19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Oziornoje: adoracja w intencji pokoju w nowym ołtarzu "Gwiazda Kazachstanu"

Ocena: 0
2879
Adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju rozpoczęto 2 lipca 2014 roku w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju we wsi Oziornoje w nowym ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu”. 2014-07-09 13:00
Wojciech Sałek / Oziornoje


Sanktuarium jako jedna z 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju dołączyło do dzieła Stowarzyszenia Communita Regina Della Pace.

Adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju rozpoczęto 2 lipca 2014 roku w kazachstańskim sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju we wsi Oziornoje w nowym ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu”, podczas dorocznych uroczystości ku czci Patronki tego miejsca. W ten sposób sanktuarium już w pełni stało się jedną z 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju – dzieła realizowanego przez Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace. Pierwsze takie miejsce adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju, w ołtarzu Tryptyk Jerozolimski – Niebiańskie Jeruzalem, zostało zainaugurowane 25 marca 2009 roku w Jerozolimie przy IV Stacji Drogi Krzyżowej.

To „rozświetlenie gwiazdy kazachstańskiej” rozpoczęto uroczystą Eucharystią, której przewodniczył kard. Robert Sarah, stojący na czele Papieskiej Rady "Cor Unum". Sprawowali ją także przewodniczący episkopatu Kazachstanu abp Tomasz Peta oraz biskup pomocniczy Astany Atanazy Schneider. Episkopat Polski reprezentował ordynariusz ełcki bp Jerzy Mazur. Na uroczystości do Oziornego przybyli również goście z Afryki - ks. Zbigniew Pawłowski, rektor Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho w Rwandzie, i ks. Stanisław Skuza, rektor bazyliki Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej. To właśnie tam już niedługo będzie trwać adoracja połączona z modlitwą o pokój.

W homilii kard. Sarah wskazał na znaczenie modlitwy przed Najświętszym Sakramentem. Podkreślił, że: „to sanktuarium staje się szczególnym miejscem spotkania ludzi z żywym Bogiem i modlitwy o pokój za wstawiennictwem Maryi Królowej Pokoju”.

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał bp Jerzy Mazur, który zaznaczył, że jego uczestnictwo w tej uroczystości jest wyrazem kapłańskiej troski, aby wszyscy ludzie odnajdywali drogę do Boga. W imieniu Episkopatu Polski podziękował pracującym w tym kraju kapłanom i siostrom zakonnym za ich służbę, dzięki której w tym sanktuarium można powierzyć Bogu za wstawiennictwem Maryi wszystkie ludzkie troski kłopoty. Na zakończenie głos zabrali również goście z Afryki, reprezentujący tamtejsze maryjne sanktuaria. Podkreśli oni ogromne znaczenie modlitwy o pokój, zwłaszcza w tych miejscach dotkniętych wojnami i przemocą.

Ołtarz adoracji „Gwiazda Kazachstanu”, wykonany w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich, umieszczony został w nowo wybudowanej kaplicy przy sanktuarium. Została ona poświęcona i od tej chwili trwa tam modlitwa połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Prezes Stowarzyszenie Communita Regina Della Pace, Piotr Ciołkiewicz, wskazał, że ołtarz ten jest darem Kościoła w Polsce dla Kościoła w Kazachstanie. Zwrócił także uwagę, że jest to także dar ofiary i modlitwy wielu Polaków dla Kazachstanu. Podziękował abp. Pecie za zaproszenie do Oziornego.

Po głównych uroczystościach kard. Sarah w rozmowie z przedstawicielami Stowarzyszenia Communita Regina Della Pace podkreślił, że bardzo ważne jest propagowanie idei modlitwy o pokój na świecie. Zwrócił uwagę, aby również objąć troską i modlitwą relację między chrześcijanami a muzułmanami, zwłaszcza w północnej Afryce. Podkreślił, że modlitwa może być bardzo skuteczna, gdy połączymy ją z adoracją Najświętszego Sakramentu, do czego zachęcał nas papież Franciszek, gdy modlił się o pokój w Syrii. Mówiąc o ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu”, kardynał przypomniał słowa Jana Pawła II z Listu do artystów, że to, co robi się dla Chrystusa, ma być najpiękniejsze. W wywiadzie dla kazachskiej telewizji na pytanie, dlaczego właśnie tu, z dala od wielkich miast, pośród stepów, znalazł się ołtarz „Gwiazda Kazachstanu”, odpowiedział: „Bóg kocha małe wioski”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter