28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ojciec Święty: podział pochodzi od diabła, który jest wielkim kłamcą

Ocena: 0
921

„Jest wiele grzechów przeciwko jedności: zazdrość, zawiść, dążenie do korzyści osobistych, zamiast do dobra wszystkich, osądzanie innych. A te małe konflikty, które istnieją między nami, odzwierciedlają się potem w wielkich konfliktach, takich jak ten, którego doświadcza obecnie wasza ojczyzna" – powiedział papież w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. o pokój w Birmie, którą odprawił dzisiaj rano w Bazylice św. Piotra.

Fot. PAP/EPA/REMO CASILLI / POOL

Niech modlitwa Jezusa pomoże nam zachować wiarę także w trudnych czasach, być budowniczymi jedności oraz zaryzykować życie dla prawdy Ewangelii

– mówił papież. Ojciec Święty zwrócił uwagę, że w swoich ostatnich godzinach życia na ziemi Jezus modlił się za swoich przyjaciół. Możemy z tego czerpać lekcję w jaki sposób przeżywać dramatyczne i bolesne doświadczenia.

Spośród słów użytych przez Jezusa w modlitwie do Ojca, Franciszek podkreślił szczególnie czasownik: „zachować”. Podczas gdy Birma dotknięta jest przemocą, konfliktami i represjami, pojawia się pytanie: do zachowania czego jesteśmy szczególnie wezwani?

Odpowiadając na to pytanie Ojciec Święty stwierdził, że najważniejsze jest zachowanie wiary, aby nie popaść w rezygnację i zwątpienie. W chwili opuszczenia i zdrady Jezus wznosi oczy ku niebu, kieruje spojrzenie ku Bogu. To pozwala również dzisiaj przezwyciężyć pokusę nienawiści i zemsty oraz pozostać dla siebie nawzajem braćmi i siostrami. Ufność i nadzieja złożona w Bogu pozostaje jedynym orężem, jakiego uczniowie Chrystusa mogą użyć pośród wielu broni siejących śmierć i zniszczenie. Pan zawsze słyszy wołanie swojego ludu i ociera jego łzy.

Franciszek zaznaczył, że ważne jest również zachowanie jedności. Jezus pragnął, aby jego uczniowie stanowili jedno, aby byli jedną rodziną, w której panuje miłość i braterstwo. Temu wciąż zagraża śmiertelna choroba, którą jest podział.

Doświadczamy tego w naszych sercach, ponieważ często jesteśmy podzieleni nawet w sobie samych; doświadczamy tego w rodzinach, we wspólnotach, między narodami, nawet w Kościele. Jest wiele grzechów przeciwko jedności: zazdrość, zawiść, dążenie do korzyści osobistych, zamiast do dobra wszystkich, osądzanie innych. A te małe konflikty, które istnieją między nami, odzwierciedlają się potem w wielkich konfliktach, takich jak ten, którego doświadcza obecnie wasza ojczyzna. Gdy górę biorą interesy partykularne, żądza zysku i władzy, zawsze dochodzi do starć i podziałów. Ostatnim poleceniem, jakie Jezus daje przed swoją Paschą, jest jedność. Ponieważ podział pochodzi od diabła, który dzieli, jest wielkim kłamcą, który zawsze wprowadza podział.

– podkreślił Ojciec Święty.

Franciszek zwrócił uwagę, że zwykli ludzie mają często poczucie, iż rozwiązanie problemów politycznych i społecznych nie zależy bezpośrednio od nich. Ważne jest jednak oddolne zaangażowanie na rzecz pokoju i pojednania. Każdy w tym co małe może być siewcą braterstwa, pracować nad obudową tego, co zostało rozdzielone, zamiast podsycać przemoc i podziały.

Papież wskazał również na znaczenie zachowania prawdy. Oznacza ono trwanie w Chrystusie i oddanie się Jego Ewangelii. Jezus modli się, aby uczniowie żyjąc w świecie nie kierowali się kryteriami tego świata. Aby nie dali się zafascynować bożkom, ale zachowali przyjaźń z Nim; aby nie naginali Ewangelii do ludzkiej i światowej logiki, ale zachowali jej przesłanie w nienaruszonym kształcie.

Zachowanie prawdy oznacza bycie prorokami we wszystkich sytuacjach życiowych, to znaczy oddanie się Ewangelii i bycie jej świadkami, nawet jeśli kosztuje to cenę pójścia pod prąd. Czasami my, chrześcijanie, szukamy kompromisu, ale Ewangelia wymaga od nas, abyśmy żyli w prawdzie i dla prawdy, oddając nasze życie za innych. A tam, gdzie jest wojna, przemoc, nienawiść, bycie wiernymi Ewangelii i budowniczymi pokoju oznacza zaangażowanie podejmujące ryzyko utraty życia, także poprzez wybory społeczne i polityczne. Tylko w ten sposób można coś zmienić. Pan nie potrzebuje ludzi letnich: chce, abyśmy byli uświęceni w prawdzie i pięknie Ewangelii, abyśmy świadczyli o radości królestwa Bożego nawet w ciemnej nocy cierpienia i wtedy, gdy zło wydaje się silniejsze.

– zaznaczył Franciszek.

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter