18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polscy pauliści rozpoczęli posługę na Ukrainie

Ocena: 0
2982
Z przybycia do Lwowa pierwszych paulistów cieszy się łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki. Dwaj zakonnicy z Polski rozpoczęli w marcu posługę na Ukrainie. 2014-03-09 20:06
awo / Warszawa

Pauliści, znani m.in. z prowadzenia wydawnictwa Edycja św. Pawła i tłumaczenia Pisma Świętego na współczesny język polski, również we Lwowie zajmą się działalnością wydawniczą. – Modlimy się za pokój na Ukrainie – zapewniają dwaj księża ks. Mariusz Krawiec i ks. Wojciech Kuzioła, którzy już przyjechali do tego miasta.

– Obecna sytuacja społeczno-polityczna na Ukrainie wyznacza ramy i określa klimat w jakim rozpoczynamy naszą posługę, ale przygotowywaliśmy się do niej już od dłuższego czasu śledząc wszystkie doniesienia z Ukrainy. Ten kontekst trochę przypomina odrodzenie naszego zgromadzenia w Polsce pod koniec lat 70., gdy niedługo potem został wprowadzony stan wojenny – przyznał w rozmowie z KAI prowincjał paulistów ks. Bogusław Zeman.

Fundacja zgromadzenia na Ukrainie jest darem polskiej wspólnoty paulistów dla Kościoła na Ukrainie. – Jako Towarzystwo św. Pawła mamy do zaoferowania to, kim jesteśmy czyli nasz charyzmat, który został przez Kościół rozpoznany, zatwierdzony i nam przekazany do tego, by go pielęgnować i realizować. To jest bogactwo, którym dzielimy się poprzez nasze apostolstwo we wszystkich miejscach na świecie, gdzie jesteśmy. Z tym samym darem postanowiliśmy wyruszyć na Ukrainę – podkreślił ks. Zeman.

– Chcemy działać w strukturach Kościoła na Ukrainie, w nim i dla niego, prowadząc apostolstwo poprzez środki społecznego przekazu, przez głoszenie Jezusa Mistrza, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, możliwie tym wszystkim ludziom, którzy jeszcze go nie znają, których nie ma we wspólnotach parafialnych bo nie praktykują – zapewnił przełożony prowincjalny.

Pauliści we Lwowie założą katolicką księgarnię, zaangażują się w przygotowywanie cotygodniowych 20-minutowych audycji katolickich do radia publicznego nadającego w tym mieście. Zajmą się także formacją medialną kleryków, gdyż jeden z polskich paulistów jest doktorem teologii pastoralnej i specjalizował się w zakresie mediów.

– Ideą takich fundacji jest danie początku czemuś, co rozwinie się i z czasem – mamy nadzieję – nasi przyszli pauliści z Ukrainy przejmą te inicjatywy i staną się osobną jednostką administracyjną w ramach zgromadzenia. O to będziemy się modlić i do tego dążyć – podkreślił prowincjał.

Abp Mokrzycki w rozmowie z KAI wyraził radość z przybycia do archidiecezji lwowskiej paulistów. Podkreślił, że zgromadzenie przybyłe na jego zaproszenie wnosi swój charyzmat i wzbogaca Kościół lokalny na Ukrainie. Łaciński metropolita Lwowa cieszy się, że zakonnicy zaangażują się w pracę wydawniczą i w ten sposób wspomogą nową ewangelizację poprzez książki. – Dla naszych wiernych i kapłanów jest to bardzo ważne ponieważ są oni – jak się wyraził – „żądni wiedzy na temat religii, na temat wiary”.

Pierwsi pauliści na Ukrainie – ks. Mariusz Krawiec i ks. Wojciech Kuzioła zamieszkali na razie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Lwowskiej. Stanowią oni część Regionu Polskiego Towarzystwa Świętego Pawła. Gotowa jest już strona internetowa paulistów w języku ukraińskim (http://www.paulisty.org).

Towarzystwo św. Pawła powstało 20 sierpnia 1914 roku w Albie (północno- zachodnia część Włoch) i było pierwszym zgromadzeniem Rodziny Świętego Pawła, założonej przez włoskiego kapłana, bł. Jakuba Alberione (1884-1971). Zgromadzenie składa się z kapłanów i braci zakonnych (zwanych Uczniami Boskiego Mistrza). Obecnie liczy ok. 1100 członków w 120 wspólnotach w 30 krajach świata na wszystkich kontynentach.

Celem zgromadzenia jest ewangelizacja za pośrednictwem środków masowego komunikowania, zatem oddziałuje poprzez wydawnictwa książkowe i audiowizualne, księgarnie i czasopisma, stacje radiowe i telewizyjne itp. Zakonnicy-pauliści nie traktują swoich propozycji wydawniczych jako zwykłego wytworu ludzkiej pracy, lecz jako dzieła pełne apostolskiej łaski, jako żywą hostię, żywego Jezusa dawanego światu

W Polsce Towarzystwo Świętego Pawła pojawiło się już w 1934 roku, ale wojna, a następnie prześladowania ze strony komunistycznych władz uniemożliwiły jego istnienie. Odrodzenie zgromadzenia następowało stopniowo od 1978 roku. W 1981 roku zgromadzenie formalnie zaczęło istnieć, a w 1988 roku uzyskało koncesję na działalność wydawniczą, którą obecnie prowadzi jako „Edycja Świętego Pawła”. W wydawnictwie tym pracują zarówno duchowni, jak i osoby świeckie; razem mówią o Chrystusie językiem ludzi XXI wieku.

Nadrzędnym celem apostolstwa dla zakonników-paulistów jest danie ludziom Pisma Świętego. Bł. Jakub Alberione chciał, aby w każdym domu czytano Biblię, aby była ona tłumaczona na wszystkie języki i dostępna w najtańszych wydaniach. Właśnie dlatego po ponad dziesięcioletniej pracy i przy współudziale najwybitniejszych polskich biblistów, Towarzystwo Świętego Pawła wydało najnowszy przekład Pisma Świętego z języków oryginalnych, opatrzony obszernym komentarzem. W celu jeszcze lepszego rozpowszechniania Biblii, pauliści prowadzą tzw. niedziele biblijne w parafiach całej Polski.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter