24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Jedna wielka rodzina

Ocena: 0
6051
Kilka maszyn drukarskich, ksiądz-pasjonat i dwóch pomocników – tak wyglądały początki Rodziny Świętego Pawła. Dziś publikacje paulistów można spotkać na wszystkich kontynentach.
Na rogu Kredytowej i Jasnej znajduje się mała księgarnia. W środku parę osób myszkuje między półkami. Z głośników dobiega śpiew ptaków. – Niektórzy pytają, gdzie schowałyśmy klatkę – śmieją się siostry Ewa Głowińska FSP i Mirosława Koprucha FSP. Choć paulistki działające w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki, to nie tylko prowadzą własne wydawnictwo, ale udało im się również stworzyć szczególne miejsce spotkania. Istniejąca w Warszawie od czterech lat księgarnia, to coś więcej niż sklep z książkami.

– Przychodzą do nas ludzie w różnym wieku, różnych wyznań i z różnymi problemami. Ubodzy z ulicy, ale też celebryci, np. znani aktorzy – wymienia s. Mirosława. – Często chcą porozmawiać, zwierzyć się albo prosić o modlitwę. Jest specjalny kącik, gdzie można składać intencje, wylosować karteczkę ze Słowem Bożym czy sentencją. Raz w miesiącu siostry organizują spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Co jakiś czas zbiera się też dyskusyjny klub książki.

– Jak Święty Paweł, który wyszedł poza swoje środowisko i stał się apostołem narodów, jesteśmy posłane do ludzi, którzy prawdopodobnie do kościoła nie przyjdą, ale być może trafią do księgarni, odważą się z kimś tutaj porozmawiać albo sięgną po książkę lub film – mówi s. Ewa. – Chcemy im dawać nadzieję. Pokazywać dobro. Nasz założyciel, bł. Jakub Alberione zalecał, żeby nie ograniczać się tylko do nauczania o Bogu, ale by o wszystkim mówić po chrześcijańsku – dodaje.

Ojciec wizjoner

– Często powtarzamy, że lepiej pójść z cząstką Ewangelii do mas, niż z dużą zawartością do niewielu – dodaje ks. Tomasz Lubaś SSP, dyrektor wydawnictwa Edycja Świętego Pawła, prowadzonego przez polskich paulistów. Zgromadzenie to jest najstarszym w licznej Rodzinie Świętego Pawła. Jego historia zaczęła się 20 sierpnia 1914 roku we włoskiej Albie. 30-letni wówczas ks. Jakub Alberione zainaugurował działalność Szkoły Drukarskiej Małego Robotnika, która z czasem stała się zalążkiem paulistów.

Od tamtego momentu minęło 100 lat, a rodzina Świętego Pawła znacznie się powiększyła. Dziś oprócz Towarzystwa Świętego Pawła należą do niej 4 zgromadzenia żeńskie: wspomniane już Siostry Świętego Pawła, Uczennice Boskiego Mistrza, pasterzanki i apostolinki oraz 4 instytuty życia konsekrowanego: Jezusa Kapłana, Archanioła Gabriela, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i Świętej Rodziny, a także przeznaczona dla świeckich Unia Współpracowników Paulińskich. Wszystkie te wspólnoty mają na wzór swojego patrona dążyć do jedności z Chrystusem i nieść go światu. Być „świętym Pawłem żyjącym dzisiaj”.

„Mikrofon, ekran, maszyna drukarska są naszą amboną” – mawiał bł. ks. Alberione, który ewangelizację za ich pośrednictwem uczynił głównym charyzmatem pierwszych założonych przez siebie zgromadzeń zakonnych. – Chciał, żeby kobiety konsekrowane również głosiły Ewangelię poprzez środki społecznego przekazu. Na tamte czasy była to dość nowatorska idea – podkreśla s. Mirosława.

– W obliczu rozrostu różnego rodzaju mediów widać geniusz naszego założyciela – uważa ks. Tomasz Lubaś. Ks. Alberione był jednym z pierwszych, który dostrzegł ewangelizacyjny potencjał filmu. W latach 30. założył wytwórnię Audiovisivi San Paolo. Zrealizowany przez nią obraz „Abuna Messias” zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu w Wenecji w 1939 r. – Także „Mater Dei”, pierwszy kolorowy film pełnometrażowy w historii kinematografii włoskiej, został wyprodukowany przez paulistów – przypomina zakonnik.

Przez lata udało się ks. Alberione stworzyć prawdziwe medialne imperium. – Kiedy umierał w 1971 roku, funkcjonowały stworzone z jego inspiracji radio, telewizja i „Famiglia Cristiana”, największy tygodnik katolicki na świecie – wymienia ks. Lubaś.

Mimo swojego aktywnego trybu życia ks. Alberione spędzał 4 godziny dziennie na modlitwie. Uważał, że dzieła Boże powinni wykonywać Boży ludzie. Został beatyfikowany w 2003 roku.

Nie tylko książki

– Nie angażujemy się na szerszą skalę w tradycyjne duszpasterstwo. Ale nasza praca jest takim samym przepowiadaniem jak księdza z ambony. Kazanie może nawrócić człowieka tak samo jak nasze środki np. książka – mówi ks. Tomasz Lubaś.

Za najważniejsze przedsięwzięcie w historii Edycji Świętego Pawła w Polsce uznaje wydany w 2008 roku najnowszy przekład Biblii z języków oryginalnych. Prace nad nim trwały 12 lat i wzięli w nich udział najwybitniejsi polscy bibliści. Z okazji stulecia Rodziny Świętego Pawła powstało jubileuszowe wydanie Pisma Świętego, ilustrowane miniaturami z Biblii gnieźnieńskiej z 1414 roku.

– Stary i Nowy Testament mamy też w wersji audio. Chcielibyśmy wokół Słowa Bożego zbudować kilka nowych projektów. I postawić na naszą większą obecność w Internecie – mówi dyrektor.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter