28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemi świadkowie pontyfikatu

Ocena: 0
8426
Jan Paweł II był na rzymskiej Via Cassia tylko raz, ale zostawił tysiące śladów.
W ośrodku zgromadzono wiele darów przekazanych Janowi Pawłowi II

Dom Polski to nie tylko przystań dla polskich pielgrzymów przybywających do Wiecznego Miasta, ale również siedziba Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Przechadzając się korytarzami zakupionego przez Polonię budynku, na każdym kroku spotykamy papieskie pamiątki.

– Ojciec Święty był tutaj tylko raz – 6 listopada 1981 r., żeby dom poświęcić. A przez poświęcenie oddał go Bogu, aby służył ludziom – mówi pracująca od lat w ośrodku siostra Remigia Sawicka SłNSJ.

Ośrodek działa pod auspicjami powstałej w 1981 r. Fundacji Jana Pawła II. – Jesteśmy instytucją pomostową między Polską a światem. Ojciec Święty tak ustawiał profil całej fundacji: połączona z ojczyzną, ale poza ojczyną – wyjaśnia ks. Andrzej Dobrzyński, dyrektor rzymskiego ośrodka.

Od początku swojej działalności ośrodek miał na celu gromadzenie wszelkich materiałów związanych z papieżem Polakiem. To tutaj oprócz różnego rodzaju dokumentów, materiałów audiowizualnych, książek i fotografii trafiały też dary, które Jan Paweł II otrzymywał z różnych stron świata. Jak do tej pory zinwentaryzowano ponad 10 tys. eksponatów. Na skatalogowanie oczekuje co najmniej drugie tyle. – Spotykając się z tymi pamiątkami, pielgrzymi mogą dotknąć misterium świętości tego wielkiego papieża – podkreśla siostra sercanka.


OKRUCHY HISTORII

Większość eksponatów znajdujących się w części muzealnej ośrodka – oprócz tego w ramach instytucji działają również biblioteka i archiwum – to dary, które Jan Paweł II otrzymywał od pielgrzymów z całego świata. Są wśród nich przedmioty o niezwykłej wartości historycznej, np. starodruki jak pochodzące z 1594 r. drugie wydanie Nowego Testamentu w przekładzie ks. Jakuba Wujka. Papież Polak otrzymał również w darze oryginalne listy królów Zygmunta Augusta i Jana III Sobieskiego. A także rękopisy Mickiewicza – kartka z fragmentem „Pana Tadeusza” – oraz Norwida brulion wiersza „Na smętne wieści z Watykanu”.

Wiele darów to niemi świadkowie martyrologii Polaków. W zbiorach ośrodka znajduje się na przykład podarowana przez rodzinę Nowickich księga dzieł Juliusza Słowackiego. Mocno zniszczony i w części spalony tom wyniesiony został z płonącego mieszkania w czasie Powstania Warszawskiego. – W dedykacji napisali, że księga ta symbolizuje dzieje naszej ojczyzny – palona, grabiona, ale zwycięska – mówi s. Remigia.

Prof. Karolina Lanckorońska ofiarowała Ojcu Świętemu maleńki krzyżyk z fragmentu rączki szczoteczki do zębów, wyrzeźbiony przez więźniarkę niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück. W 1984 roku Jan Paweł II otrzymał z kolei tekst Litanii Loretańskiej ręcznie wyszywany na kawałku płótna. Wykonana w czasie wojny przez nieznanego więźnia lwowskiego więzienia Litania urywa się na pierwszym „Baranku Boży”, sugerując tragiczny los wyszywającego ją człowieka. W zbiorach ośrodka znajduje się również bransoletka ks. Jerzego Popiełuszki, którą otrzymał od robotników Huty Warszawa. Wygrawerowany jest na niej napis: „Karol Wojtyła / Bóg i Ojczyzna / Jan Paweł II”. Od wewnątrz zaś widnieje inskrypcja: „AMICUM PROBA / SOLIDARNOŚĆ / PROBATUM AMA”.

Ewenement na skalę światową stanowi mała drewniana tabliczka, podarowana papieżowi podczas jego apostolskiej podróży do Japonii. W wojnie rosyjsko-japońskiej w latach 1904-1905 brali udział również żołnierze pochodzący z będącej pod rosyjskim zaborem Polski. – Wzięci do niewoli chcieli się spowiadać. W japońskim więzieniu nie było jednak polskiego księdza – opowiada s. Remigia. Poproszono zatem francuskiego kapłana ks. Maxime’a Puissant’a, żeby przychodził do obozu. Ponieważ jednak nie znał języka polskiego, przygotowano mu specjalną tabliczkę, na której wypisane zostały pytania do penitenta. – Polacy pokazywali palcem, z którego przykazania chcą wyznać grzechy – wyjaśnia sercanka.

Księdzu towarzyszył mały japoński chłopiec Paul Manji Jim. – Był urzeczony wiarą Polaków. Do tego stopnia, że przez wiele lat przechowywał tę tabliczkę jako relikwię – opowiada s. Remigia. Kiedy miał 97 lat, Ojciec Święty przyjechał do Nagasaki. Tam też 25 lutego 1981 r. Paul przekazał Janowi Pawłowi II ten jedyny w swoim rodzaju dar.


ŚWIADEK ZAMACHU

W ośrodku przy Via Cassia znajdują się również przedmioty związane z najważniejszymi wydarzeniami z wieloletniej posługi Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej. Między innymi z mającym miejsce 13 maja 1981 r. zamachem na papieża. – Wśród nich są dary, które były przyniesione na plac św. Piotra, na mającą się wtedy odbyć audiencję generalną – mówi s. Remigia.

Szczególne miejsce w tej grupie zajmuje obraz, który zyskał sobie miano „Świadka zamachu”. Jest to kopia jasnogórskiego wizerunku autorstwa Anastazji Sobczak z Rogoźna. Na malowidło nałożono sukienki i korony z prasowanej słomy. Dodatkowo szata Matki Bożej udekorowana została nasionami zbóż. Widać na niej wyraźnie ułożone z ziarenek grochu litery S.O.S. Obraz został przywieziony do Rzymu przez prawie stuosobową grupę pielgrzymów z Kościana w Wielkopolsce.
Siostra Remigia z wpisem ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego

Gdy padły strzały i Jan Paweł II został odwieziony do kliniki Gemelli, pielgrzymi swój dar, którego nie zdążyli wręczyć Ojcu Świętemu, ustawili na przygotowanym dla papieża fotelu. – Przed tym obrazem odbywało się wielkie wołanie do Matki Bożej o pomoc. O ratunek. To wołanie S.O.S – relacjonuje dramatyczne wydarzenia na placu św. Piotra s. Remigia.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter