16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rocznica chrztu Polski

Ocena: 0
4569

W sobotę 28 listopada podczas modlitwy w polskich katedrach zapłonęły przywiezione z Jasnej Góry świece 1050-lecia chrztu Polski. Obchody rozpoczęły się w ostatnią niedzielę listopada, wraz z nowym rokiem liturgicznym.

Przekazanie świec biskupom diecezjalnym na Jasnej Górze jest elementem zaplanowanego na cały rok programu. Świece znajdą się we wszystkich polskich świątyniach, stając się znakiem obchodzonego jubileuszu.

Przygotowania do jubileuszu chrztu Polski są jednym z głównych wątków obecnie realizowanego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Czteroletni program obowiązujący w latach 2013-2017 nakierowany został na odnowienie tożsamości chrzcielnej Polaków. Celem roku duszpasterskiego 2015/2016 będzie odnowa życia w Chrystusie, które otrzymujemy na chrzcie świętym. Priorytetami programu są: sakrament chrztu świętego, nowy człowiek i duchowość chrzcielna. Hasło roku duszpasterskiego brzmi: „Nowe życie w Chrystusie”.

– Podczas organizowanych w kościołach celebracji liturgicznych i spotkań formacyjnych nawiążemy do ogłoszonego przez papieża Roku Miłosierdzia i obchodzonej w polskim kościele 1050. rocznicy chrztu Polski. Bardzo ważne będzie też w tym roku przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży – podkreśla ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

 

Wydarzenia towarzyszące

W przygotowania do rocznicy chrztu Polski wpisuje się X Zjazd Gnieźnieński. Tym razem międzynarodowe spotkanie katolików oraz chrześcijan różnych wyznań, polityków i intelektualistów odbędzie się w dniach 11-13 marca 2016 roku pod hasłem „Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa”.

Częścią obchodów jubileuszu w archidiecezji gnieźnieńskiej jest trwająca dziewięciomiesięczna nowenna, nawiązująca do Wielkiej Nowenny kard. Stefana Wyszyńskiego, która przez dziewięć lat przygotowywała naród polski do milenijnych uroczystości 1966 roku. Głoszone w ramach nowenny katechezy chrzcielne przypominają, czym jest sakrament chrztu świętego, jakie są jego skutki i konsekwencje, jakie obowiązki mają rodzice i rodzice chrzestni.

Do Wielkiej Nowenny nawiązuje też cykl debat „Raport jasnogórski 2016”, w ramach którego co miesiąc organizowane jest spotkanie w częstochowskim klasztorze ojców paulinów. Program debat nawiązuje do wielu ważnych i wciąż aktualnych zagadnień: wiary, rodziny, świętości życia, sprawiedliwości i miłości społecznej.

W ramach przygotowań do rocznicowych obchodów w Poznaniu zostanie otwarta wystawa „Lux in Oriente – Lux ex Oriente: Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii”. Zaprezentuje ona dzieła wypożyczone m.in. z Watykanu, w tym takie, które publicznie pokazywane są bardzo rzadko. Ekspozycja zawita także do Warszawy i Wrocławia.

Na marzec i kwiecień 2016 roku zaplanowano wystawy i konferencje poświęcone tematyce chrzcielnej i początkom państwa polskiego.

 

Obchody centralne

Każdy dzień obchodów centralnych od 14 do 16 kwietnia 2016 roku będzie miał swój motyw przewodni. Słowem kluczowym pierwszego dnia będzie „łaska”, a symbolem – światło świecy. Organizatorom chodzi o uświadomienie wiernym istoty chrztu oraz tego, że chrzest Polski oznaczał początek zarówno życia kościelnego, jak i struktur państwa. Słowem-kluczem drugiego dnia będzie „wierność”, symbolem zaś – krzyż. W ostatnim dniu rocznicowych obchodów, którego głównym motywem będzie „posłanie”, a symbolem woda, wszyscy wierni zostaną raz jeszcze zobowiązani do życia Ewangelią, dzielenia się nią z otoczeniem i dawania chrześcijańskiego świadectwa wszędzie tam, gdzie żyją.

 

Konsekwencje chrztu

Na dalekosiężne konsekwencje chrztu Polski wskazał abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej na rozpoczęcie jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski na Jasnej Górze 29 listopada. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że przyjęcie chrztu w 966 roku było decyzją historyczną i historiotwórczą. Polacy nie ograniczyli się tylko do przejęcia bogatej i zaawansowanej kultury chrześcijańskiego Zachodu, ale stali się aktywnymi jej współtwórcami. – Kościół – oprócz zbawienia – niósł przez wieki polskość. (…) Ludzie Kościoła organizowali powstanie pierwszych polskich uniwersytetów: w Krakowie (1364/1400) i w Wilnie (1579). Spośród ludzi polskiego Kościoła wywodził się jeden z najwybitniejszych uczonych wszech czasów – Mikołaj Kopernik – zaznaczył homileta i nawiązał do postaci, które przez wieki niosły kaganek oświaty i broniły polskości. Wśród nich byli np. Hugo Kołłątaj, stojący na czele stronnictw dążących do modernizacji państwa polskiego, księża organizujący pomoc duchową i materialną dla powstańców, kard. Mieczysław Ledóchowski – więziony za obronę języka polskiego przed pruskim zaborcą, ks. Piotr Wawrzyniak – założyciel towarzystw przemysłowych, kas pożyczkowych i kółek rolniczych, jak też księża i siostry zakonne, spieszący z pomocą ludności żydowskiej w czasie Holokaustu. Za wierność wartościom chrześcijańskim wielu księży i biskupów było więzionych i torturowanych przez władze komunistyczne. W tej sytuacji – zaznacza abp Gądecki – bez Kościoła, jego autorytetu, a w tym także bez nauk polskiego papieża św. Jana Pawła II nie doszłoby do powstania „Solidarności”, która wstrząsnęła sowieckim imperium. Działalność tego związku, a przede wszystkim postawa Jana Pawła II, zapoczątkowały upadek komunizmu i przywrócenie demokracji milionom ludzi w Europie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter