19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Warszawa: Prezentacja książki abp. Hosera i prof. Królikowskiego

Ocena: 0
3290
Książka nie ma w sobie nic z encyklopedii, jest zaproszeniem do prowadzenia dialogu, by zarówno wierzący jak i niewierzący zobaczyli, czym żyje praktykujący biskup i praktykujący świecki – tak o wywiadzie-rzece "Bóg jest większy" mówi współautor książki abp Henryk Hoser.
20140109 15:56
awo / Warszawa (KAI)
fot. PAP/Rafał Guz
 
W czwartek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, KAI zaprezentowała książkę pt. „Bóg jest większy”, która jest zapisem rozmów, jakie z biskupem warszawsko-praskim przeprowadził prof. Michał Królikowski. Ukazała się ona nakładem pallotyńskiego wydawnictwa „Apostolicum”.

–To nie jest książka o arcybiskupie, jeśli on się ujawnia, to dzieje się to przy okazji. Książka jest o tym, co dla niego jest najdroższe i najważniejsze. Rozmawialiśmy o złu i o mocy Boga w dzisiejszym świecie, a więc o zamieszaniu wokół rodziny, wokół kwestii światopoglądowych ideologii społecznych, wokół głównych przemian w zagadnieniach prawnych, w kulturze stanowienia prawa i w medycynie – mówił o swoich rozmowach z abp. Hoserem prof. Michał Królikowski. Pomysł zrodził się w jego głowie w 2008 r., ale około trzech lat musiał przekonywać do niego abp. Hosera.

Prof. Królikowski przyznał też, że podczas lektury czytelnik może lepiej poznać arcybiskupa. – Tylko dzięki zrozumieniu jego osoby można poznać i zrozumieć tło, z którego bierze się tak głęboka refleksja i taki sposób konstruowania myśli, które są myślami właściwymi dla Kościoła papieża Franciszka a nie jakiegoś wyjątkowego Kościoła Henryka Hosera – stwierdził współautor książki.

Dodał, że głównym tematem wywiadu-rzeki jest uniwersalność wiary, jej promieniowanie na normalne zachowanie ludzi wierzących. – Rozmawialiśmy o tym, jak integralność życia wiarą powinna wpływać na postępowanie takich osób jak moja, która nie tylko funkcjonuje w sferze naukowej, ale także w sferze publicznej, gdzie staramy się o służbę obywatelom i przygotowywanie rozwiązań, które mają być dla obywateli dobre – podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Zdaniem obu autorów, książka porusza sprawy ponadczasowe. Obaj zdecydowali, że nie będą rozmawiać o sprawach bieżących, m.in. o zarzutach medialnych o udział abp. Hosera w ludobójstwie w Rwandzie, ale jak zaznaczył prof. Królikowski, zadał on pytanie arcybiskupowi o to jak człowiek wierzący ma przeżywać szkalowanie i atak.

– Zadałem też pytanie o pedofilię; ono padło zanim jeszcze pojawiły się zarzuty o kryciu przypadków pedofilii przez abp. Hosera w jego diecezji. Od samego początku jego odpowiedź jest jasna. Rzadko kiedy pojawiają się w jego ustach tak twarde słowa, tak jednoznaczne potępienie krzywdy dziecka, zwłaszcza jeśli sprawcą jest duchowny, który powinien być jak ojciec dla dziecka – opowiadał prof. Królikowski. Sam też dodał, że rozmawiał z arcybiskupem „jako naukowiec i jako obywatel”.

Abp Hoser, który powiedział, że książka jest o tym, czym żyje „praktykujący biskup i praktykujący świecki” wyjaśnił, że znaczy to, iż „wiara ma konsekwencje w naszym codziennym życiu, zadaniach do wypełnienia, celach do osiągnięcia”. Rozmawiali nie tylko o wierze w Boga, ale i w Kościół, choć – jak zauważył arcybiskup – silny jest nurt jej zanikania.

Biskup warszawsko-praski podkreślił też, że książka jest zaproszeniem czytelników do prowadzenia dialogu, dlatego, że zmiany zachodzące od techniki po kulturę i cywilizację wymagają zajęcia stanowiska i refleksji. Wyraził przy tym nadzieję, że publikacja ta pomoże wierzącym wierzyć w sposób bardziej konsekwentny i pogłębiony, ale również tym, którzy tej wiary nie podzielają, by zobaczyli czym żyją ludzie wierzący i praktykujący.

Obecny na prezentacji sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak podkreślił, że każdy wywiad-rzeka jest nie tylko pokazaniem ważnej postaci dla życia Kościoła w Polsce, ale także przypomnieniem o tym, czym Kościół żyje i naucza. Bp Polak przyznał, że jest już po lekturze prezentowanej dziś książki i, jak się wyraził, „jest ujęty głębią myśli teologicznej”.

Szef KAI Marcin Przeciszewski zwrócił uwagę, iż abp Hoser jest jedną z najciekawszych postaci w Konferencji Episkopatu Polski, z bogatym życiorysem i różnorodnymi doświadczeniami, dlatego prezentowana dziś książka to zarazem znakomity wykład chrześcijaństwa na dziś w Polsce.

Jednym z pierwszych, który miał okazję przeczytać książkę abp. Hosera. i prof. Królikowskiego był m.in. red. Krzysztof Ziemiec z Telewizji Polskiej. - Rozmówca bardzo mądry, bardzo ciekawy, choć dla wielu pewnie kontrowersyjny, ale czytając tę książkę, ci którzy tak postrzegają abp. Hosera będą wiedzieli, dlaczego jest w swoich postanowieniach tak bardzo stanowczy i konsekwentny – stwierdził red. Ziemiec podczas prezentacji. Jego zdaniem, na kartach książki „głębia została wyrażona jasnym językiem, zrozumiała także dla czytelnika, który nie jest zaznajomiony z teologią”. Dodał też, że dzięki tej książce czytelnik poznaje wiele nieznanych powszechnie aspektów życiorysu abp. Hosera, m.in. jego korzenie i pochodzenie.

Z kolei red. Bogumił Łoziński z „Gościa Niedzielnego” zwrócił uwagę, iż abp Hoser jest obrońcą racjonalności. Mówił m.in. o tym, że na bazie oficjalnego nauczania Kościoła, biskup warszawsko-praski rozwija różne elementy tego nauczania, dotyka wszystkich najważniejszych problemów współczesnego świata. Na kartach książki znaleźć można nie tylko jego osobiste refleksje, ale olbrzymią wiedzę np. na temat problemów Afryki, AIDS czy też seksualności. – Paradoksalnie, mimo że jest w Polsce bardzo mocno atakowany przez środowiska lewicowo-liberalne, to właśnie jego stanowisko zasługuje na szczególny szacunek, gdyż odwołuje się do rozumu ludzkiego, doświadczenia i prac naukowych – zaznaczył red. Łoziński.

Książka pod tytułem „Bóg jest większy” ukazała się nakładem Wydawnictwa „Apostolicum”. Tytuł, jak wyjaśnił abp Hoser, jest zarazem jego dewizą biskupią.

Fragmenty książki można przeczytać tutaj

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter