27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Skoczów: obraz Maryi odnowiony i wprowadzony do świątyni

Ocena: 0
2105
Uroczystego ponownego wprowadzenia wizerunku Matki Bożej do skoczowskiego kościoła świętych Apostołów Piotra i Pawła dokonał 1 maja bp Piotr Greger. 2015-05-02 12:32
rk / Skoczów (KAI), sg


Otoczony kultem obraz „Matki Boskiej Skoczowskiej” z bocznego ołtarza świątyni sprofanował w październiku ub. roku nieznany sprawca – przedziurawił płótno i zostawiał głęboką rysę w miejscu, gdzie widnieje wizerunek twarzy Maryi. Płótno zostało poddane renowacji i naprawie.

Bp Greger nawiązał do dramatycznego wydarzenia sprzed kilku miesięcy, kiedy liczący prawie 300 lat obraz został zniszczony. – Z bólem wspominamy dzień 11 października ubiegłego roku, kiedy to obraz ręką człowieka został sprofanowany. Dla tego człowieka prosimy dziś Pana Boga o dar miłosierdzia, o zrozumienie błędu i wkroczenie na drogę pokuty i nawrócenia, aby móc doświadczyć wielkiej tajemnicy pojednania – podkreślił.

Duchowny zaznaczył jednocześnie, że obraz został uszkodzony tępym narzędziem, co spowodowało uszkodzenie brzegu poprzez wgięcie do tyłu, ale płótno pozostało kompletne. – Fachowa i kompetentna ekspertyza dowiodła, że jest możliwość odtworzenia uszkodzonego fragmentu wizerunku bez uszczerbku dla autentyczności obrazu – stwierdził biskup.

Hierarcha zauważył, że ponowne wprowadzenie wizerunku Matki Bożej do skoczowskiego kościoła dokonuje się w pierwszy dzień maja – miesiącu, który jest poświęcony szczególnej pamięci o Maryi.
– Maryjo, na nowo stajesz się obecna w znaku swojego wizerunku w skoczowskim kościele. Wołamy dziś do Ciebie z głębi naszych serc: Matko, która zapraszasz do siebie tych, którzy Tobie ufają i oczekują Twojej pomocy. Przyjmij nasz hołd uwielbienia, który Ci składamy jako Matce naszego Pana – modlił na koniec homilii, którą bielsko-żywiecki sufragan poświęcił opisaniu przymiotów Matki Bożej – będących dla wiernych wzorem do naśladowania.

Mszę św. pod przewodnictwem biskupa poprzedziło pierwsze tegoroczne nabożeństwo majowe, w czasie którego wierni z biskupem, proboszczem i księżmi powitali powracający po renowacji obraz. W czasie nabożeństwa parafia została też zawierzona Matce Bożej Skoczowskiej.

Jak zauważa skoczowski historyk Wojciech Grzebielec, kult obrazu „Matki Bożej Skoczowskiej” od początku miał charakter lokalny i nigdy nie przybrał większych rozmiarów. Jako łaskami słynący wymieniony jest w książce ks. Wincentego Zaleskiego, „Sanktuaria Polskie” wydanej w Warszawie w 1988 r. Tytuł „cudowny” nadaje mu też Kronika parafialna. O obrazie wspomniał Melchior Wańkowicz, pisząc o Ślązakach przebywających na emigracji w Ameryce.

Z łacińskiego napisu pozostawionego z tyłu obrazu można dowiedzieć się, że został namalowany w 1737 r. w Ołomuńcu, oraz że postawiony został na nowym ołtarzu głównym skoczowskiego kościoła 5 czerwca 1748 r. na pamiątkę wojny pruskiej, podczas której nie ucierpiał Skoczów. Ocalenie miasta przypisano powszechnie opiece Maryi.

– Kult obrazu osłabł w latach 70. minionego wieku. Płótno poddano konserwacji, podczas której zdjęto z obrazu sukienki i korony. Usunięto też gablotki z wotami umieszczanymi wokół obrazu. Obrazowi nadano pierwotną formę, stał się on jednak niezauważalny a z czasem coraz bardziej zapomniany – zauważa Grzebielec.

Od niedawna, po objęciu funkcji proboszcza przez ks. Antoniego Dewora, „Zapomniana Madonna” stała się znowu znana i czczona. Wierni rozważają przed obrazem tajemnice różańcowe w miesiącu październiku, w każdy czwartek oraz pierwsze soboty miesiąca są celebrowane nabożeństwa ku czci Matki Bożej Skoczowskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter