28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Mazowieckie Camino

Ocena: 0
3626
Polskie szlaki liczą już ponad trzy tysiące kilometrów. Pasjonaci z Warszawy wytyczyli Mazowiecką Drogę św. Jakuba.
Kościół św. Jakuba na Tarchominie

Wcześniej na polskiej mapie dróg św. Jakuba uderzał brak szlaków w centrum kraju. A przecież pielgrzymi z Mazowsza wędrowali do Santiago de Compostela już od czasów średniowiecza. Archiwa katedry w Santiago i dokumenty podróżnych wydawane przez władców krain leżących na pielgrzymim szlaku poświadczają ich obecność już w XIV wieku. Tę białą plamę na mapie szlaków postarała się wypełnić grupa pasjonatów z Warszawy, miłośników Camino Jakubowych. Ustalenie szlaku nie było jednak łatwe. Zajęło trzy lata.

– Porównywaliśmy przebieg średniowiecznych traktów, szukaliśmy kościołów pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła, sięgaliśmy do dokumentów i historycznych opracowań – opowiada Kamila Pasławska, która wraz z grupą znajomych wytyczała szlak. – Na trop szlaku wiodącego na północ naprowadziły nas prace Małgorzaty Wilskiej, która ustaliła, że w XIV wieku do Composteli dotarli dwaj pielgrzymi z Mazowsza. Byli nimi chorąży płocki Paweł z Radzanowa i wojewoda czerski Jan Pilik z Sierpca. Udawali się w kierunku Malborka i państwa krzyżackiego, by stamtąd kierować się w stronę Hiszpanii – opowiada.

Sama, wytyczając szlak, przemierzyła go cztery razy, a w kolejnych zorganizowanych pielgrzymkach przeszła nim kolejne sześć razy. Szlak zaczyna się na Starym Mieście, przy katedrze św. Jana Chrzciciela, jako że w tej świątyni zaczyna się historia miasta. Dalej wiedzie do kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Kolejny odcinek trasy prowadzi pielgrzyma przez Las Bielański, który jest najdalej na południe wysuniętym reliktem Puszczy Mazowieckiej i obecnie ma status rezerwatu krajobrazowego.

– I tu już zaczynają się tereny zielone, które ciągną się przez całą trasę – mówi Kamila Pasławska. Szlak jest niezwykle malowniczy i pięknie położony pod względem krajobrazowym. Idąc w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego, mijamy rezerwat wiślany Ławice Kiełpińskie, gdzie można zobaczyć zachowane ostoje lęgowe rzadkich gatunków ptaków oraz zachowane naturalne koryto rzeki z charakterystycznymi dla niej wyspami, łachami i zróżnicowaną glebą. Dużymi walorami krajobrazowymi charakteryzują się także okolice Zakroczymia, gdzie atrakcję turystyczną stanowi skarpa wiślana, pocięta spadającymi ku rzece wąwozami, parowami i jarami, wyżłobionymi przez lodowiec tysiące lat temu.

Na trasie oprócz zabytków przyrody podziwiać możemy perły architektury sakralnej, takie jak pochodzący z końca XV wieku gotycki kościół św. Jakuba Apostoła na Tarchominie, późnogotycki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zakroczymiu, będący dawną kaplicą zamkową i zwracający uwagę kulami armatnimi osadzonymi w murach, oraz dwunastowieczny romański kościół i dawny klasztor kanoników regularnych w Czerwińsku nad Wisłą, z częściowo zachowanymi freskami romańskimi i gotyckimi.

Następnie szlak prowadzi przez Wyszogród i Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Opuszczając Mazowsze, trasa wiedzie przez Włocławek i Siniarzewo do Mogilna, gdzie łączy się z Wielkopolską Drogą św. Jakuba.

– Szlak jest oznakowany tradycyjną żółtą muszlą na niebieskim tle. Stale istnieje jednak potrzeba konserwacji oznakowań. Dlatego też poszukujemy młodych ludzi, którzy by się w to zaangażowali i pomogli nam w utrzymaniu szlaku – apeluje Kamila Pasławska.

Na szlaku św. Jakuba

Idea pielgrzymowania ze św. Jakubem Apostołem na Mazowszu rozwija się. Powstają nowe szlaki. Obecnie na terenie Mazowsza znajduje się także Warszawska Droga św. Jakuba, biegnąca przez Rokitno, Niepokalanów, do Skierniewic i dalej przez Piotrków Trybunalski do Częstochowy. W ubiegłym roku wytyczono i oznakowano Drogę św. Jakuba Cudu nad Wisłą z Radzymina do Katedry Polowej w Warszawie, opracowywana jest Droga Prymasowska, biegnąca przez miejscowości związane z kardynałem Stefanem Wyszyńskim.

Coraz więcej osób interesuje się Mazowiecką Drogą św. Jakuba i zgłasza się do księgarni na ul. Miodowej, będącej punktem informacyjnym szlaku. W 2013 roku w gronie kilkunastu osób, które w zorganizowanej grupie przemierzyły drogę Warszawa–Dobrzyń nad Wisłą, szczególnie wyróżnił się trzynastoletni Jasiek, który nie opuścił żadnego etapu. – Za ten czyn został odznaczony specjalną compostelką, wręczoną mu przez burmistrza Dobrzynia oraz dobrzyńskiego proboszcza – opowiada Kamila Pasławska. Wcześniej na mazowiecki szlak udali się Filip z Józefowa i Magda z Tarchomina, którzy od progu własnego domu poszli aż do grobu apostoła. Wszystko to świadczy o tym, że droga żyje, co niezwykle cieszy jej inicjatorów – dodaje pani Kamila.


***
Zainteresowanych pielgrzymowaniem ze św. Jakubem zapraszamy na comiesięczne spotkania w domu parafialnym przy parafii Świętej Rodziny przy ul. Rozwadowskiej 9/11 w każdy trzeci poniedziałek miesiąca o godz. 18.30.

Z organizatorami pielgrzymek można kontaktować się także mailowo: caminomazowieckie@gmail.com.

Anna Kosiarska
fot. arch. Camino Mazowieckiego
Idziemy nr 25 (508), 21 czerwca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter