12 maja
niedziela
Pankracego, Dominika, Achillesa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Niemcy: dotychczasowy wikariusz generalny administratorem archidiecezji berlińskiej

Ocena: 0
1705
Wikariusz generalny archidiecezji berlińskiej ks. Tobias Przytarski został administratorem apostolskim tej kościelnej jednostki administracyjnej. Będzie nią kierował do chwili mianowania przez Stolicę Apostolską nowego arcybiskupa stolicy Niemiec.
20140925 10:03
ts, kg (KAI/KNA) / Berlin, mz
fot. www.erzbistumberlin.de
 
Wyboru dokonała 22 września kapituła stołecznej katedry św. Jadwigi. Dotychczasowy arcybiskup Berlina kard. Rainer Maria Woelki objął 20 września urząd metropolity Kolonii.

Ks. Tobias Przytarski urodził się 29 października 1959 roku w Berlinie. Po studiach w zakresie teologii i filozofii oraz prawa kościelnego w Paderbornie i Rzymie przyjął w 1984 święcenia kapłańskie. Pracował następnie duszpastersko w parafiach swego miasta, w latach 1993-97 był też kapelanem szpitalnym. Od 2001 był oficjałem sądów kościelnych archidiecezji berlińskiej. Dodatkowo, w latach 2005-12 kierował Biurem Katolickim Berlina-Brandenburgii, które reprezentuje Kościół katolicki w kontaktach z władzami tego kraju związkowego.

W 2006 ówczesny arcybiskup Berlina kard. Georg Sterzinsky powołał go w skład kapituły metropolitalnej – ciała doradczego przy arcybiskupie. 4 stycznia 2012 jego następca kard. R. M. Woelki mianował ks. Przytarskiego swoim wikariuszem generalnym i jednocześnie szefem archidiecezjalnej Caritas. W czerwcu tegoż roku Stolica Apostolska nadała mu tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości.

Gdy 11 czerwca tego roku papież Franciszek mianował kard. Woelkiego arcybiskupem Kolonii, ks. prałat był zastępcą administratora archidiecezji, obecnie zaś objął urząd jej tymczasowego zarządcy.

Administrator apostolski ma wiele uprawnień obowiązków „biskupich“, m.in. reprezentuje swą jednostkę kościelną w episkopacie, nie może jednak podejmować zasadniczych decyzji, które w przyszłości musiałyby obowiązywać nowego arcybiskupa. Jego uprawnienia ustają z chwilą nominacji nowego arcybiskupa, co może nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Archidiecezja berlińska jest stosunkowo młodą jednostką w Kościele niemieckim, powstała bowiem dopiero 13 sierpnia 1930 jako diecezja i do zakończenia II wojny światowej wchodziła w skład metropolii wrocławskiej. Po wojnie, w związku ze zmianami granic i wejściem Wrocławia w skład Polski, biskupstwo berlińskie podlegało bezpośrednio Stolicy Apostolskiej, dopiero 27 czerwca 1994 Jan Paweł II podniósł je do rangi archidiecezji i utworzył metropolię berlińską, w której skład wchodzą obecnie wspomniana archidiecezja oraz diecezje: drezdeńsko-miśnieńska i Görlitz.

Pierwszym biskupem berlińskim był w latach 1930-33 Christian Schreiber (1872-1933), a po nim urząd ten sprawowało jeszcze 8 hierarchów. Wśród nich było dotychczas 6 kardynałów, z których pierwszym był Konrad von Preysig Lichtenegg-Moos (1880-1950). Pierwszym arcybiskupem metropolitą berlińskim został kard. Georg Sterzinsky (1936-2011).
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 11 maja

Sobota, VI Tydzień wielkanocny
Wyszedłem od Ojca i na świat przyszedłem,
znowu opuszczam świat i idę do Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 16, 23b-28
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja
Nowenna do św. Andrzeja Boboli: 7-15 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter