20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Święty Wschodu i Zachodu

Ocena: 0
2503
Minęło właśnie 1000 lat od śmierci św. Włodzimierza Wielkiego, zwanego apostołem Rusi, czczonego zarówno przez Kościoły prawosławne, jak i przez Kościół katolicki.
Urodzony ok. 958/960 r., był nieślubnym dzieckiem księcia Świętosława I oraz Maluszy, jednej ze sług jego matki, św. Olgi Mądrej. I choć Olga dbała o wychowanie i obycie wnuka w świecie, to w młodości, podobnie jak większość młodzieńców z rodzin panujących, Włodzimierz prowadził życie dość dalekie od ideałów chrześcijańskiej świętości.

Wcześnie musiał podejmować ważne decyzje. Ojciec ustanowił go księciem Wielkiego Nowogrodu, ale jego przyrodni bracia Jaropełk I i Oleg stanęli mu na przeszkodzie do objęcia urzędu. Włodzimierz, aby ocalić życie, musiał ratować się ucieczką do Skandynawii, skąd powrócił na czele Wikingów, z którymi w 977 r. odbił Nowogród. Pokonał brata Jaropełka i po jego śmierci został także wielkim księciem kijowskim (980). Przyłączył do Rusi tereny Grodów Czerwieńskich, a w 983 r. pokonał Jaćwingów.

Kiedy przybył do Kijowa, Ruś – za sprawą misjonarzy z Konstantynopola – była już po części chrześcijańska. Cesarstwo Bizantyńskie przeżywało kryzys. Cesarz Bazyli I poniósł klęskę w wojnie z Bułgarami, a pretendent do tronu cesarskiego Bordas Fokas ruszył ze swym wojskiem na Konstantynopol. Książę Włodzimierz pomógł cesarzowi wyjść z kłopotów i w 987 r. wspólnie z nim pokonał jego przeciwników. Za to miał otrzymać za żonę siostrę cesarza, Annę Porfirogenetkę. Ponieważ cesarz zwlekał z realizacją obietnicy, Włodzimierz najechał należący do cesarstwa Krym. Nie czekając na dalszy rozwój sytuacji, Bazyli I wysłał swą siostrę do Chersonezu, ważnej dla bizantyńskiego handlu dawnej kolonii greckiej. Tu w 988 r. z prawdziwie bizantyńską dostojnością odbył się ślub i chrzest Włodzimierza. Inne źródła podają, że miejscem chrztu mogła być posiadłość księcia w Berestowie, a nawet Kijów.

Od tego momentu rozpoczęła się chrystianizacja Rusi. Włodzimierz przystąpił do niej z całą energią, porzuciwszy wszelkie zwyczaje pogańskie. Burzył pogańskie bożki i świątynie, a chrztu udzielano masowo w rzekach, zwłaszcza w Dnieprze. Władca łączył szczere osobiste zaangażowanie w wiarę chrześcijańską z tworzeniem warunków do jej wprowadzania i szerzenia wśród swojego ludu. Nawiązał kontakt z duchownymi z Bizancjum, a także z przedstawicielami biskupa Rzymu. W odpowiedzi papieże Jan XV i Sylwester II przysyłali do Kijowa swoje poselstwa. Włodzimierz założył wiele miast (m.in. Włodzimierz Wołyński), a także zbudował wiele cerkwi, m.in. cerkiew Bogarodzicy zwaną Dziesięcinną w Kijowie i Sobór Sofijski. Podczas jego rządów powstało pierwszych osiem eparchii (biskupstw).

W ostatnich latach życia miał wiele problemów ze swoimi synami, Świętopełkiem I i Jarosławem, którzy toczyli boje o tron. Świętopełk I, zwany Przeklętym, zabił swoich braci Gleba i Borysa, którzy czczeni są w Kościele prawosławnym jako święci; ożenił się z córką Bolesława Chrobrego. Z kolei córka Włodzimierza, Maria Dobronega, została żoną Kazimierza I Odnowiciela.

Włodzimierz zmarł 15 lipca 1015 r. w Berestowie k. Kijowa. Pochowany został w cerkwi Dziesięcinnej w Kijowie.

Jego relikwie przechodziły różne dzieje. Ta ich część, która znajdowała się na Kremlu, po 1917 r. trafiła do muzeum. Do Cerkwi powróciła dopiero w 1988 r. Wtedy to Rosyjski Kościół Prawosławny, który czci Włodzimierza jako Równego Apostołom, zorganizował obchody tysiąclecia chrztu Rusi. Do Moskwy pojechała oficjalna delegacja Stolicy Apostolskiej na czele z ówczesnym sekretarzem stanu kard. Agostino Casarolim. W skład delegacji wchodził też kard. Józef Glemp, ówczesny prymas Polski, który 14 czerwca przewodniczył obchodom w Kijowie. Obchody zapoczątkowały proces odzyskiwania wolności religijnej w ówczesnym ZSRR.

Miesiąc później, 11 lipca 1988 r., w Watykanie papież Jan Paweł II przewodniczył obchodom jubileuszowym w Bazylice św. Piotra i liturgii w rycie św. Jana Chryzostoma.

– Chwała Tobie i dziękczynienie za księcia Włodzimierza, władcę Rusi Kijowskiej, za jego babkę Olgę, za wszystkich, którzy dali początek wiary oraz nowego życia w Chrystusie ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym dla odkupienia grzechów całego świata – mówił w homilii papież. I dodał: „Przynależność do Kościoła katolickiego nie powinna być przez nikogo uważana jako nie do pogodzenia z dobrem własnej ojczyzny ziemskiej i dziedzictwem św. Włodzimierza”.

Po obchodach tysiąclecia chrztu Rusi kard. Józef Glemp postanowił, że w jednej z nowych dzielnic Warszawy powstanie kościół i parafia św. Włodzimierza, co zrealizował na Bródnie.

W maju tego roku przed greckokatolicką konkatedrą diecezji wrocławsko-gdańskiej w Gdańsku postawiono pierwszy w Polsce pomnik św. Włodzimierza; jego twórcą jest Gienadij Jerszow. Pomnik liczy 4,5 m wysokości, umieszczono na nim napis: „Święty Włodzimierz Wielki, książę kijowski, współtwórca chrześcijańskiej Europy”. Święty w lewej ręce ma krzyż, w prawej cerkiew, którą wybudował. Statuę poświęcił bp Włodzimierz Juszczak.

Wojciech Świątkiewicz
Idziemy nr 30 (513), 26 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter