29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przygarnij księdza

Ocena: 0
9143
Margaretki, Anioły Modlitwy, ogólnoświatowa Sztafeta Różańcowa oraz duchowa adopcja „Przygarnij księdza” – mnożą się pomysły modlitwy za kapłanów.
– Wzruszyła mnie kiedyś reakcja jednej z dziewcząt, która poprosiła o modlitwę w intencji dwóch znajomych kapłanów: pewnego proboszcza nie we wszystkim świecącego przykładem i wzorowego wikarego, żeby się nie zepsuł – mówi Halina Zaczek z parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, inicjatorka kilku grup modlitewnych w intencji kapłanów, nazywanych Margaretkami.

Ona sama zaczęła od modlitwy za własnego brata kapłana. – Co można było wymyślić na imieninowy prezent? Odmawialiśmy więc w rodzinie Różaniec: po jednej dziesiątce siostra, drugi z braci, ja i mama dwie, każdy z nas w inny dzień tygodnia – mówi pani Halina. Potem z jej inicjatywy powstały następne Margaretki, jedne w parafii inne poza parafią. Zaangażowała się w każdą z nich i teraz pod opieką ma siedmiu księży. Ósmy kapłan, za którego modli się indywidualnie, opieką został objęty spontanicznie, kiedy miał dylemat: zostać w kapłaństwie czy odejść.

– Pomyślałam, że dla kapłana ważna jest rodzona matka, a ponieważ matki już nie miał, to kto się za niego będzie systematycznie modlił? Z ostatnich informacji wiem, że wrócił do parafii – mówi Halina Zaczek.

Dwie Margaretki powstały ku pomocy biskupom. – W 2004 r. wysłaliśmy powiadomienie o inicjatywie abp. Józefowi Michalikowi, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski. Natychmiast przysłał własnoręczne podziękowanie – mówi Halina Zaczek. Druga Margaretka modli się za abp. Stanisława Wielgusa.


APOSTOLAT Z KWIATKIEM

Nazwa Margaretka pochodzi od Margaret O`Donnell z Kanady, która w 1951 r. w wieku 13 lat, po zachorowaniu na chorobę Heinego-Medina, została niemal całkowicie sparaliżowana. Mogła poruszać tylko głową. Chorobę potraktowała jako swoje powołanie, ofiarując cierpienia w intencji kapłanów. Z każdym dniem zwiększała się liczba kapłanów odwiedzających i proszących Margaret o modlitwę. Zmarła w Wielki Piątek po 27 latach choroby. Profesor Louise Ward z Kanady, która znała Margaret, założyła w 1981 r. Ruch Margaretek.

Margaretkę tworzy siedem osób, każda codziennie odmawia dziesiątkę Różańca w intencji jednego kapłana. Symbolem ruchu stał się kwiat margerytki – oznaczający poświęcenie, prostotę i jedność.

Apostolat rozprzestrzenił się po całym świecie i przybiera coraz bardziej zorganizowane formy. W Polsce Margaretki istnieją od kilkunastu lat, Centrum Apostolatu utworzono w 2009 r. W tym roku po raz piąty odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Margaretka do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole, gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Różą. Nieprzypadkowo pielgrzymka podąży właśnie tam – bo w czasie II wojny światowej został tam cudownie uzdrowiony ks. Jan Czerniak, późniejszy biskup.


PROSZĘ O ANIOŁA

Druga zaszczepiona z dużym sukcesem w Polsce inicjatywa to Misja Świętej Teresy, powstała w latach 70. ubiegłego wieku we Francji, skąd przywędrowała do nas w 1995 r. Ogólnopolskie Biuro mieści się na warszawskim Bemowie w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Słomianej 2/4. Tu napływają z całej Polski zgłoszenia mailowe osób, które chcą modlić się za kapłanów, i zgłoszenia kapłanów, którzy chcą mieć swoich „aniołów”, codziennie modlących się o ich świętość.

– Taki właśnie jest cel naszej Misji. „Anioł” odmawia krótką modlitwę do Matki Bożej Kapłanów, a ksiądz ma pracować nad swoim charakterem, by stawać się świętym kapłanem – wyjaśnia Maria Śledzik, sekretarz Misji Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus – Misji Modlitwy za Kapłanów. Osoba modląca się za kapłana zna tylko jego imię, wie, czy jest to ksiądz diecezjalny, zakonnik czy misjonarz oraz czy jest osobą młodą czy starszą. Kapłan albo kleryk, który ma być otoczony modlitwą, musi sam wystąpić z taką prośbą, może zostać zgłoszony przez swoją rodzinę albo przez kapłana kolegę, zwłaszcza jeśli przeżywa trudności w kapłaństwie. W Misji są dorośli i dzieci, przy czym szczególne zaproszenie płynie do tych ostatnich. Dzieci uczestniczą też w stałej formacji, raz w tygodniu spotykają się w parafii. – Obecnie za kapłanów modli się około 5 tys. osób, w tym 17 grup dziecięcych, sześć młodzieżowych i pięć osób dorosłych – wylicza Maria Śledzik.


ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA KOŚCIÓŁ

W Polsce mamy też rodzime inicjatywy, w dodatku tworzone przez młodych ludzi. Joanna Roczyńska na gdańskiej Akademii Medycznej uczy studentów języka migowego. Jej mąż Rafał jest informatykiem. Poznali się w gdańskiej Szkole Nowej Ewangelizacji. Z ich inicjatywy w 2010 r. – w roku kapłańskim – ruszył portal www.kaplani.com.pl.

– Boli mnie, że ludzie niemający wiele wspólnego z Kościołem katolickim wydają krzywdzące opinie o kapłanach. Dlatego pomyślałam o inicjatywie stworzenia w sieci miejsca, gdzie uczciwie mówiłoby się kapłaństwie, gdzie także można stworzyć zaplecze modlitewne dla kapłanów. Chcemy uczyć ludzi odpowiedzialności za Kościół właśnie poprzez modlitwę za kapłanów – mówi Joanna Roczyńska.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter