6 maja
poniedziałek
Judyty, Jakuba, Filipa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Miłosierdzie ze Świętej Wody

Ocena: 0
8251
– Z mamą nieraz uczestniczyłyśmy w nabożeństwie Dróżek Siedmiu Boleści Matki Bożej, zawierzając przez ręce Maryi konkretne intencje – mówi Edyta Ludwiniak. – Matka Boża Bolesna zawsze czeka z pokrzepieniem, z pomocą w naszych codziennych trudach. Przybywałam do Niej również jako uczestniczka pieszych pielgrzymek z Katedry w Białystoku: raz w maju – dla kobiet, we wrześniu – z krzyżami. Odpocząć w tym zacisznym miejscu miałam możliwość, idąc w trzydniowej Pieszej Pielgrzymce do innego maryjnego sanktuarium – w Różanymstoku, gdyż w Świętej Wodzie był nasz pierwszy postój. Do Świętej Wody zawsze chętnie wracam. Przyciąga mnie szczególnie Dom Matki Bożej Bolesnej położony w zacisznym miejscu na górce, w otoczeniu lasów i pól – podkreśla.

Święta Woda ma położenie szczególnie – znajduje się w otulinie Puszczy Knyszyńskiej. W ubiegłym roku myśliwi postawili tu pomnik św. Huberta. Lasek św. Huberta jest właściwie bramą do Puszczy Knyszyńskiej. To idealne miejsce dla lubiących przebywać na łonie natury. Można robić wycieczki po Puszczy Knyszyńskiej, przy sanktuarium znajduje się wypożyczalnia rowerów.

Sanktuarium jest dobrą ostoją dla rodzin. „Kaplica radości” to enklawa przyjemnego spędzania czasu w familijnym gronie. Na świeżym powietrzu każdy znajdzie tu coś dla siebie: dzieci na placu zabaw, dorośli na siłowni. Można też rozpalić ognisko albo w restauracji „Siódme Niebo” posilić się domowym obiadem. Z odległego o 10 km Białegostoku całe rodziny przyjeżdżają tu w weekendy, często organizują rodzinne przyjęcia. Narzeczeni wybierają miejscowy kościół na śluby, a Dom Pielgrzyma na weselne świętowanie. Także ci z odleglejszych miejsc. – Panna młoda była z Poznania, pan młody z Hajnówki. Teraz świętują u nas kolejne rocznice. Bardzo często śluby zawierają u nas też narzeczeni różnych wyznań – mówi ks. Butwiłowski.
Jest jeszcze jeden szczególny powód odwiedzania sanktuarium. Kierowcy przyjeżdżają poświęcić tutaj swoje nowo zakupione auta. Już przy wjeździe z Ronda św. Krzysztofa wita ich kapliczka świętego. Święto patrona kierowców w sanktuarium obchodzi się bardzo uroczyście.

– Budujemy kościół XXI w. – podkreśla kustosz sanktuarium. – Tworzymy klimat, żeby zatrzymać człowieka, który chce uciec poza miasto. W zabieganym świecie, trzeba wyczucia Kościoła, żeby tych ludzi nie pogubić, zauważyć ich potrzeby i wyjść im naprzeciw. Jeśli po zakończeniu Mszy Świętej samochody stoją na parkingu naszego sanktuarium to znaczy, że nam się to udało – śmieje się ks. Butwiłowski. Białostocczanie mówią o Świętej Wodzie: „Gdyby ogłoszono konkurs na najlepsze miejsce przyjazne rodzinie to zwyciężyłaby Święta Woda”.

W roku kanonizacji Jana Pawła II miejscowe sanktuarium wyznaczyło sobie zadanie, by stać się specyficznym żywym pomnikiem papieża. Chociaż ten święty nigdy tutaj nie zagościł, jego obecność żywa jest w znakach, które pobłogosławił: znajdujących się w kościele krzyżach, kopii obrazu Matki Bożej Bolesnej czy miniaturze groty. Znaki te mają wspomagać główny cel: by każdy ze Świętej Wody wyjechał uświęcony.

Przed pielgrzymką do Sanktuarium w Świętej Wodzie o szczegółowe informacje można pytać kustosza ks. Alfreda Butwiłowskiego: 602-500-704.

W okolicy warto odwiedzić:

Białystok – Białostocki Szlak Pielgrzymkowo-Turystyczny „Śladami Błogosławionego ks. Michała Sopoćki” szczegóły: www.sopocko.pl/szlak.php, Sanktuarium NMP Matki Miłosierdzia w Katedrze, Sanktuarium bł. Bolesławy Lament, Sanktuarium św. Wojciecha, Pałac Branickich;

Choroszcz – barokowy kościół i klasztor dominikanów, cerkiew prawosławna z 1877 r., zrekonstruowany letni Pałacyk Branickich;

Juchnowiec Kościelny – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin;

Krypno – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia;

Niewodnica Kościelna – Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego;

Różanystok – Sanktuarium Matki Bożej;

Sokółka – miejsce Cudu Eucharystycznego;

Suchowola i Okopy – parafia i wieś rodzinna bł. Jerzego Popiełuszki;

Supraśl – ikona Matki Boskiej Supraskiej, klasztor bazylianów, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Pałac Archimandrytów, kaplica grobowa Bucholtzów i Zachertów;

Tykocin – kościół Trójcy Przenajświętszej, synagoga.


Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska
/Idziemy
Idziemy nr 30 (462), 27 lipca 2014 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 6 maja

Poniedziałek, VI Tydzień wielkanocny
święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Filipie, kto Mnie widzi, widzi także i Ojca.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 6-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

+ Nowenna do MB Fatimskiej 4-12 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter