogę, którą warto iść, o prawdę, która nie zawodzi, o życie, które się nie kończy, o sens naszych życiowych trudów" – mówił w homilii metropolita lubelski.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter