5 maja
niedziela
Ireny, Waldemara
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Tajemnica Karoliny

Ocena: 0
9656
Poza tym patronuje również wsi, Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, diecezji rzeszowskiej, przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży. Ma zostać ogłoszona – obok św. Stanisława Kostki – patronką polskiej młodzieży.

– Nasza wspólnota ma coroczne rekolekcje w Gródku nad Dunajcem – mówi Marek. – To niedaleko Wał-Rudy. Zawsze wtedy odwiedzamy miejsce, w którym mieszkała Karolina.

Cotygodniowe spotkania warszawskiej wspólnoty RCS odbywają się w duszpasterstwie akademickim DĄB przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. – Czystość ma wiele aspektów. Nie tylko ten fizyczny, ale również duchowy. Staramy się skupić na formacji młodych, aby dobrze przygotowali się do realizacji swojego powołania – mówi Marek.
– Karolina byłaby wzorową KSM-owiczką – mówi Natalia Bania, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej. – Jej otwartość, podejście do pracy, sposób, w jaki traktowała swoich najbliższych, zaangażowanie w życie parafii to postawy, które członkowie KSM powinni naśladować – podkreśla.

Na terenie diecezji tarnowskiej funkcjonuje około 100 oddziałów i kół KSM, czyli około 2 tysiące członków. – Nasze hasło brzmi: „Poprzez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie” – mówi Natalia.

Co roku na przełomie lipca i sierpnia KSM organizuje w Zabawie Miasteczko Modlitewne. – Wielu naszych członków przyjeżdża też na odbywające się tutaj co miesiąc Drogi Krzyżowe szlakiem męczeństwa czy Msze Święte w intencji kanonizacji Karoliny – dodaje prezes tarnowskiego KSM.

Z okazji stulecia męczeńskiej śmierci błogosławionej 15 listopada w Zabawie odbędzie się Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży.

Po prostu Karolina

– Jest ludziom bardzo bliska, prośby do Pana Boga zanoszą przez jej wstawiennictwo. Jakby była jednym z domowników, jedną z koleżanek – twierdzi ks. Szostak. Tę bliskość słychać, wielu mówi o błogosławionej po prostu – Karolina.

Obserwacje ks. Zbigniewa potwierdzają liczby. – Kiedy zaczynaliśmy, w Drodze Krzyżowej szlakiem męczeństwa szło od 100 do 300 osób, dzisiaj nawet 6 tysięcy. Pielgrzymki mamy przez cały rok – podkreśla. A rok jubileuszowy jest pod tym względem wyjątkowy.

W program jubileuszu włączono Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych, 16 listopada. Kulminacyjnym momentem obchodów będzie jednak Droga Krzyżowa i Eucharystia odprawiona dokładnie w 100 rocznicę śmierci bł. Karoliny, 18 listopada.

– Mamy dwa symbole: krzyż, w którym jest ziemia z miejsca męczeństwa i fragment gruszy, pod którą katechizowała Karolina oraz specjalnie wyhodowaną „gruszę Karoliny”, symbol jej apostolskiego zaangażowania i wzrostu idei zaszczepionych przez nią sto lat temu – wyjaśnia ks. Szostak.

Stuleciu towarzyszy wystawa filatelistyczna „Ziemia świętych i błogosławionych”. Ukazała się też książka asystenta generalnego KSM w Polsce ks. Zbigniewa Kucharskiego „Piękny jest Bóg. A ty?”, zawierająca zbiór katechez o Karolinie. Natomiast 21 listopada na ekrany wchodzi film Dariusza Reguckiego „Karolina”. Pokaz przedpremierowy odbędzie się 15 listopada w kinie „Nieciecza”.

– Karolina jest naszą propozycją na Światowe Dni Młodzieży – mówi ks. Szostak. – W końcu w roku 2015 formacja odbywać się będzie pod hasłem „Błogosławieni Czystego Serca”.

Sylwia Gawrysiak
fot. kadry z filmu "Karolina"
Idziemy nr 46 (478), 16 listopada 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter