19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Świętowanie ćwierćwiecza

Ocena: 0
1196

Obchody 25-lecia diecezji warszawsko-praskiej rozłożone były na trzy dni. W dekanatach świętowano 23 marca, w parafiach – dzień później, a trzeciego dnia odbyły się centralne uroczystości w katedrze warszawsko-praskiej.

fot. Michał Ziółkowski

Mszę Świętą w katedrze św. Floriana, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, koncelebrowali także abp Henryk Hoser SAC, wcześniejsi ordynariusze prascy – biskup senior Kazimierz Romaniuk i abp Sławoj Leszek Głodź, biskup pomocniczy Marek Solarczyk, sekretarz generalny KEP bp Artur Niziński, ordynariusz płocki bp Piotr Libera, biskup polowy Józef Guzdek i biskup pomocniczy warszawski Rafał Markowski. Obecni byli także zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo i wierni diecezji.

W kazaniu abp Hoser wspominał kolejnych biskupów i ich dokonania. Pierwszym ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej był bp Romaniuk, który podłożył fundamenty pod kurię biskupią i zorganizował ją od strony materialnej i administracyjnej. Zwołał i przeprowadził pierwszy synod diecezjalny w latach 1998-2000, a jego owocem były statuty diecezjalne. Wśród dokonań bp. Romaniuka abp Hoser wymienił podjęcie Jana Pawła II w Radzyminie i utworzenie Warszawskiego Seminarium Duchownego na Tarchominie. Bp Romaniuk powołał także Caritas, Poradnię Adopcyjną i Dom Samotnej Matki oraz Radio Warszawa i chór Musica Sacra.

Następujący po bp. Romaniuku abp Głódź zakupił historyczny gmach i poświęcił w nim budynek kurialny, postawił pomnik ks. Ignacego Skorupki, przyczynił się do beatyfikacji ks. Ignacego Kłopotowskiego, przypisał chór Musica Sacra do katedry – wymieniał abp Hoser. Wśród zasług abp. Głódzia wskazał także ornamentację kaplicy Najświętszego Sakramentu i kaplicy chrzcielnej, zreorganizowanie Radia Warszawa, założenie Caritas w Słupnie i powołanie tygodnika „Idziemy”.

Wśród dzieł za własnej posługi abp Hoser wspomniał nabycie i przystosowanie do celów pielgrzymkowych domu w Ostrówku, w którym służyła Helena Kowalska, późniejsza św. Faustyna, gruntowny remont konkatedry Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku i budowę katolickiego akademika dla 130 studentów oraz otwarcie seminarium propedeutycznego w Urlach. Za jego posługi odnotowano lawinowy rozrost kół Żywego Różańca – dziś jest ich 1900. Przypominał też przeprowadzenie Jerycha Różańcowego, peregrynację figury Matki Bożej Loretańskiej, rekolekcje dla 100 tys. osób z całej Polski oraz powołanie Salve TV.

Nie do przecenienia jest wdrożony przez abp. Hosera SAC nowy program „Ewangelizacja intymności małżeńskiej” w ramach Duszpasterstwa Rodzin. Diecezja wzbogaciła się też o biskupa pomocniczego Marka Solarczyka. Abp Hoser wspominał także bp. Romualda Kamińskiego, dziś w diecezji ełckiej, oraz bp. Stanisława Kędziorę, nieobecnego ze względu na stan zdrowia, ale zasłużonego dla DWP, a także śp. bp. Zbigniewa Kraszewskiego. Dziękował duszpasterzom, osobom konsekrowanym, wolontariuszom, członkom ruchów i wspólnot, rodzinom katolickim, dzieciom, młodzieży i dorosłym.

Po kazaniu zawierzono diecezję Miłosierdziu Bożemu, zwłaszcza rodziny, chorych, bezdomnych, bezrobotnych i źle zarabiających.

Na koniec Mszy głos zabrali proboszcz katedry ks. Bogusław Kowalski, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, abp Sawa, abp Głódź i kard. Nycz. Jubileuszowe medale wręczono marszałkowi Adamowi Struzikowi oraz staroście wołomińskiemu Kazimierzowi Rakowskiemu. Abp Hoser otrzymał zaś medal „Pro Masovia”.

Arcybiskup Sawa opisał diecezję jako miejsce, w którym dokonuje się troska o zbawienie konkretnego człowieka. – Każdego dnia, więcej w każdej minucie a nawet sekundzie, dzięki pracy wszystkich, którzy są aktywni w diecezji, dokonuje się przemiana pojedynczego człowieka – zauważył.

Abp Głódź zapewnił, że najlepsi księża w Polsce są na Pradze, pogratulował tygodnikowi „Idziemy” – nie dlatego, że udało się go założyć i utrzymać, ale dlatego, że to – jego zdaniem – jedno z najlepszych pism w tym segmencie. – Czytelnictwem także ożywiamy wiarę – powiedział, gratulując również Radiu Warszawa i chórowi Musica Sacra.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter