28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

U patrona Polski

Ocena: 0
1401

Wierni przybywają do parafii św. Andrzeja Boboli w Warszawie, by modlić się przy relikwiach świętego męczennika. Jezuickie inicjatywy duszpasterskie także przyciągają do sanktuarium wiernych z całej Warszawy i okolic.

fot. Patryk Lubryczyński

W tym roku uroczysta suma odpustowa z okazji uroczystości patrona Polski i metropolii warszawskiej sprawowana będzie 16 maja o godz. 13.00. – Homilię wygłosi o. Andrzej Majewski SJ, z okazji Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego. W naszej parafii rozpocznie się także peregrynacja ikony św. Ignacego Loyoli, którą napisał o. Zygfryd Kot SJ, i relikwii św. Ignacego z Loyoli, która potrwa do 24 maja – mówi o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz i kustosz sanktuarium.

Osoby z Apostolatu Patrona Polski św. Andrzeja Boboli od poniedziałku do soboty po Mszy św. o godz. 12.00 gorliwie modlą się przy relikwiach świętego. Wydawany jest także „Biuletyn Sanktuarium św. Andrzeja Boboli”, poświęcony życiu chrześcijańskiemu. Od początku pandemii szczególne zainteresowanie wzbudza strona internetowa www.swietyandrzejbobola.pl. W parafii odbyły się już trzy nowenny do św. Andrzeja Boboli w intencji ustania epidemii.

– W latach 1625-1629 św. Andrzej był duszpasterzem w czasie epidemii w Wilnie, niosąc chorym pomoc duchową i materialną. Święty jest nazywany również patronem jedności oraz trudnych czasów – przypomina o. Waldemar. Każdego szesnastego dnia miesiąca odbywają się Msze św. dziękczynno-błagalne za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli: o godz. 9.00, 12.00, 17.00, 19.00.

– Od 1992 r. funkcjonuje Stowarzyszenie Krzewienia Kultu św. Andrzeja Boboli. Przed okresem pandemii co roku organizowaliśmy w maju pielgrzymki śladami świętego – przypomina prezes parafialnego Stowarzyszenia Ewa Twarowska. Znajdujące się we wnętrzu kościoła relikwie św. Andrzeja Boboli oraz cenne eksponaty w Muzeum Patrona Polski sprowadzają tu pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Czciciele świętego znajdą tu m.in.: błogosławieństwo papieskie z czasów kanonizacji z 1938 r., reprinty odręcznie pisanych tekstów uroczystych ślubów zakonnych św. Andrzeja Boboli, wieko trumny, w której spoczywały Jego relikwie w Połocku w drugiej połowie XIX i na początku XX w., szaty, w które było ubrane nie rozłożone ciało świętego w Rzymie i w Warszawie. – Otrzymujemy codziennie wiele telefonów, esemesów, listów, dostrzegamy, jak św. Andrzej Bobola oręduje w codziennych ludzkich sprawach. Spływają także podziękowania za łaski uzyskane za wstawiennictwem świętego – relacjonuje Ewa Twarowska.

Jezuici z Rakowieckiej od 17 do 24 maja planują tydzień ignacjański, w ramach którego odbywać się będą wydarzenia przypominające sylwetkę świętego Założyciela i popularyzujące duchowość ignacjańską. – Będą krótkie prelekcje, ukazujące, co św. Ignacy ma do przekazania współczesnemu człowiekowi. 18 maja wygłoszę prelekcję „O szukaniu Boga także w porażkach – życie św. Ignacego”, a 19 maja – konferencję „Ignacjański poradnik kryzysowy” – zapowiada duszpasterz akademicki przy tutejszej parafii o. Grzegorz Lojtek. O. Leszek Mądrzyk przedstawi 20 maja odczyt pomagający osiągnąć pokój serca „O porządkowaniu życia według św. Ignacego”, a o. Czesław Wasilewski 21 maja będzie inspirować słuchaczy do owocnej spowiedzi wykładem „Ignacy skrupulant, o dobrej spowiedzi”. Tego samego dnia w godz. 20.00-23.00 będzie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania w ramach „nocy konfesjonałów”. Tydzień ignacjański zakończy się 24 maja o godz. 19.40 kontemplatywnym wykładem „Ignacy mistrz życia duchowego, o dobrej modlitwie” o. Marka Stelmaszczuka SJ.

Parafia liczy ponad 16 tysięcy mieszkańców, łączy Stary Mokotów i nowe osiedla. – Na Msze św. i spotkania grup modlitewnych przyjeżdżają ludzie z innych parafii oraz okolic Warszawy. Mówią, że wybierają nasze sanktuarium ze względu na otwartość duszpasterzy, kazania i oprawę liturgiczno-muzyczną. Podkreślają szeroki wybór godzin sprawowania liturgii w tygodniu oraz w niedzielę. Ostatnia Eucharystia, nazywana potocznie „Mszą św. ostatniej szansy”, sprawowana jest o 21.00 – mówi ksiądz proboszcz.

Przy sanktuarium prowadzone jest wyjątkowe w skali Polski duszpasterstwo francuskojęzyczne, działające przy ul. Rakowieckiej już od ponad pięćdziesięciu lat. Na początku istnienia wspólnota skupiała przede wszystkim dyplomatów. Obecnie do grupy należą przeważnie przedsiębiorcy i rodziny polsko-francuskie, którzy uczestniczą w Mszach św. oraz przygotowują się do sakramentów. Na szczególną uwagę zasługuje także duszpasterstwo osób rozwiedzionych i osób żyjących w związkach niesakramentalnych, które założył o. Mirosław Paciuszkiewicz SJ, zasłużony dla lokalnej wspólnoty proboszcz, administrujący parafią na przełomie lat 80. i 90. O. Paciuszkiewicz był jednym z prekursorów tego rodzaju duszpasterstw w stolicy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter