26 kwietnia
piątek
Marzeny, Klaudiusza, Marii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Lublin: Droga Krzyżowa na Majdanku

Ocena: 0
3081
W archidiecezji lubelskiej rozpoczynają się Diecezjalne Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Jak każdego roku wydarzeniem, które rozpoczyna to wydarzenie jest nabożeństwo drogi krzyżowej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
20150327 23:02
łsz / Lublin (KAI), mz
fot. PAP/Tomasz Koryszko
 
– Jest bardzo dużo dobrego ducha w młodych ludziach – mówił abp Stanisław Budzik przed rozpoczęciem wspólnej modlitwy z młodzieżą.

Metropolita lubelski zachęcał wszystkich do udziału w tym nabożeństwie inaugurującym Diecezjalne ŚDM. – Chrystus zaprasza nas, abyśmy na trudnej drodze, także drodze krzyżowej, znaleźli prawdziwą radość, radość zmartwychwstania i budowania wspólnoty – apelował hierarcha.

Podkreślał, że z krzyża płynie nauka miłości, której powinni uczyć się ludzie młodzi. – Prawdziwa miłość wymaga ofiary, czasem nawet poświęcenia swojego zdrowia i życia, a tego uczy nas krzyż – mówił abp Budzik.

Hierarcha zaznaczył, że samo miejsce, gdzie rozpoczynają się Diecezjalne Dni Młodych jest szczególne. – To miejsce jest przesiąknięte cierpieniem i przywołuje ofiary II wojny światowej – dodał. Zauważył, że mimo to młodzi ludzie bardzo licznie biorą udział w tym wydarzeniu.

Arcybiskup przypomniał, że bardzo aktualne jest wezwanie papieża Franciszka, aby pójść drogą błogosławieństw. – Błogosławieni są nie ci, którzy głośno krzyczą, nie ci, którzy domagają się o swoje, ale błogosławieni cierpliwi, niosący pokój, budujący sprawiedliwość, wyciągający rękę do drugiego człowieka – mówił.

Jak, co roku rozważaniom towarzyszyły wspomnienia więźniów byłego obozu koncentracyjnego. W tym roku wykorzystano refleksje Marii Ossowskiej, wybitnej etyczki i socjolożki moralności powiedział KAI. – W tak okrutnym miejscu jakim jest Majdanek byli ludzie, którzy dzięki wierze zachowali swoją godność – powiedział ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży.

– Początkowo w tym wydarzeniu brała udział niezbyt wielka grupa osób, ale szybko dotarło do młodych ludzi, że samo miejsce jest szczególne, a w pewnym sensie święte – powiedział KAI ks. Mieczysław Puzewicz, inicjator nabożeństw Drogi Krzyżowej na Majdanku.

Dyrektor Radia eR, Rozgłośni Archidiecezji Lubelskiej zaznaczył też, że wielu młodych ludzi nie znalazłoby się na Majdanku gdyby nie Droga Krzyżowa. – Oni dopiero odkrywają ten obóz zagłady dzięki temu nabożeństwu – dodał.

Od 1999 roku w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży, w przeddzień Niedzieli Palmowej, na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku odbywa się nabożeństwo drogi krzyżowej. Uczestniczą w nim mieszkańcy miasta, młodzież. Zazwyczaj teksty rozważań przy kolejnych stacjach zaczerpnięte są ze wspomnień byłych więźniów Majdanka.

W roku 1999 w nabożeństwie uczestniczyła Halina Birenbaum, która jako nastoletnia dziewczynka przeżyła pobyt w obozie. Jej wspomnienia zastępowały wtedy tradycyjne rozważania.

Drogę Krzyżowa organizują Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Państwowe Muzeum na Majdanku.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter