27 kwietnia
sobota
Zyty, Teofila, Felicji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Kard. Dziwisz: ŚDM Kraków 2016 wielką szansą dla Kościoła i Polski

Ocena: 0
4555
Na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa może przybyć nawet 2,5 mln młodych ludzi, z czego cudzoziemcy stanowić będą ok. 1,5 mln. Będzie to prawdopodobnie największe zgromadzenie religijne w historii Polski.
2015-05-29 22:39
aw, lk, tk (KAI) / Warszawa, mz
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
 
Na konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI kard. Stanisław Dziwisz zapowiedział, że oprócz Krakowa papież Franciszek może odwiedzić także Częstochowę, Auschwitz i Warszawę.

Dwa cele papieskiej wizyty w Polsce

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji Episkopatu Polski ds. Wizyty Ojca Świętego w Polsce w 2016 r. bp Artur Miziński poinformował, że Ojciec Święty został zaproszony do Polski w przyszłym roku na Światowe Dni Młodzieży oraz z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Miastami do których – oprócz Krakowa – polski Episkopat zaprosił papieża Franciszka są: Warszawa, Poznań, Gniezno i Częstochowa. W Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie miałaby odbyć się spotkanie papieża z wolontariatem charytatywnym. Obecność Franciszka w Gnieźnie i Poznaniu związana byłaby z 1050. rocznicą chrztu Polski, zaś w Częstochowie papież spotkałby się z ruchami i grupami maryjnymi.

Sekretarz Episkopatu dodał, że zaproszenia do złożenia wizyty w Polsce przez Ojca Świętego zostały wystosowane także przez prezydenta i premiera RP podczas ich kolejnych pobytów w Watykanie.

Biskup zaznaczył, że jak do tej pory potwierdzona jest obecność papieża w dniach 28-31 lipca w Krakowie, podczas centralnych obchodów Światowych Dni Młodzieży. Natomiast nie wiadomo jeszcze, czy Franciszek przybędzie także gdzie indziej.

Kard. Stanisław Dziwisz dodał, że wedle informacji jakie posiada, papież będzie w Polsce od czwartku 28 lipca rano do niedzieli 31 lipca wieczorem. W tych dniach prawdopodobne są jego odwiedziny w innych miejscach. Oprócz Krakowa niemal pewna jest papieska wizyta na Jasnej Górze, a także prawdopodobny jest krótki pobyt w Warszawie. Oprócz tego papież pragnie odwiedzić obóz w Auschwitz.

Szef kancelarii premiera minister Jacek Cichocki, który koordynuje przygotowania do wizyty Ojca Świętego ze strony rządu, bardzo dobrze ocenił dotychczasową współpracę ze stroną kościelną na rzecz przygotowań do wizyty papieża i ŚDM. Zaznaczył, że wszelkie problemy obydwie strony starają się rozwiązywać korzystając z doświadczeń związanych z poprzednimi wizytami papieży w naszym kraju. Podkreślił także olbrzymie zaangażowanie władz Małopolski, zarówno samorządowych jak i wojewody.

Cichocki poinformował, że rząd przygotował już ułatwienia formalności wizowych dla młodzieży z krajów zza naszej wschodniej granicy, w tym zwolnienie z opłat za wizy.

Kard, Dziwisz dodał, że zarówno Kościół w Polsce jak i rząd oraz władze samorządowe dostrzegają w ŚDM "wielką szansę na zmobilizowanie polskiej młodzieży o jeszcze większa troskę o przyszłość naszego narodu". Wskazywał, że wydarzenie to stanowi ogromną promocję, nie tylko dla Małopolski i Krakowa ale też całego kraju. – Młodzi z całego świata powrócą do swoich domów opowiadając o tym, co przeżyli w naszej ojczyźnie. Wielu z nich wcześniej czy później będzie powracało nad Wisłę, do gościnnej ojczyzny Jana Pawła II – powiedział hierarcha.

Zaznaczył też, że organizacja wydarzenia o charakterze światowym wymaga sporych nakładów finansowych. W tym zakresie od samego początku istnieje jasny podział: Kościół bierze na siebie finansowanie wszystkich wydarzeń, które dotyczą spotkań kościelnych, religijnych, liturgicznych. – Natomiast prosimy władze państwowe o zapewnienie bezpieczeństwa, kwestii sanitarnych i odpowiednią infrastrukturę – dodał.

Wielkie święto wiary

– Kościół traktuje Światowe Dni Młodzieży jako święto wiary, młodości, wykraczające poza granice państw, kultur i języków, ukazujące uniwersalny wymiar Ewangelii – podkreślił kard. Dziwisz, który jest przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Kard. Stanisław Dziwisz przypomniał, że inicjatywa zorganizowania ŚDM w Krakowie zrodziła się podczas spotkania młodzieży świata w Madrycie w 2011, wkrótce po beatyfikacji Jana Pawła II. Stwierdził też, że Światowe Dni Młodzieży okazały się jedną z najlepszych inicjatyw duszpasterskich pontyfikatu polskiego papieża.

– Pomimo lat jakie upływają od śmierci Jana Pawła II jest on nadal niezwykle obecny w życiu i świadomości współczesnego Kościoła – powiedział metropolita krakowski. Dodał, że papież ten "pozostał duchowym przewodnikiem młodych ludzi na ich drogach wiary, nadziei i miłości".

Główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie i na Campus Misericordiae pod Wieliczką. Poprzedzą je Dni w Diecezjach (20-25 lipca) wypełnione spotkaniami ewangelizacyjnymi i poznawaniem kultury regionów, do których przyjadą pielgrzymi z zagranicy goszczeni przez polskich rówieśników.

Z kolei bp Damian Muskus podkreślał, że gospodarzem i organizatorem ŚDM w Krakowie jest sama młodzież. Wskazywał na jej ogromne zaangażowanie w pracach przygotowawczych dodając, że biuro organizacyjne przy Kanoniczej 18 "tętni życiem".

Koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM zwrócił uwagę, że młodzi ludzie z całego świata odwiedzą nie tylko Małopolskę ale będą rozsiani po całym kraju, od Bałtyku po Tatry. Wszędzie wre praca wolontariuszy na rzecz jak najlepszego przyjęcia rówieśników z całego globu – zapewnił krakowski biskup pomocniczy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 26 kwietnia

Piątek, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem drogą i prawdą, i życiem.
Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 14, 1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter